Dekorace na zahradu, které potěší vás i vaše návštěvníky

Přichází jaro a vy přemýšlíte, jaké zahradní dekorace by mohly oživit vaši zahrádku? Pokud se nechcete spokojit jen s kupovanými fádními kousky, ale máte rádi originalitu, pak je potřeba vyhrnout rukávy a pustit se do vlastní výroby! Nebojte se, jdeme do toho s vámi!

Podíváme se spolu na zahradní dekorace, které udělají radost i zvířecím návštěvníkům, ale také na kousky, které slouží jen pro potěchu oka. V každém případě se budeme soustředit na ekologické kousky z přírodních materiálů, které neublíží vám, dětem, zvířatům ani rostlinám.

zahradní dekorace s květinami
zdroj: pixabay.com

Netoxické a trvanlivé barvy a laky

Ať už na zahradu vyrábíte cokoli, vždy musíte myslet na dvě věci. Zaprvé, že zahrada je živý prostor, který je třeba hýčkat, aby na něm přežívala fauna i flóra. Proto musí být všechny materiály, které budete používat, zdraví nezávadné. A za druhé, zahradní dekorace jsou vystaveny různým povětrnostním podmínkám. Abyste je nemuseli při každém dešti sklízet, je potřeba používat materiály, které jsou vhodné do exteriéru.

Z toho důvodu jsou vhodné například balakrylové barvy, které jsou ekologické a jsou vhodné právě i pro venkovní použití. Co vám však zaručeně zajistí dlouhou životnost dekorací, jsou kvalitní laky. Zde ale buďte opatrní, velká spousta laků je toxických. Hledejte laky, které mohou přijít do styku s pitnou vodou nebo potravinami. Mezi takové patří například Laksil nebo epoxidový dvousložkový Epolex, který je velmi odolný vůči různým povětrnostním podmínkám, vyznačuje se svou tvrdostí a atestem na styk s potravinami. Takové laky můžete používat i na ptačí budky nebo třeba na pítka.

Ptačí pítko jako dekorace na zahradu
zdroj: pixabay.com

Ptačí budky, krmítka a pítka jako dekorace

Nejkrásnější zahrádky jsou ty, kde to žije. Abychom k nám přilákali faunu, je třeba jim připravit prostředí, které pro ně bude přátelské. A když na to půjdete od lesa, můžete vytvořit krásné dekorace, které budou sloužit jako domečky, krmítka a nebo jako pítka.

Výroba ptačích krmítek může být jednoduchá a lze ji zvládnout jen s pár pomůckami, ale pokud máte dostatek nářadí a materiálu, můžete se pořádně vyřádit. Vždy je vhodné vyzdvihnout jejich přírodní vzhled, protože přesně to přiláká ptačí návštěvníky. Stále vám ale zůstává dostatek prostoru, upravit jejich vzhled tak, aby vaši zahradu taková krmítka zkrášlila.

Parádu mohou udělat také ptačí budky. Abyste ale měli jistotu, že budou obývané, měli byste si aspoň zběžně zjistit, jací ptáčci vaší zahradu navštěvují a podle toho si ověřit, jak hnízdí. Hnízd existuje několik typů a je dobré udělat si v nich přehled. Někteří ptáci totiž preferují budky na stromech, jiní zase ocení příbytek těsně pod střechou. Například jiřičky jsou známé tím, že svá hnízda zásadně vytvářejí těsně pod římsou a ke vstupu používají jen malý otvor.

Takže při dekorování zahrady těmito domečky vás trochu omezují potřeby daných druhů, což ale není až taková hrůza. Stále vám zůstává možnost dané budky různě dekorovat. Rozhodně byste ale měli zůstat u přírodních materiálů i barev. Pracujte s odstíny hnědé, zelené, případně s tlumenými odstíny jiných barev. Zářivým barvám se ptáčci spíše vyhnou.

Zahradní dekorace - budka
zdroj: pixabay.com

Velmi hezkým prvkem, který zkrášlí vaši zahradu, jsou pítka. Ty mohou být užitečné nejen pro opeřené návštěvníky, ale i pro hmyz, který je v přírodě nepostradatelný.

Pítka si samozřejmě můžete pořídit v různých hobby marketech, větší radost vám ale udělá vlastně vyrobené. Můžete se inspirovat například obrázkem níže. Postačí vám k tomu dva velké květináře a podmisky pod květináč. Pomocí pevného odolného lepidla jednotlivé části slepte tak, jak vidíte na obrázku.

Co se týče používání barev, mějte na paměti, že ani barvy ani lak nesmí být toxické, proto doporučujeme shánět materiály, které lze použít ve styku s pitnou vodou nebo potravinami (viz výše). Krásně vypadají také hrubé kameninové květináče.

Vlastní výroba pítka
zdroj: vakinha.com.br

Co bychom ale zobrazenému pítku vytkli, je rovný povrch. Pro ptáčky je toto pítko bezpečné, ale hmyz může na takové hladké ploše sklouznout do vody a utopit se. Povrch je vždy vhodné něčím doplnit, aby byl strukturovanější a hmyz se mohl lépe pohybovat.

Pítka vhodná i pro hmyz

Toto je důležité téma, proto ho chceme zdůraznit. Ať už na zahradě máte kupované, nebo vlastnoručně vyrobené pítko, můžete jej upravit tak, aby bylo bezpečné i pro hmyz.

Pokud je to možné, při výrobě pítka volte misku, která má na okrajích vroubky nebo různé výstupky. Ty pomohou hmyzu snadněji se pohybovat a přidržovat se. Jestliže to není možné, doporučujeme do pítka vložit různě velké kameny. Až pítko zalijete vodou, nechejte některé kameny vyčuhovat nad hladinu. Díky tomu se hmyz snadno dostane k vodě a pokud do ní omylem spadne, bude moci po kameni vylézt. Vhodné jsou případně korkové zátky, které plují po hladině a fungují tak jako ostrůvky.

Pítko pro včely a hmyz jako zahradní dekorace
zdroj: permies.com

Pítka pro včely

Pokud na své zahradě chcete vytvořit koutky vhodné přímo pro včely, které se stávají stále ohroženějším druhem, pak můžete vytvořit pítko speciálně pro ně.

Princip je jednoduchý. Základem je obrácena láhev nebo sklenice plná vody, která je postavena dnem vzhůru na mělké misce. Na dně sklenice by měl být malý otvor, kterým bude voda vytékat do misky. Tímto vznikne pítko s velmi nízkou hladinou vody, která se stále doplňuje.

Pítko pro včely
zdroj: infusionwa.com

Spodní miska nemusí být jen prázdná, pokud chcete, můžete tam dát kameny nebo zasadit rostliny, kterým dělá dobře zvýšená vlhkost. Každopádně by měla být voda pro včelky snadno dostupná.

Domečky pro včely

A s tipy pro hmyz budeme dále pokračovat. Poslední dobou se rozmohl výjimečně ne nešvar, ale poměrně super trend. A tím jsou včelí domečky.

Pro mnohé to ale může být matoucí, vždyť přece všichni vědí, že včely žijí v úlech! A teď se najednou vytvářejí domečky pro včely. Jak to vlastně je? Není v tom žádná velká věda. Ony totiž existují včely samotářky, které nežijí v úlech, ale místo toho vyhledávají toto jednoduché bydlení. Více o těchto včelách a domečků pro ně jsme zpracovali v samostatném článku, kde se věnujeme výrobě domečků pro včelky samotářky.

Domeček pro včely samotářky
zdroj: homesteadandchill.com

Zahradní dekorace ze dřeva

Na zahradu rozhodně patří přírodní materiály a výrobky z nich. Takže se samozřejmě nemůžete vyhnout dřevěným dekoracím. Kromě výše zmíněných, které slouží také k užitku, můžeme svou zahradu doplnit dekoracemi, které slouží jen pro potěchu oka.

Jednou z nejjednodušších variant jsou stlučená prkénka, pomocí kterých vytvoříte třeba ukazatel. Na něj můžete napsat krátký slogan, destinaci, cokoliv. Taková prkénka snadno seženete, může jít i o nějaké zbytky z jiné tvorby. Pokud jim chcete dodat lehký vintage efekt, můžete jej vytvořit světlým nátěrem. A jestli chcete zvýraznit kresbu na dřevě, pak můžete prkno po uschnutí barvy lehce obrousit. Díky tomu zůstane barva v brázdách a na povrchu jí bude méně.

Zahradní dekorace
zdroj: pixabay.com

Pokud ale máte těch prken k dispozici více, můžete z nich vyrobit různě dlouhé ploty a plůtky. Nemusíte mít ani stejně dlouhé kousky, různé délky latěk působí celkem romanticky. Klasickou ozdobou takového plůtku bývají hrnečky, použít ale můžete cokoli, od jiných dřevěných dekorací, přes podkovy až po promyšlené kovové ozdoby.

Plot jako zahradní dekorace
zdroj: stylowi.pl

Pohrát si můžete i s jinými motivy, tvary a barvami. Snadno se dá vytvořit například kočičí plot.

Kočičí plot na zahradu
zdroj: freepatterns.com

A pokud nemáte k dispozici prkna, můžete se poohlédnout po dřevěných kolečkách. Nejkrásnější jsou průřezy kmenů, které na sobě mají krásné letokruhy. Z těch se pak dají kombinovat různé zvířátka nebo postavičky, v závislosti na ročním období.

Zahradní dekorace ze dřeva
zdroj: pinterest.com / @Sandro

Máte navíc také špalky? Pak si snadno vytvoříte třeba čuníka, který může hlídat váš záhonek nebo skalku.

Dekorace na zahradu ze dřevěného špalku
zdroj: m.ok.ru

Zahradní dekorace z keramických květináčů

Skvělým prvkem, ze kterého můžete vytvořit spoustu dekorací na zahradu, jsou keramické květináče. Jsou totiž snadno k dostání v různých velikostech a dokáží odolávat různým povětrnostním vlivům. Navíc na nich dobře drží barva, takže si je můžete dekorovat podle libosti.

Skřítci z květináčů

Na českých zahrádkách stále ve velkém kralují trpaslíci. Pokud se ale chcete odlišit a nechcete mít také sádrovou klasiku, můžete si snadno vytvořit mini mužíčka z několika květináčů. Nos můžete vytvořit z dřevěné úchytky nebo kulaté kliky, na vousy můžete použít starý mop nebo nastříhaný provaz.

Zahradní skřítek - dekorace z květináčů
zdroj: holidappy.com

Kaskádové květináče

Pomocí květináčů můžete krásně vyplnit i prostory na výšku, a to rovnou dvěma různými způsoby.

Jednou z variant je vytvoření jakési kaskády z různě velkých květináčů. Pro lepší představu přikládáme nákres s využitím pěti květináčů.

zdroj: marthastewart.com

Jak můžete vidět, dva květináče jsou otočeny dnem vzhůru a slouží tak jen jako sloupky, které pomáhají vyvýšit patra. Květináče, které jsou postaveny klasicky dnem dolů, pak naplňte hlínou a zasaďte do nich květiny dle libosti.

Zahradní dekorace z květináčů
zdroj: gardenhealth.com

Zahradní dekorace z rozbitých květináčů

Rozbil se vám okraj květináče? Rozhodně ho nevyhazujte! Představte si, že takový rozbitý květináč vám může vytvořit daleko krásnější dekoraci, než ten vcelku. Stačí si jen předem rozvrhnout, jak uvolněné střepy použijete. Pak jen stačí do květináče přisypávat hlínu a pomocí úlomků vytvořit na různých úrovních malé hrazení. Díky tomu budete moci ve velkém květináči nasadit květiny do různých výškových úrovní.

Výroba dekorace z květináčů
zdroj: design.fanpage.it

Čím větší květináč, tím více možností máte. Navíc nemusíte pracovat jen s jeho střepy, ale i s menšími květináči.

Dekorace z květináčů
zdroj: coupdepouce.com

Díky takovým dekoracím již nebudete smutnit nad rozbitým květináčem. Naopak se můžete radovat, že máte materiál na další zajímavou dekoraci!

Zahradní dekorace z dětských prolézaček

Na mnoha zahradách se najdou pozůstatky oblíbené dětské prolézačky. Napadá vás, jakou máme na mysli? Pneumatiky! Traktorové nebo menší, jako děti jsme na nich dokázali strávit několik hodin.

Rodiče se při jejich zapouštění do země pořádně zapotili a neméně úsilí pak musíme vynaložit i při jejich vytahování ze země. A co kdybyste je nevytahovali? Snadno je můžete přetvořit v krásnou zahradní dekoraci, která může i nadále dělat radost dětem. Stačí vám jen barvy a dřevěná hlava koně.

Zahradní dekorace ze staré pneumatiky
zdroj: astucesdefilles.com

Co na tyto nápady říkáte? Zkusíte si některým z těchto tipů zkrášlit svou zahradu nebo máte své osvědčené způsoby? Podělte se s námi v komentářích!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *