Jak správně vyčistit a zorganizovat lednici?

Zvažujete, že byste se pustili do mytí lednice, a chcete to udělat pořádně? Vede vás k tomu vrstva ledu v mrazničce, nepříjemný zápach při otevření dveří nebo to, že v ní máte chaos a nemůžete nic najít?

Tak jako tak, máme pro vás hromadu užitečných tipů na mytí lednice přírodně nebo octem, odmrazování a organizovaní potravin tak, aby byl využitý její plný potenciál. Pojďme na to!

Spojte mytí lednice s odmrazením

Asi není třeba zmiňovat, že mytí lednice zabere více času, proto by rozhodně nebylo rozumné nechat ledničku zapnutou. Krok číslo jedna je tedy lednici vypnout. A to samozřejmě platí i o vypnutí mrazáku, pokud má samostatný vypínač. Odmrazování je velmi důležité, nanesený led totiž zhoršuje funkci mražení a lednice tak spotřebovává více elektřiny, aby uvnitř vyvinula patřičný chlad.

Po nějaké době od vypnutí samozřejmě dojte k tání ledu, proto byste pod ledničku měli umístit ručník nebo hadr, který bude vodu nasakovat a vy díky tomu budete moci kolem ledničky procházet bez toho, aniž byste roznášeli vodu dál po bytě.

Z ledničky byste měli vytáhnout ven všechny potraviny. Všechny police a odnímatelné části je vhodné vytáhnout a omýt. Díky tomu budete mít dostatek prostoru na mytí lednice i mrazáku zevnitř.

mrazák s nánosem ledu
zdroj: pixabay.com

Čím ledničku a její příslušenství umývat?

Asi všichni tuší, že k mytí lednice by se neměly používat žádné agresivní saponáty. Nejen, že by to mohlo jednotlivé části a gumová těsnění poškodit, ale také by se mohla dostat chemie do potravin.

Proto doporučujeme mytí lednice octem a jedlou sodou. Připravte si čistý kbelík nebo větší mísu, nalijte do ní teplou vodu, přidejte ocet, jedlou sodu a přidat můžete i pár plátků citrónu. Tímto můžete omývat jak police, tak i přímo vnitřek ledničky.

Pokud nemáte možnost vytvořit si výše zmíněný „roztok“, pak do teplé vody přidejte trochu jaru. Dbejte ale na to, abyste po čištění lednice ještě vše otřeli houbičkou nebo hadříkem s čistou vodou. Po vaší práci by na stěnách lednice neměla zůstat žádná chemie.

A co dělat, když je na policích více nečistot? Pokud máte možnost, přeneste je do koupelny, kde je můžete nechat ve vaně nějakou dobu odmočit, případně se vám zde budou lépe celé police a šuplíky omývat. I zde použijte ideálně ocet a jedlou sodu, pokud budete potřebovat silnější saponát, ujistěte se, že vše dobře spláchnete.

Citron, jedlá soda a ocet - pomocníci na mytí lednice
zdroj: stormguardrc.com

Jak uspořádat potraviny v ledničce?

Jakmile budete mít vše omyto a veškerý led odpadne nebo se roztopí, přichází čas na třídění potravin.

Často máme tendenci uchovávat potraviny, které „by se jednou mohly hodit“. Pokud je ale v ledničce máte již dlouhou dobu a pořád se nechystáte k jejich použití, měli byste je buď předat někomu, kdo si s nimi poradí, nebo je prostě nemilosrdně vyhoďte. To samozřejmě udělejte také s prošlými a zkaženými potravinami.

Až budete mít potraviny protříděné, přichází čas na jejich umístění zpět do lednice.

Správné umístění potravin

Organizace potravin se odvíjí od toho, ve kterém místě má lednice umístěné chlazení. Většinou bývá ve spodní části, takže na vrchních policích lednice je teplota o něco vyšší.

Z toho důvodu do spodních šuplíků lednice patří ovoce a zelenina. Na polici nad ní patří maso a salámy, které potřebují nízké teploty, aby si udržely delší trvanlivost. O polici výše pak patří mléčné výrobky – sýry, jogurty apod. Dbejte na to, aby maso nebylo nikdy v kontaktu s mléčnými výrobky. Vyšší police jsou určeny pro trvanlivější potraviny, tedy pro různé konzervy, uzavřené omáčky apod. Úplně nahoře pak uchovávejte potraviny určené k rychlé spotřebě a hotová jídla.

A co dát do dveří? Dveře jsou nejteplejší částí lednice, hodí se zde proto potraviny, které mají dobrou trvanlivost a které rychle spotřebováváte. Dveře lednice jsou vhodné pro uchovávání mléka, nápojů, kečupu, hořčice marmelád, vajíček a horní část je ideální pro máslo.

organizace a mytí lednice
zdroj: thehomeedit.com

Co nedělat?

Vždy zamezte tomu, aby se potraviny dotýkaly stěn lednice. Způsobuje to vlhnutí nebo namrzávání produktů a zvyšuje to možnost šíření bakterií.

Nenechávejte ani otevřené nebo nezabalené produkty volně v lednici. Balení vždy pečlivě uzavřete, pomoci si můžete třeba různými klipsy, případně potraviny vložte do sáčku nebo různých krabiček.

V případě, že vypadne proud, nevytahujte potraviny a nepřenášejte je na jiné místo. V lednici i po vypnutí proudu nadále zůstává nízká teplota, proto je nejlepší lednici co nejméně otevírat. Jiné uchování musíte řešit ve chvíli, kdy výpadek trvá velmi dlouho.

Dobré také je nenacpat každý nákup do lednice bezmyšlenkovitě. Dávejte si pozor na expiraci potravin a ty, kterým již končí datum spotřeby, přesouvejte do popředí ledničky – díky tomu je budete mít na očích a spotřebujete je spíše, než kdybyste je odsunuli někam dozadu. Vyhnete se tak neekonomickému a neekologickému plýtvání a usnadníte si práci při mytí lednice.

Co do lednice nepatří?

Když už se bavíme o lednici a potravinách, je dobré zmínit, co do ní nepatří, ať už z toho důvodu, že chlad snižuje kvalitu těchto potravin, nebo by mohly načichnout jinými potravinami – v tom případě je nutné uzavřít je do nějaké krabičky předtím, než je do ledničky dáte.

Do lednice nedávejte: banány, citrusy, exotické ovoce, rajčata, pečivo, brambory

Dávejte pouze patřičně zabalené: rozkrojená cibule, česnek, otevřené konzervy, otevřené paštiky, otevřené jogurty

Jak bojovat s pachy v lednici

Je samozřejmé, že se nebudete uchylovat k mytí lednice pokaždé, co z ní ucítíte nějaký pach. Kompletní mytí se doporučuje 2x ročně, během roku se pak doporučují dělat průběžné pořádky a otírání polic.

Pokud jste ale nechali v lednici nějaké odkryté jídlo, a to vám „provonělo“ celý prostor, pak to můžete vyřešit dvěma způsoby. Buď můžete vzít kousek bavlny či vaty a namočit jí do octu, nebo dejte kávovou sedlinu do misky, a tu pak umístěte do ledničky. Obojí je schopné nasáknout okolní pachy. Tyto pomocníčky můžete nechat v lednici preventivně po celou dobu, nebo je použít až v případě, kdy se vašemu nosu něco nezdá.

Kávová sedlina má v domácnosti mnoho využití, je nejen dobrý pohlcovač pachů, ale také hnojivo!

Mletá káva
zdroj: pixabay.com

Čištění odtoku lednice

Aby se v lednici neusazovala přebytečná voda, v její zadní části je zabudovaný odtok, do kterého odtéká. Pokud se vám stane, že se v lednici hromadí v šuplících voda anebo že je v lednici zápach, u kterého nedokážete vystopovat původ, je dobré zaměřit se na odtok lednice, který bude pravděpodobně ucpaný.

Odtok stačí jednoduše pročistit, aby se voda dál dostávala do sběrné nádoby, ze které se postupně odpařuje. K pročištění jsou k dispozici speciální kartáčky, které jsou většinou součástí příslušenství kupované ledničky, pokud jste však kartáček někam chytře schovali a nemůžete jej najít, pak můžete použít brčko nebo drátek, cokoli, co můžete prostrčit do otvoru a usazeniny s nimi jednoduše vytáhnout.

Pokud máte podezření, že je odtok zevnitř špinavý, pak do něj pomocí injekční stříkačky nebo úzké nádobky vlijte trochu vlažné vody s octem.

Jak se postarat o prázdnou vypnutou ledničku? Pokud z nějaké důvodu máte ledničku, kterou nepoužíváte, ujistěte se, že je kompletně prázdná a vyčištěná. Důležité je nenechávat jí zavřenou! Nechte její dvířka otevřená – vyhnete se tak případnému zápachu a tvorbě plísní.

Podle čeho vybrat správnou ledničku?

Zde není odpověď jednoznačná, každá domácnost má jiné potřeby. Rozhodně je ale vhodné zjistit si informace o mrazícím výkonu a pokud chcete ušetřit, orientujte se také podle energetické třídy a spotřeby elektřiny.

organizace a mytí lednice
zdroj: goodhousekeeping.com

Napadá vás ještě něco, co je důležité vědět o mytí lednice? Podělte se s námi do komentářů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *