Čistění pračky: návod a další tipy

Stává se vám, že vyprané prádlo není jako dříve, nevoní a je seprané? Investujete do drahých prášků a aviváže, ale přesto nemůžete dosáhnout požadovaného výsledku? Možná je zapotřebí pračku vyčistit. A jak na to? Čtěte v dnešním článku

Jak vyčistit pračku levně a rychle

Špinavá pračka

V nečištěné pračce se často usazují nejrůznější bakterie a plísně, které vznikají ze zbytků pracích prostředků, ale také z mastnoty a špíny z prádla, které pravidelně perete. V neposlední řadě pračkám škodí také usazování vodního kamene. Těmto problémům můžeme předcházet, a to třeba tím, že občas vypereme na program s vyšší teplotou – 60 stupňů a více. Pračku po praní větrejte, vlhko podporuje rozšiřování plísní a bakterií. Pokud už víte, že zanesená pračka bude s velkou pravděpodobností váš případ, pračku vyčistěte.

Čištění pračky jedlou sodou a octem

Častým a levným řešením zanesené pračky byl ocet a jedlá soda. Jelikož jde o opravdu levné řešení, kterým nic nezkazíte, doporučujeme začít právě tímto. Ocet pomáhá odstraňovat vodní kámen i mastnotu. Jedlá soda funguje na čištění odpadů, neutralizuje zápach a vyleští vnitřnosti pračky.

Postup čištění pračky jedlou sodou

  1. Z pračky odstraňte všechny nečistoty, na které vidíte a jste schopni je mechanicky vyjmout.
  2. Nalejte půl litru octa přímo do pračky. Nasypte jedlou sodu do půlky 3 dcl hrnku a dolejte vodou. Rozmíchejte a přidejte do dávkovače pracího prostředku.
  3. Zvolte nejdelší a nejteplejší program, který je na vaší pračce dostupný. Po chvíli, kdy už bude ocet s jedlou sodou promíchaný, zapauzujte program a nechte odstát zhruba hodinu a půl.
  4. Spusťte opět program a nechte pračku doprat.
Jedlá soda je skvělým pomocníkem při čištění pračky.
zdroj: nature-store.cz

Jak vyčistit pračku pomocí peroxidu vodíku a citronu

Jak jste si mohli všimnout v návodu výše, k vyčištění pračky nepotřebujete žádné specializované roztoky ani agresivní chemikálie. V dalším návodu doporučujeme využití dezinfekčního prostředku s trochou dávky přírodního citronu.

Citron je výborný jako čistič o čemž se můžete přesvědčit také v našem článku Jak vyčistit stříbro.

Na čištění pračky citronem a peroxidem vodíku budete potřebovat

  • Půl litru vody
  • Čtvrt litru peroxidu vodíku
  • 100 ml citronové šťávy (nejlépe vymačkané)

Postup čištění pračky

  1. Všechny ingredience jednoduše smíchejte a můžete začít čistit.
  2. Směs můžete nanést na hadřík a otřít pračku jak zvenčí, tak zevnitř.
  3. Jakmile máte pračku dostatečně otřenou, vlijte do ní zbylou směs a pračku zapněte na dlouhý a horký program.
Čištění pračky pomocí citronu

Jak vyčistit zapáchající pračku bílým octem

Ne všem známý bílý ocet funguje jako univerzální čistící prostředek. Je to levný a ekologický přípravek, který pomáhá při úklidu od čištění myčky až po jarní mytí oken. A samozřejmě je výbornou volbou také pro čištění pračky.

Bílý ocet se příliš neliší od toho běžného, který používáme v kuchyních. Není však dochucen a barven karamelem. Navíc jde o větší koncentrát než ten, který si dáváme například do salátů. Díky těmto specifikacím je skvělým pomocníkem při úklidu.

Jak vyčistit pračku bílým octem

V tomto případě je postup opět velice jednoduchý. Zhruba půl litru nalejte do dávkovače pracího prášku. Opět zvolte dlouhý program s teplotou alespoň 60°C.

Máte vlastní návod na čištění pračky? Podělte se o ně v komentářích!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *