Jak využít kávovou sedlinu

Kávová sedlina, neboli lógr, patří mezi pravidelný odpad v mnoha domácnostech. Víte ale, že jde o velmi podceňovanou surovinu? Patří mezi bioodpad a tudíž velmi časté využití kávové sedliny je při hnojení.

Nemusíte s ním však pouze hnojit. Způsobů využití jsou desítky a o ty nejlepší se s vámi podělíme v tomto článku.

Kávová sedlina jako pohlcovač pachu

Hospodyňky měly často v kuchyni misku s lógrem. Sedlinou se myly ruce po krájení česneku a cibule, jelikož skvěle pohlcuje veškeré pachy. Není lepší, když vám voní ruce po kávě místo po česneku?

Nebojte se misku se sedlinou dát také do spíže či přímo do lednice. Veškeré pachy se nebudou mísit mezi sebou, protože je lógr absorbuje. Misku s lógrem můžete vidět v některých parfumeriích, kde slouží jako čistič nosu při výběru mezi parfémy.

Čištění lógrem

Zde vám kávová sedlina pomůže jako bojovník proti mastnotě a špíně, hlavně tedy při mytí nádobí. Jednoduše spojte váš mycí prostředek s trochou lógru jako „peeling“, a vydrhněte.

Stejně tak jej využijete na spálené hrnce a rendlíky. Sedlinu dejte na dno připáleného nádobí a nechte pár minut působit. Poté nádobí myjte běžnou mycí houbičkou.

Využití kávové sedliny při mytí nádobí.

Přírodní ochrana proti škůdcům

Omamná vůně kafe nesvědčí mnoha organismům, která žijí na zahrádkách. Hrabou vám v záhoncích kočky? V pískovišti vašeho dítěte si udělaly domeček mravenci a přemnožení slimáci vám nedají spát? Zkuste postižená místa zasypat trochou sedliny. Jako bonus dostanete také kvalitní hnojivo, které bude záhonkům jen ku prospěchu.

A co letní nálety komárů, vos a podobného hmyzu? I ty bytostně nesnáší kávové aroma. Zkuste si na zahraní stolek postavit naplněnou plechovku se zbytky od kávy a přesvědčte se o jejím působení na vlastní oči.

Víte, že kávová sedlina je skvělou pochoutkou pro žížaly ve vermikompostéru?

Využití kávové sedliny v kosmetice

Lógr se díky své konzistenci skvěle hodí jako pleťový peeling. Pro krémovou konzistenci jej smíchejte s medem,s olivovým či s kokosovým olejem.

Ve spojení s glycerínovým mýdlem máte náhradu za známé mycí mýdlo Solvinu. Mytí touto směsí odstraní z rukou i silné nečistoty. Navíc, jak je zmíněno výše, pohltí i ty nejsilnější pachy.

Silný odvar ze sedliny vyživuje vlasy. Před použitím odvar přeceďte. Vlasům se dodá lesk a zvýrazní tmavý odstín, používejte tedy jen na černé vlasy.

Pomocník při kompostování a hnojení

Ať už kompostujete na zahradě nebo s pomocí domácího vermikompostéru, kávová sedlina je oblíbenou pochoutkou všech žížal, které se o kompostování starají. Z výsledného kompostu budete mít zase o něco lepší a výživnější hnojivo.

Pokud chcete sedlinu rovnou využít jako hnojivo, můžete si připravit nálev, kterým budete dodávat živiny rostlinám. Do kbelíku o objemu 10 litrů přidejte dva šálky lógru, nechte přes noc vylouhovat a můžete začít zalévat. Ne však pravidelně, nálev slouží jako hnojivo.

Čím více kávové sedliny nasbíráte, tím lépe.
Hnojit nemusíte jen lógrem, podívejte se na náš článek o hnojení přírodními surovinami.

Využití kávové sedliny při pěstování hub

Kávová sedlina je také účinnou zeminou pro pěstování hlívy ústřičné. Stačí si připravit menší kyblík nebo květináč a ten promíchat s výtrusy hlívy.

Jak vidíte, kávová sedlina je skvělou surovinou a určitě si rozmyslete, zda ji hodíte do odpadu. A jak ji využíváte vy? Podělte se s námi v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *