Výroba domácího kompostéru: proč jej mít a jak ho sestavit

Máte spoustu bioodpadu a zbavujete se jej vyhazováním do směsného odpadu? Chcete to změnit a ještě si přilepšit? V tom případě si vyrobte domácí kompostér.

Biologický odpad je jediným druhem odpadu, který můžeme proměnit na cenné hnojivo.

Dodnes jste si mysleli, že na kompostér potřebujete velkou zahradu a spoustu odpadu, jinak to nestojí za to? Omyl. Kompostovat můžete i v bytových podmínkách.

Návody na domácí kompostér do kuchyně, ale i na zahradu si můžete přečíst tomto v článku.

Proč kompostovat a jak to funguje

Zbytky ovoce, zeleniny, ale i ostatního jídla jsou rozložitelné a kompostování je jistě lepší volbou než odhazování do kontejneru. Živý odpad tak vracíte přírodě a ta se vám za to odmění hnojivem v top kvalitě, ale také třeba tekutinou na čistění odtoku.

Podívejte se také na to, jak pravidelně zavlažovat rostliny.

S kompostováním se nejčastěji setkáte na zahradách, ale dnes už není nezvyklé mít vlastní vermikompostér v bytě v kuchyni. A jak kompostování funguje? Bioodpad, jako různé potraviny a zeleň, se v kompostéru rozkládá a s pomocí drobných živočichů se přeměňuje na kyprou zeminu, která je plná prospěšných látek. Kompostér si můžete samozřejmě koupit, ať už z plastu či dřevěný, ale s trochou práce si vyrobíte vlastní na míru stavěný. Pojďme na to.

Běžný zahradní kompostér
zdroj: britishrecycledplastic.co.uk

Čím žížaly krmit

Podestýlka, kterou se žížaly živí, je velmi důležitá. Obecně ale stačí do kompostéru dávat pouze produkty rostlinného původu. Základem může být navlhčený karton z vajec a noviny (ne letáky a podobně).

Žížaly si smlsnou na veškerém ovoci, takže dávejte slupky od banánů, od jablek a tak dále. Ze začátku můžete slupky nakrájet na malé kousky a zamrazit. Poté jej dejte žížalám. Sledujte, jak rychle žížaly odpad zpracovávají a podle toho přidávejte či snižujte dávky. Vhodná je také kávová sedlina nebo čajové sáčky.

Nedávejte však slupky z citrusů, je to hlavně díky chemickému ošetření těchto slupek.

Plastový kompostér do bytu

Tento domácí vermikompostér se skládá ze tří plastových beden. Dvě slouží pro samotné kompostování a do třetí vespod odkapává takzvaný žížalí čaj.

Co budete potřebovat:

3 stejně velké plastové bedny / kontejnery

Netkaná textilie

Jednoduchý kohoutek

Podestýlka pro žížaly

100 – 200 gramů žížal

Jak sestavit kompostér do kuchyně:

1 – Pokud možno, vyberte si takové kontejnery, které do sebe zapadnou a stále v nich bude dost místa na odpadky. Měly by být více široké, ne však moc hluboké.

2 – Z boku jednoho kontejneru navrtejte díru, do které přijde kohoutek. Dbejte na to, aby byl kohoutek nízko dna. Dalším dvěma kontejnerům udělejte díry do dna. Těmi budou prolézat žížaly.

3 – Textilii natáhněte na poslední kontejner, pořádně napněte a upevněte. Slouží to k tomu, aby žížaly nepadaly do posledního patra a neutopily se.

Vermikompostér s podestýlkou pro žížaly
zdroj: youtube.com @Kompostuj.cz

4. Prostřední patro naplňte podestýlkou, jako jsme si psali výše. Podestýlku pořádně navlhčete, to je pro žížaly důležité. Zhruba tak, aby po zmáčknutí z podestýlky kapala voda. Správnou vlhkost udržujte po celou dobu. Vrchní patro bude stále prázdné.

5 – Vložte asi 200 žížal do připraveného kontejneru s podestýlkou. Žížaly nemohou být jakékoliv, nejosvědčenější jsou žížaly kalifornské. Pokud nevíte, kde takové žížaly sehnat a v okolí nemáte nikoho, kdo kompostuje, podívejte se na komunitu lidí, kteří kompostují. Žížaly se rychle množí a určitě nebude problém si jich pár opatřit.

Žížaly v kompostéru
zdroj: youtube.com @Kompostuj.cz

6 – Denně žížaly přikrmujte slupkami od ovoce a zeleniny, asi hrst denně. V žádném případě do kompostéru nedávejte nic živočišného, žížaly se živí jen rostlinnou stravou. Můžete přidávat také sáčky od čajů a kávovou sedlinu.

7 – Jakmile prostřední patro naplníte, začněte bioodpadem plnit i vrchní patro. Ve chvíli, kdy žížaly prostřední patro přemění na kompost, vyvrtanými dírkami si prolezou do vyššího patra. Celý kompostér přikryjte víkem.

8 – Vyjměte prostřední kontejner, ve kterém by již neměla být ani jedna žížala, použijte kompost a prázdný kontejner položte na nejvyšší příčku. Opět plňte bioodpadem.

9 – Kompostér skladujte v místě s teplotou mezi 5 – 30 °C. Větší teplo je bude vyhánět z kompostéru a při velmi nízké teplotě zamrznou.

Hotový vermikompostér a žížalí čaj
zdroj: youtube.com @Kompostuj.cz

A takto stále dokola. Žížaly budou měnit váš odpad v užitečný kompost a snad ještě užitečnější „žížalí čaj“, který používejte na zalévání rostlin. Nejprve jej však nařeďte vodou v poměru 10 dílů vody na 1 díl čaje.

Tekutina nazvaná žížalí čaj je vhodná také na čistění odtoku. Prostě jen připravenou směsí prolijte odpad, nechte chvíli působit a opět zalijte vařící vodou.

Vytvoříte si taky vlastní vermikompostér, nebo si jej koupíte? Pochlubte se vašimi kompostéry v komentářích!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *