Jak zabavit kočku 5x jinak: domácí výroba

Hračky pro kočky… věčný problém. Každý majitel kočky to jistě zažil – nad drahými hračkami naše milé čtyřnohé krásky ohrnují nos, ale obyčejnou fazoli jsou schopné nahánět celý den. Přestože jim chceme dopřát ty nejjemnější, nejchlupatější, nejinteraktivnější a nejkrásnější hračky a neváháme u toho utratit menší jmění, musíme se prostě smířit s tím, že naše potvůrky to prostě neocení a budou nás i nadále překvapovat, s čím si místo toho všeho dokáží hrát.

Na toto zklamání ale máme lék. Přinášíme vám návody na výrobu hraček pro kočky, které nezaberou moc času a nezatíží vaší kapsu. Naopak, využijete takové věci, které by jinak skončily v koši.

Věříme, že nápady budou prospěšné také pro ty z vás, kteří se teprve chystáte kočku pořídit – díky vlastní výrobě nemusíte obíhat zverimexy a i přesto pro nového člena připravíte milé uvítání za pár minut!

O co mají kočky zájem

Dříve, než se pustíte do výroby, je dobré si říci, co kočky láká ke hře. Můžeme to shrnout obecně, samozřejmě ale platí, že svého mazlíčka znáte nejlépe, a proto byste se měli řídit tím, co jako jedinec upřednostňuje.

Obecně však platí, že správné hračky pro kočky by měly být:

 • šustivé nebo cinkající – chlupáči rádi reagují na zvukové podněty, ideální ale je, pokud nejsou až příliš hlasité
 • měkké a poddajné – protože si do své „kořisti“ rády zaseknou drápky
 • bez ostrých hran – nechceme, aby si v zápalu hry ublížily
 • doplněné o příjemné pachy – viz níže informace o šantě kočičí a kozlíku lékařském

Samozřejmé je také to, že žádná z domácích hraček nesmí být toxická, neměla by jí kočka rozžvýkat ani spolknout a také by s ní neměla nic poničit.

Bylinky, po kterých šílí

Každý milovník koček jistě slyšel o šantě kočičí a kozlíku lékařském. Kočkám nesmírně voní a mají potřebu se o tyto rostliny otírat, olizovat je a kousat je. Je to způsobeno tím, že právě šanta kočičí díky tomuto otírání uvolňuje semínka, což jí napomáhá k rozmnožování. Takže to příroda zařídila tak, aby kočkám tato rostlina voněla a díky jejich pomoci se snadněji rozmnožovala.

Kočičkám ale obě tyto rostliny voní i v sušené podobě. Můžete je sami pěstovat a nebo koupit již v sušené podobě. Jsou snadno k dostání například v různých obchodech s chovatelskými potřebami.

Doporučuje se sypat bylinky na místa, kde chcete, aby se cítila kočička uvolněně. Je to také velké lákadlo k hraní, takže pokud se chystáte vyrábět nějaké hračky, zkuste do nic přidat i trochu šanty nebo kozlíku. Zájem o takové hračky je pak 100% zaručen!

Zajímavost: Tyto rostliny lákají spíše dospělé jedince. Malé koťata můžou do určitého měsíce odpuzovat, ale cca v půl roce se to změní.

Kočka s šantou kočičí
zdroj: catinaflat.co.uk

Rybička s rolničkou z ponožek

Jedná se o hračku, která nejenže zabaví vašeho miláčka, ale zároveň najde uplatnění pro ponožky, které už máte před vyhozením.

Na domácí rybku s rolničkou budete potřebovat:

 • pár ponožek
 • provázek
 • šanta kočičí nebo kozlík lékařský v sušené podobě – není nutné
 • 2 rolničky
 • 2 knoflíky na ozdobení – není nutné

Postup výroby rolničky z ponožek:

 1. Vezměte jednu ponožku z páru a ustřihněte ji pod patou – zůstane vám tedy část od prstů do paty.
 2. Druhou ponožku i s ustřiženým zbytkem do ní srolujte tak, abyste vytvořili hezký ovál.
 3. Jakmile budete mít vytvarováno podle představ, přidejte trochu šanty nebo kozlíku, pokud máte, a svažte asi 2 – 3 cm od konce pevně provázkem.
 4. Přivažte na konce provázku rolničky, zabráníte tak třepení a dodáte hračce zvuk.
 5. Na předek ponožky přišijte dva knoflíky – oči.
Pruhovaná ponožka k výrobě hračky pro kočky před rozstřižením
zdroj: vlastní
Rybička z ponožky patří mezi nejoblíbenější hračky pro kočky
zdroj: vlastní

Velkou výhodou rybičky je, že ji můžete hned hodit kočce na hraní a není třeba čekat na zasychání lepidla nebo čekoholiv jiného.

Hračky z ruličky od toaletního papíru

Praktičtější z vás jistě nevyhazují všechny ruličky od toaletního papíru. Dá se z nich totiž tolik vyrobit! Tentokrát z ní můžete vyrobit hračku pro kočku!

Jednoduchý papírový míček

Na domácí míček z ruličky budete potřebovat:

 • Ruličku z toaletního papíru
 • Lepidlo
 • Nůžky
 • Fixy – pokud chcete mít míček barevný

Postup výroby:

 1. Ruličku nastříhejte tak, ať vám vznikne pět nebo šest stejně širokých pásků. Pokud chcete, nabarvěte je.
 2. Seskládejte proužky do sebe tak, aby vytvořily kuličku. V místech, kde se pásky překrývají, naneste lepidlo a spojte.
Rulička z toaletního papíru s naznačeným střihem k výrobě hračky pro kočky
zdroj: vlastní
Míček vyrobený z ruličky od toaletního papíru jako hračka pro kočku
zdroj: vlastní

Ano, míček vypadá obyčejně, důležité ale je, že se kutálí, díky své nerovnoměrnosti i různě do stran, a to je přesně to, co naši miláčkové chtějí!

Jednoduché válečky

Pokud se nechcete zdržovat stříháním, nevadí. Sežeňte pár malých bambulek nebo brčka. Ty stačí připevnit nebo prostrkat vnitřkem skrz ruličku. Zkoumání těchto věcí kočičku zabaví na pěkně dlouho!

Dpmácí hračky pro kočku
zdroj: onecrazyhouse.com

Myška z korkové zátky

Korková zátka v našich domácnostech nachází mnoho využití, ať už praktických nebo dekoračních. I my jsme již pár nápadů na tvorbu s korkovými zátkami zveřejnili. Každopádně, až si budete dávat příště víno, jednu zátku si odložte. Za pár minut z ní vytvoříte fajn hračku!

Na výrobu myšky z korkové zátky budete potřebovat:

 • Korkovou zátku
 • Provázek
 • Lepidlo
 • Perličky na dozdobení – oči

Postup výroby:

 1. Korkovou zátku můžete na jednom konci pomocí nože trochu zúžit, aby vypadala jako čumák myšky.
 2. Natřete povrch lepidlem.
 3. Vezměte provázek a začněte korek postupně omotávat tak, aby nezůstávala volná místa – ukládejte tedy provázek těsně jednu vrstvu vedle druhé. Nechejte kousek provázku jako ocásek.
 4. Ujistěte se, že začátek a konec dobře drží. Na konci nechejte trčet asi 5 cm provázku = ocásek myšky.
 5. Přilepte nebo přišijte perličky tam, kde chcete mít oči.

Kreativnější z vás mohou také přidělat fousky či ouška, na ocásek připevnit rolničku nebo peří. Ti úplní machři mohou myšku také uháčkovat!

TIP: Nemáte kórek? Tělo myšky můžete vytvarovat také z alobalu. Budete ale pak muset použít lepidlo, které provázek přichytí i na tomto povrchu.
Kotě hrajicí si s myškou domácí výroby
zdroj: pixabay.com

Bambule z vlny

Nechcete nic lepit a opravdu nemáte moc času? I pro vás máme řešení!

Na rychlou bambulku z vlny potřebujete:

 • Klubko vlny
 • Rolničku

Postup výroby mávátka:

 1. Na prsty ruky (ukazováček až malíček) začněte namotávat vlnu. Mezi prsty si nechejte menší rozestupy – udělejte to hned ze začátku, pak s nimi nepohnete!
 2. Vlnou nešetřete a namotejte opravdu hodně vrstev. Čím více jich bude, tím bude bambule hustší.
 3. Jakmile budete mít dostatek vsrtev, roztáhněte od sebe prsty tak, ať vytvoříte mezeru mezi prostředníčkem a prsteníčkem.
 4. Vzniklou mezerou protáhněte vlnu a opravdu pevně svažte. Jakmile budete uzlovat, připevněte sem i rolničku. Stáhněte z ruky.
 5. Svázáním se vám z toho vytvoří něco jako mašle. Vezměte nůžky a rozstřihněte „uši“ mašle v nejdelším místě na obou stranách.
 6. Vytvoří se vám jednotlivé provázky. Ty pořádně načechrejte, aby se roztáhly a vytvořily kuličku.
 7. Přesahující delší vlákna můžete nechat, kdo chce, může zastřihnout tak, ať má bambule pravidelný tvar.
Postup na výrobu bambule z vlny
zdroj: persialou.com

Ještě jednou připomínáme, opravdu si dejte záležet, abyste kuličku dobře utáhli. Šikovnější kočky totiž dokáží jednotlivá vlákna drápkama vytáhnout, a to určitě nechcete 🙂

Mávátko s hračkou na konci

Nakonec nesmíme zapomenout na favorita většiny kočičích chlupáčů, a to takzvané mávátko nebo šidítko. Jednoduše řečeno, jde o tenkou tyčku, ke které je připevněný provázek s nějakou srandičkou na konci. Výroba je snadná a zábava bude nekonečná!

Co je potřeba na výrobu mávátka pro kočku:

 • cca 50 cm dlouhou tyčku
 • provázek
 • kteroukoli z výše uvedených hraček
 • rolničky, peří

Jak na výrobu této domácí hračky pro kočky:

 1. Pokud máte dutou tyčku, provlékněte jí provázek skrz. Zauzlujte nejdříve na tom konci tyčky, kde budete hračku držet vy. Poté udělejte uzel v horní části, abyste provázek upevnili – ještě jej ale nestříhejte! Pokud máte jen dírku v horní části, provlékněte provázek dírkou a zauzlujte z jedné strany.
 2. Pokud nemáte v tyčce žádný otvor na upevnění, musíte se spolehnout na silnou izolepu nebo připevnění provázkem okolo.
 3. Z druhé strany nechejte trčet značnou část provázku – více než 50 cm, klidně i metr. Po odměření ustřihněte.
 4. Na konec provázku uvažte některou z hraček. Dodat můžete i další rolničky či peří – to je dobré zakápnout třeba sekundovým lepidlem, aby opravdu dobře drželo.
TIP: Na konec provázku můžete připevnit třeba i starou naušnici s peřím a cinkajícími ozdobami – samozřejmě buďte opatrní a zvažte, zda to vaší kočce nemůže ublížit.

A máte hotovo!

Pro inspiraci přikládáme několik různých provedení.

Tak… 3, 2, 1 a hra může začít!

Chcete vyrábět hračky i dalším zvířecím mazlíčkům, tedy psům? Přečtěte si naše tipy a návody na hračky pro psy.

S čím si nejraději hraje vaše kočka? Máte tip na další výrobu? Jakýkoli tip na domácí hračky pro kočky uvítáme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *