Výroba adventního věnce je snadnější, než si myslíte!

Je naprosto nemyslitelné, aby se české Vánoce obešly bez cukroví, nazdobeného stromečku a adventního věnce. Na trhu existuje nepřeberné množství dekorací a zdobení, kterým můžeme náš domov zkrášlit, aby z něj pravá vánoční atmosféra přímo sálala. A ti odvážnější se dokonce pouští do vlastní výroby. Přemýšlíte, že byste mezi ně chtěli patřit? Tak to pojďte zkusit s námi! Jdeme se blíže podívat na adventní věnec.

Adventní věnec v červeno-zlatém provedení
zdroj: otevrenysuplik.cz

Adventní věnec, který není věnec?

Samozřejmě, ne každý vánoční věnec musí být hned adventní. Věnce vyrábíme také jako ozdobu na dveře, stěnu či stůl. Pokud se ale máme zaměřit na adventní věnec, pak je jasné, že musíme hovořit o variantě se čtyřmi svíčkami. A protože bude náš stůl zdobit během celých vánočních svátků, je třeba postarat se o to, aby náš domov jak se patří ozvláštnil.

V dnešní době se však k odpočítávání týdnů před Vánoci nepoužívá nutně jen věnec. Mezi oblíbené moderní varianty patří třeba podlouhlé adventní svícny, tedy třeba polínka či dřevěné krychle, které jsou nazdobené vánočními motivy a mají místo pro již zmiňované čtyři svíce. Stejně je tomu třeba u dřevěných kulatých podstavců či deskek, na které se svíčky spolu s ozdobami pokládají či přilepují.

adventní svícen
zdroj: pixabay.com

Nejdříve tedy zapřemýšlejte, kde bude adventní věnec umístěn (na malé konferenční stolky může být problém umístit kulatý tvar, proto může být podélný svícen vhodnější), a zda budete chtít věnec klasický, nebo u vás zvítězí varianta v jiném tvaru.

adventní svícen
zdroj: pixabay.com

Vánoční věnec na dveře

Oblíbenou ozdobou je vánoční věnec na dveře, který vítá všechny nově příchozí. Zde se samozřejmě nedá mluvit o možnosti použít jej jako adventní věnec. Zářivosti mu však můžete dodat třeba tím, že byste kolem něj omotali malá světýlka.

Pokud jej chcete na venkovní dveře, při výběru materiálů přemýšlejte nad tím, aby ozdoby odolaly venkovním teplotám a povětrnostním podmínkám.

Také si při zdobení hned rozhodněte, ve kterém místě bude věnec zavěšený. Od toho rozhodnutí by se pak měl odvíjet zbytek vaší práce. Především si musíte uvědomit, ze kterého úhlu na něj budete koukat a ozdobit jej tak, aby vypadal dobře ze všech stran i při pověšení.

vánoční věnec na dveře
zdroj: pexels.com

Korpus adventního věnce

Pojďme se věnovat praktičtějším věcem. Před tvořením je třeba vybrat správný korpus. Mezi nejklasičtější podklady patří čerstvě natrhané větvičky jehličnanů, které se pomocí drátku vytvarují do tvaru věnce. K takovým typům se pak nejčastěji využívají další přírodní ozdoby, jako šišky, šípky, různé větvičky a další bobule.

Adventní věnec lze vyrobit také s korpusem z proutěných větviček. Takový korpus lze zakoupit v různých provedeních. Proutí může být přírodní nebo nějak nabarvené, může jít o tenké proutky i o mohutnější větvičky. U takových korpusů pak vypadá dobře střídmější zdobení, které nezakryje celý korpus, ale naopak jej nechá vyniknout.

Kompletní zakrytí si však vyžaduje polystyrenový korpus na věnec. Často se na něj namotávají již výše zmiňované jehličnaté větvičky, proutí či různé pruhy látek a stuh, které zajistí, že pod ozdobami nebude prosvítat polystyren. Pokud si však vyberete správný druh drobnějších ozdob, můžete korpus pokrýt tak, že polystyrén nepůjde vidět. Výhodou však je, že u zdobení takového věnce máte neomezené možnosti, co se týče výběru ozdob.

korpusy na adventní věnec
zdroj: otevrenysuplik.cz

Materiály a barvy

Jak jsme již naznačili výše, výběr ozdob by měl jít ruku v ruce s korpusem. Pokud zvolíte přírodní podklad, měli byste také zvolit přírodní ozdoby. K zelenému korpusu z chvojí se hodí například slaměné ozdoby na stromeček, červené jeřabiny nebo třeba různě barvené šišky.

Z dalších ozdob jsou vhodné drobné dřevěné vánoční motivy nebo třeba korky z vína. Ty doporučujeme sbírat celoročně, a to nejen na vánoční tvoření. Korkové zátky lze využít mnoha způsoby.

Použít můžete také pírka či figurky.

Ke krásným barvám adventního věnce vám dopomohou baňky různých tvarů a velikostí. Pokud kombinujete více ozdob, doporučujeme spíše použít drobnější baňky, ale v případě, že chcete zdobit jen baňkami, pak vypadá velmi hezky, když se velikosti baněk mění. Nedoporučujeme však použít jen velké kousky – pak by se mohlo stát, že se vám věnec nevejde na stůl.

Obecně lze říci, že adventní věnec snese stejné ozdoby, jaké vánoční stromeček. Navíc tím dosáhnete krásného sladění obou vánočních dekorací.

Použít můžete baňky, hvězdičky, srdíčka, šišky, oříšky, stužky a mnoho dalších tvarů. Ideálně si však vyberte pár prvků, které budete kombinovat. Důležité je, aby k sobě barevně ladily. Fialovo-zeleno-červeno-růžová divočina s modrou mašlí sice přitáhne pozornost všech, ale odezvu asi nebude mít zrovna pozitivní.

Adventní věnec s baňkami
zdroj: pexels.com

Čím ozdoby připevňovat?

Ne vždy lze všechno do korpusu zapíchat, proto si musíte připravit lepidlo. Vzhledem k tomu, že budete často pracovat s různými materiály, připravte si takové, které vám připevní všechno. Nejvíce se nám osvědčila tavicí pistole.

Kromě rychlého schnutí a průhledné konzistence je vhodné právě díky tomu, že dokáže přilepit různé materiály. Pokud však budete mít polystyrenový korpus, může se vám stávat, že se bude polystyren jemně „tavit“ a deformovat. Používejte proto lepidlo střídmě a ozdoby déle přidržujte, aby se dobře přichytili.

Výhodou také je, že lze sehnat barevné třpytivé náplně. Díky tomu můžete vytvářet ozdobné efekty.

Jakou by měl mít adventní věnec barvu?

Tradiční barva Vánoc je fialová a má vyjadřovat pokání a zklidnění. Fialová barva je používaná během vánočních mší a je také častou ozdobou domácností ve vánočním čase. Proto se přirozeně hodí také na adventní věnce.

Protože však fialové vánoční ozdoby přirozeně ze zahrádky nedostanete, měli byste využít baňky, stužky případně nasprejované šišky.

A právě různobarevné spreje vám pomohou i v případě, kdy jste si zvolili jinou barvu. Krásné věnce vyrobíte třeba se zlatými ozdobami, které jdou krásně dohromady s červenými a zelenými detaily. Chladnější stříbrná si pak dobře rozumí s modrou či růžovou barvou.

Nezapomeňte na mašle!

Ozdobná mašle by neměla na věnci chybět. Záleží jen na vás, jaký materiál na ní zvolíte. A pokud se bojíte, že byste neuměli mašli hezky uvázat, přikládáme vám zde video návod.

zdroj: youtube.com @Udělej si sám beauty and easy

Pokud se cítíte na složitější varianty, pak jsme našli zajímavý návod v angličtině.

zdroj: youtube.com @julie’s wreath boutique

Svíčky

Netřeba snad zmiňovat, že na adventní věnec patří 4 svíčky. Kromě toho, že by měly ladit s celkovou myšlenkou a barvami věnce, je také důležité, aby měly takovou velikost, která vydrží.

Na adventní věnec se pak přichytávají speciální držáky na svíčky, které sežene v různých supermarketech a drogeriích.

Stejně tak si snadno vyberete i z typů adventních svíček. K dispozici jsou štíhlé vysoké, ale také širší menší. Pokud ale máte nouzi, můžete použít i svíčky čajové – i ty lze sehnat v různých barevných variantách. Jen musíte myslet na to, abyste je o nedělích dlouho nepálili, aby vám vydržely celé čtyři týdny.

Pokud se vám nelíbí výběr z obchodu, pak si můžete zkusit vyrobit vlastní domácí svíčky. Jen bychom vám doporučili, ať si výrobu svíček vyzkoušíte s předstihem. Hlavně si vyzkoušejte, jestli vám svíčky z vašich výrobních materiálů dobře hoří.

A jak je na věnec umístit? Tradice velí, aby byly rovnoměrně rozmístěné po celém obvodu věnce a jedna svíčka by měla mít růžovou nebo bílou barvu (zapaluje se jako poslední). Moderní varianty věnců však mnohdy mívají svíčky umístěné vedle sebe nebo jen na polovině věnce.

vánoční čajové svíčky
zdroj: pexels.com

Co znamenají adventní svíčky?

Jistě vás už několikrát napadla otázka, jaký mají význam adventní svíčky. Je potřeba zdůraznit, že adventní věnec a zapalování svíček je velice stará tradice, která se pojí s křesťanstvím.

První svíčka se jmenuje Naděje a zapaluje se na první adventní neděli – železnou. Druhá svíčka nese název Mír a zapaluje se na bronzovou neděli. Třetí svíčka je Přátelství a je spojená se stříbrnou nedělí. Asi nikoho nepřekvapí, že poslední svíčka se nazývá Láska a neděle, o které se zapaluje, je zlatá.

Někdy se k věnci přidává také pátá svíčka, která symbolizuje Ježíše Krista.

A poslední detail – Svíčky by se měly správně zapalovat proti směru hodinových ručiček.

Tak už víte, jaká barevná varianta je ta vaše? Pochlubte se do komentářů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *