Postavte si včelí domky a vraťte na zahradu přírodu

Víte, že mnoho živočichů na vaší zahradě stráví celý svůj život? Svět pro ně znamená vaše zahrada a proto by nebylo od věci udělat jim to hezké. A jak si svou zahrádku zkrášlit? Takový domeček pro včely samotářky přesně zapadá do zahradní architektury.

Zdravá zahrada se nevyznačuje anglickým trávníkem střiženým na tři centimetry, ale rozmanitým osídlením nejrůznějšími živočichy. K tomu vám mohou dopomoci právě tyto nenápadné včelky

Mírumilovné opylovačky

Kdo jsou ty včelky samotářky a proč je chcete na zahradě? Jak už název napovídá, tento druh včel nestaví úly a svůj krátký život žijí samotářsky. Dokonce i po nakladení vajíček se nadále o své potomstvo nezajímá a s mladými včelkami po vylíhnutí se nesetká.

Stejně jako ostatní včely však samotářky nezahálí a poctivě opylují nejrůznější květy. Právě pro obsluhu mnoha druhů rostlin si jich cení spousta zahradníků.

I tyto včelky mají žihadla, ale jsou opravdu mírumilovné a bát se nemusíte ani o děti, které se s nimi mohou beze strachu seznamovat. Mnoho lidí tyto klidné pracantky zaměňuje za predátory a hubí je. Nám nezbývá než informovat, protože odstraněním těchto včel své zahradě jedině ublížíte.

My tedy budeme řešit způsob, jakým dostaneme více těchto pomocnic na zahradu. Domeček pro včely samotářky bude nejlepší volbou. Pojďme na to.

Včelí budka z dřevěného špalku

Stejně jako u všeho, ani nároky na bydlení nemají včelky velké. Potřebují jen dutý prostor, do kterého si zalezou a nakladou vajíčka. Pokud tedy máte vrtačku do dřeva, máte z půle hotovo.

Na domeček pro včely samotářky budete potřebovat:

Silnější dřevěný špalek

Vrtačku

Postup výroby domečku:

Zde není moc co radit, do špalku navrtejte různě velké a hluboké díry. Pro inspiraci se podívejte na obrázky v galerii.

Na některých fotkách můžete vidět ucpané díry. To jsou již domečky zabydlené včelkami.

Domeček pro včely z bambusu a PET lahve

Duté bambusové tyčinky jsou přesně to, co včelky pro své hnízdění vyhledávají. Nejlepší je několik takových tyčinek nacpat vedle sebe. V tomto případě použijeme PET lahev, ale můžete použít cokoliv, co tyčinky udrží pohromadě.

Na domek z PET lahve budete potřebovat:

1 plastovou láhev (čím širší, tím lepší)

Bambusové tyčinky na zaplnění obsahu lahve

Lepící páska

Provázek na uchycení

Příprava domečku pro včely:

1 – Plastovou lahev rozřízněte tak, aby vám zůstala jen spodní část, zhruba 15 – 20 cm vysoká. Včelky nepotřebují mnoho prostoru.

Na domeček pro včely budete potřebovat 20 cm vysokou naříznutou lahev.
Zdroj obrázku: youtube.com @Eco Sapien

2 – Lahev oblepte lepící páskou po obvodu řezu. Slouží hlavně k tomu, abyste se o ostrou hranu neporanili.

Lahev zalepte na ostré straně izolepou.
Zdroj obrázku: youtube.com @Eco Sapien

3 – Na spodní části lahve udělejte dírku a provlečte jí provázek.

4 – Bambusové tyčinky nařežte na stejnou velikost, jako má lahev.

5 – Tyčinky nastrkejte do lahve. Pořádně lahev zaplňte, aby tyčinky nevypadly. Můžete mezi tyčinky nastrkat krátké větvičky, aby tam vše perfektně drželo.

Bambusové tyčinky naplňte tak, aby z lahve nevypadly.
Zdroj obrázku: youtube.com @Eco Sapien

6 – Hotový včelí domeček z PET lahve zavěste na zahradě tak, aby mířil mírně dolů. To aby do tyčinek nenapršelo. Případně jej můžete dát pod střechu, kam se déšť nedostane.

Hotová lahev s bambusovými tyčinkami jako domeček pro včely.
Zdroj obrázku: youtube.com @Eco Sapien

Na co dávat pozor

U domečků dávejte pozor zejména při instalaci. Včelky vybírají domky podle dvou hlavních faktorů. Teplota a sucho:

Teplota – Pokud máte domky na místě, kde je celý den stín, pravděpodobně vám jej včelky samotářky neobydlí. Mají rády vyhřátější dřevo, tak se pokuste jim jej dopřát.

Sucho – Určitě vyrobené domky chraňte před deštěm. Pokud se vám povede včelky nastěhovat a přijde pár deštivých dní, odstěhují se, a nepočítejte s tím, že se vám do domečků vrátí. Domky umisťujte pod různé střechy nebo jim jednoduchou stříšku vyrobte.

Na začátku to včelkám může trochu trvat, než si svůj domeček vyberou. Jakmile však uvidíte první obyvatele, na další nebudete dlouho čekat.

Urychlit své snažení můžete tím, že domků postavíte více, rozmístíte na různých místech, a zjistíte, kde a proč se včelky stěhují nejraději. Pokud možno, orientujte domečky na jih.

Jak vidíte, vytvořit domeček pro včely samotářky je jednoduchá, levná a velmi praktická věc. Za krátkou dobu máte hotové domečky které včelky ocení a oplatí vám je svou pílí.

Tvoříte také obydlí pro zvířectvo na zahrádkách? Podělte se se svými výtvory do komentářů. Pokud máte rádi trochu větší letce než včely, vyzkoušejte třeba krmítka pro ptáky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *