Přírodní hnojení domácími surovinami

Jste-li ekologicky založené duše a neradi vyhazujete zbytky surovin, u kterých tušíte, že by se ještě daly využít, pak zpozorněte. Spousta takzvaného domácího odpadu se dá využít k tomu, aby probouzela další život. Můžete z nich vytvořit přírodní domácí hnojivo!

Méně zkušení zahradníci si mohou pomyslet – mám hlínu a vodu, více přece není třeba. Chyba! Aby rostliny (a je jedno, jestli okrasné květiny, bylinky, zelenina či ovoce) rostly, potřebují kromě vody také živiny jako je dusík, fosfor, draslík, vápník a spoustu dalších minerálů.

Jaké domácí suroviny se tedy hodí jako přírodní hnojivo pro rostliny? Pojďte se s námi doma porozhlédnout.

Kávova sedlina

Co uděláte s lógrem poté, co vypijete svou kávu? Od teď už jej prosím nevyhazujte! Tato tmavá hmota v sobě obsahuje spoustu živin, které květiny i plody ocení.

Dejte si kávovou sedlinu (nebo lógr, jak je libo) po vypití kafe na místo, kde může proschnout – můžete ji například rozložit na noviny.

Poté sedlinu prostě jen přisypte do hlíny okolo rostliny a trochu jí zahrabejte. Protože je káva opravdu bohatá na minerály, postačí takové hnojení dvakrát ročně, případně při výsadbě. Nemusíte se ale bát žádných omezení, kávovou sedlinu jako hnojivo můžete použít jak na pokojové, tak na venkovní rostliny a také při výsadbě zeleniny.

TIP: Pro vášnivé milovníky kávy máme více tipů, jak využít kávový lógr v domácnosti.
Čerstvě namletá kávová sedlina jako domácí hnojivo
zdroj: irishtimes.com

Vaječné skořápky

Do koše rozhodně nepatří ani skořápky z vajíček. Místo toho je sbírejte a jakmile budou suché, rozdrťte je. 

Přimíchejte je do zeminy a nebo v menším množství k výše zmiňované kávové sedlině. Aby byly vaječné skořápky opravdu dobrým hnojivem, udělejte u rostliny jamku a přisypejte trochu skořápek přímo ke kořenům.

Jejich použití se neomezuje pouze na pokojové rostliny, využít je můžete i na zahradě – i trávníku prospěje, když jej skořápkami z vajíček poprášíte.

Voda z uvařených brambor je výborné domácí hnojivo

Brambory uvaříme, scedíme a vodu vylijeme. Počkat, cože?! Nevylévat! Necháme vychladnout a jednou týdně s ní podléváme!

Voda z brambor je skvělým domácím hnojivem díky vitamínům z brambor, které se do vody během vaření uvolnily. Takže vylévání do dřezu zakazujeme!

Minerální voda

Ať už necháte na stole odstátou minerálku vy nebo vaše návštěva, neodnášejte jí při úklidu rovnou do dřezu, ale projděte se s ní kolem květináčů a rozlijte ji do nich. Bublinky sice vyprchají, ale minerály se ve vodě stále drží a rostliny je dokáží vstřebat, takže i obyčejná minerálka může být dobrým domácím hnojivem.

Odstátá sklenice s perlivou vodou na stole vhodná jako domácí hnojivo
zdroj: pixabay.com

Popel z krbu

Už jste slyšeli o popelu ze dřeva jako o kvalitním hnojivu? Pravda, krb nemáme zrovna všichni, ale ti, kteří jej vlastní a topí v něm dřevem, tento tip jistě ocení, pokud potřebují zásadité hnojivo. Popel ze dřeva je bohatý na fosfor, hořčík, vápník a draslík, což jsou přesně živiny, které naše rostliny potřebují.

Ne zrovna domácí, ale snadno dostupná surovina – kopřivy

Pokud se chystáte na procházku do přírody, povyšte ji na vyšší level a zkuste se porozhlédnout po kopřivách – vaše rostliny vám za to poděkují!

Ne zrovna voňavé, ale za to skvěle fungující domácí hnojivo je totiž výluh z kopřiv. K přípravě budete potřebovat kbelík, do kterého dáte čerstvé listy kopřivy dvoudomé. Naplňte jej více jak z poloviny a vše zalijte vodou (výborně se pro tento účel hodí voda dešťová). Počkejte asi tři týdny, dokud se všechny potřebné látky vodou neuvolní a nerozloží. Zápach je jen dobrým znamením.

Před zaléváním nařeďte s vodou v poměru 1:50 (1 díl výluhu, 50 dílů vody)

TIP: Výluh můžete využít také jako přírodní postřik proti mšicím!
Detail kopřivy dvoudomé v přírodě
zdroj: pixabay.com

Kompostér jako řešení všeho

Samozřejmě nemůžeme opomenout kompostér – do něj můžete dávat všechny výše uvedené suroviny (a nejen je) a vytvoříte hnojivo neobyčejně bohaté na živiny.

Snad nemusíme připomínat, že kromě hnojení je pro rostliny důležitý pravidelný příjem vody. A ten je třeba zajistit i ve dnech, kdy nejste doma.

Tak, která surovina se ve vaší domácnosti změnila z nepotřebných zbytků na pomocníka při péči o rostliny? Máte také tipy, jak hnojit přírodně? Podělte se!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *