Korkové zátky nevyhazovat! Pusťte se s nimi do domácí výroby

Všichni milovníci vína zpozorněte! Ze své vášně můžete vytěžit více, než jen příjemné chvíle s lahodným mokem (i když uznáváme, i to stojí za to). Pro takzvané zabití dvou much jednou ranou stačí, abyste špunty z lahví sbírali a pak je využili k domácí tvorbě. A že je z korkových špuntů co vyrábět!

Svícny z korku

Jen si to představte. Konečně máte volný večer a před sebou sklenku svého oblíbeného vína. K tomu něco dobrého k snědku, pohodový film a k dokreslení atmosféry příjemné světlo ze svíček. Abyste tento moment ještě více doladili, svíčky můžete dát do vlastnoručně vyrobených svícnů z korkových zátek.

Varianta se skleněnou nádobou

K výrobě nebudete potřebovat žádné lepidlo ani nůžky. Kromě zátek a svíčky sežeňte jen dvě skleněné nádoby – jednu větší a širokou, druhou menší. Tak, aby se menší dala vložit do větší – zároveň se do té vnitřní musí vejít svíčka.

Menší skleněnou nádobu vložte doprostřed širší. Do vytvořeného místa mezi nimi začněte klást korky. Nemusíte se držet žádného pravidelného vzorce, mezery mezi korky nejsou na škodu, naopak, dostane se přes ně ven více světla.

Jakmile budete mít zaplněný prostor mezi nádobami, máte v podstatě hotovo. Stačí jen doprostřed té uzší vložit svíčku a zapálit. Romantika ve dvou nebo relax osamotě zaručen!

Skleněný svícen z korkových zátek
zdroj: twotwentyone.com

Varianta s méně korky

Ne všichni mají takovou zásobu korkových špuntů, aby mohly vytvořit svícen uvedený výše. Nemusíte běhat po oslavách a rychle sbírat další zátky, na tento svícen vám postačení menší množství.

Na tento svícen budete potřebovat:

cca 10 korkových špuntů

kulaté podtácky, ideálně korkové

skleněničku o průměru cca 5 cm

čajovou svíčku nebo svíčku podobné velikosti

tavnou pistoli

stužku na dozdobení

Postup tvorby

1 – Doprostřed podtácku umistěte skleničku. Čím přesněji uprostřed bude, tím lépe. Jakmile si budete jisti umístěním, přilepte jí.

2 – Berte jeden korek po druhém a nejdříve bez lepení je rozložte kolem skleničky. Uvidíte, jestli se vám pohodlně vejdou nebo je třeba zvětšit kruh. Až budete mít jasno, přilepte je.

3 – Po zaschnutí ozdobte stužkou nebo třeba jutových provázkem.

4 – Svíčku vkládejte do malé skleničky uprostřed.

Malý svícen z korkových zátek
zdroj: diyever.com

Korkové špunty jako ozdoba věnců

Jsou lehké a dají se přilepit tavnou pistolí, proto jsou skvělou ozdobou různých věnců. A nemluvíme tady jen o tradičních adventních, ale i celoročních provedeních!

V podstatě jen záleží na tom, jaké další ozdoby na věnec umístíte. Můžete vybrat variantu jen z korků, kterou dozdobíte mašlí, nebo na věncích může převažovat jiný prvek a špunty využijete jen jako detail.

Korkové špunty použité k výrobě věnce
zdroj: flickr.com

Při výrobě věnce z korkových špuntů nepotřebujete nutně korpus. Pokud máte zátek dost, můžete z nich vlastní podklad slepit.

TIP: Pokud chcete použít korpus kupovaný, upřednosťňujeme slaměnný nad polystyrenovým – korky na něm lépe drží a pokud budete mít mezi nimi mezery, prosvítající slaměný podklad nevypadá tak rušivě.
Věnec vyrobený z korkových špuntů
zdroj: szinesotletek.reblog.hu

Praktické podtácky ze zátek

Vyrobit si můžete také hezky vypadající podtácky. Volit můžete mezi dvěma styly, u obou budete potřebovat pár korků, tavnou pistoli a případně stužku nebo krajku na dozdobení. Pojďte do toho a dejte flekům na stole sbohem.

Chcete-li zkusit hranatý podtácek, postačí vám na to osm korků, které si rozdělíte po dvojicích. Ty seskládejte do čtvrce tak, jak vidíte na obrázku a slepte pomocí tavné pistole. Pro upevnění a nebo jen na dozdobení můžete okraj oblepit krajkou nebo stužkou.

Hranatý podtácek z korkových zátek lemovaný krajkou
zdroj: doityourselfideas.club

Kulaté varianty pak dosáhnete, pokud korkové špunty nařežete na kolečka o výšce 0,5 – 1 cm. Vzniklá kolečka seskládejte do kulatého tvaru a slepte. Klidně zde ale popusťte fantazii a vytvořte nepravidelné tvary, i ty vypadají stylově.

Pokud chcete mít jistotu, že bude podtácek stabilní, můžete korky nalepit na kulatou podložku. Nemusíte se ani bát vytvořit větší podtácek – může vám pak sloužit jako podložka pod konvici. Návštěva bude koukat!

Konvice na podtácku z korkových zátek
zdroj: revistaartesanato.com.br

Korkové špunty jako pomocníci na zahradě

Výrobky ze zátek nenajdou uplatnění jen v domácnosti, ale také na zahradě!

Díky svému povrchu jsou korky dobrou variantou na výrobu, případně jen dozdobení, ptačích budek. Odolávají vodě a jistě budku i více zaizolují.

Korkové špunty na ptačí budce jako ozdoba
zdroj: hogarjardinymas.com

Korkové špunty mohou také zachranit životy! Ptačí pítka se mnohdy vyrábí v hladkém provedení, na kterém se ptáček snadno udrží. Bohužel ale hmyz, který se do pítka přiletí také napít, po povrchu sklouzne a nemá šanci se z vody dostat ven.

Zamezte těmto zbytečně smutným koncům a hoďte do pítka pár korků. Ty plavou na hladině a poskytnou tak hmyzu bezpečné napití. A určitě se shodneme, že zajistit bezpečí na zahradě třeba včelkám je velmi žádoucí – chceme přece, aby se k nám vracely a opylovaly květy!

Včelky přilákáte také prostřednictvím včelích domků, které si můžete sami vyrobit.

Vánoční korkové stromečky

Výrobu korkových špuntů můžete ve velkém rozjet o Vánocích. Kromě již výše zmiňovaných korkových věnců, které v kombinaci s červeným nebo fialovým zdobením vytvoří dokonalou vánoční ozdobu, můžete špunty využít i jinak.

Stromečky z korkových zátek jsou velmi snadné a lehce vytvoříte různé varianty.

Na základní stromeček budete potřebovat:

korkové špunty

kuželovitý korpus

korálky nebo drobnosti na dozdobení

tavnou pistoli

Vánoční stromeček vyrobený z korkových zátek
zdroj: thewoot.com

Postup je jednoduchý, takže jej ani není třeba prezentovat v jednotlivých krocích. Jakmile si vyberete kužel o velikosti, jaká vám bude vyhovovat, není nic jednoduššího, než na něj pomocí tavné pistole nalpit korky. Jestli zvolíte pravidelný vzor a nebo je navrstvíte náhodně, je jen na nás.

Nebojte se, pokud vám vzniknou mezery, kterými prosvítá korpus. Snadno tyto místa zakryjete korálkami, rolničkami nebo malinkými baňkami.

Pokud se nespokojíte s málem, vytvořte si stromeček svítící! Kromě již uvedeného materiálu použijte také malá světýlka. Zde budete postup takový, že prvně na kužel připevníte světýlka, poté až začnete lepit korky. Ujistěte se, že v mezerách světýlka vyčuhují ven!

Korkové špunty lepené na kužel - výroba stromečku
zdroj: simplyrurban.com

Sami vidíte, že korkové špunty mají v domácnosti opravdu široké uplatnění. Pokud máte ve své blízkosti někoho, kdo holduje vínu, ale ne domácím pracem, klidně je poproste, ať vám korky schovávají. Věříme, že po přečtení tohoto článku máte spoustu nápadů, jak je využít!

Už teď vás napadly další výrobky z korkových zátek? Inspirujte nás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *