Dekorace z břízy: Vyzdobte svou domácnost od jara do zimy

Srdíčko z březové kůry
zdroj: dekotopia.net

Březová kůra má nezaměnitelnou barvu a texturu. Vypadá úžasně a dekorace z břízy se hodí snad do každé domácnosti. Tento nedocenitelný materiál vykouzlí krásnou domácnost v jarních i zimních měsících. Pojďte z něj něco vyrobit!

Dekorace z přírodních materiálů

Pracovat s přírodními materiály má hned několik výhod. Kromě toho, že jejich vzhled přinese do domácnosti hřejivou atmosféru, některé prvky mohou místnosti také pěkně provonět. A co je dalším velkým bonusem? Nemusíte se pro ně vydávat do obchodů, místo toho můžete vyrazit na příjemnou procházku do přírody!

Pokud se rozhodnete pro dekorace z přírodních materiálů, pro dokonalý vzhled je vhodné nekombinovat příliš mnoho materiálů a ozdob najednou, přece jen přirozené věci jsou právě krásné svou jednoduchostí. Také si dejte záležet na tom, abyste celý vzhled „nepohřbili“ lacinými umělými detaily. Pamatujte, že u takových výrobků méně znamená více. A zrovna u dekorace z břízy to platí dvojnásob. Čím méně dalších ozdob a doplňků použijete, tím více vynikne neotřelá krása břízy.

Věnec z březové kůry
zdroj: canadianloghomes.com

Svícny z břízy

Bříza vám může dělat radost po celý rok, a to například prostřednictvím svícnů. Máte-li možnost vyřezávat do březových polínek, pak není nic jednoduššího, že si vybrat pár krásných kousků a vyřezat do nich z vrchu prostor pro čajovou svíčku. Polínka vypadají krásně sama o sobě, můžete si je ale samozřejmě dozdobit dle libosti. Na kůře budou držet pomocí tavné pistole.

Svícny z březových polínek
zdroj: mydesiredhome.com

Pokud chcete pracovat spíše se samotnou kůrou, ani to není problém. Postačí vám kůra, malá žáruvzdorná sklenička, nožík a vykrajovátko (srdíčko, hvězdička… záleží na vás).

Vykrajovátko zřejmě nebude dostatečně silné, aby dokázalo prorazit celou kůru, minimálně vám však může posloužit jako šablona, podle které do kůry vyříznete požadovaný tvar. Na obrázku můžete vidět, jak krásně působí jednoduché srdíčko.

Březovou kůru pak přichytíte pomocí lepidla na skleničku. Jestli chcete, můžete přilepit také drátek vytvarovaný do „u“, který ze skleničky vytvoří „kyblíček“. Dovnitř vložte čajovou svíčku a krásný svícen je na světě!

Dekorace z břízy - jednoduché svícny
zdroj: craftyberrybush.com

Jarní dekorace z břízy

Máte také vždy po úklidu všech barevných baněk, rolniček a zvonečků chuť na jemnější a decentnější výzdobu domova? S přicházejícím jarem se nabízejí světlé barvy s nádechem zelené či žluté. A zde přichází na řadu březová kůra.

Jarní věnec s kůrou z břízy

Výrobě věnců jsme se blíže věnovali již dříve. A věnce sluší také jarní sezóně. Pokud se vám podaří získat kusy kůry z břízy, rozhodně byste je měli zakombinovat. Budou vypadat skvěle v kombinaci se sušenými květy, ale také s mechem či korkovými zátkami. Dozdobit lze třeba motivy zvířátek.

Během velikonočních svátků stačí přidat vajíčkové skořápky, křepelčí vajíčka nebo dřevěné figurky zajíčků a získáte tak snadno velikonoční dekoraci.

U těchto věnců byste se měli vyhnout výrazným barvám a velkým mašlím či extravagantním ozdobám.

Jarní dekorace z břízy
zdroj: etsy.com

Nejen jarní obaly na květináče

Pokud se vám do rukou dostanou větší kusy březové kůry a nebo rovnou polínka, můžete si snadno vytvořit krásné obaly na květináče.

K práci s polínkem budete ale potřebovat pilu, díky které odstraníte vnitřek. Pokud ale budete mít k dispozici jen samotnou čerstvou kůru, půjde s ní snadno pracovat a ohýbat jí do požadovaného tvaru.

Obaly na květináče z březové kůry
zdroj: flickr.com

Velikonoční dekorace z břízy

Samozřejmě že k Velikonocům patří také barvy, takže zde je vhodné pracovat také se zelenou, žlutou, oranžovou, červenou i modrou barvou.

Ozdobný velikonoční květináč s břízou

Bříza vypadá skvěle v kombinaci s lýkovým provázkem, a proto se jej nebojte použít! Velice snadno můžete vytvořit krásně vypadající květináče.

Na výrobu vám bude stačit vyšší květináč, kůra z břízy, lýkový provázek, tavná pistole, lepidlo a třeba krajka na dozdobení.

Březovou kůru přiložte na obvod květináče a připevněte jí lepidlem, případně i provázkem, pokud bude držet a bude to vypadat hezky.

Kůra nemusí pokrývat celý květináč – na volné místa právě použijete lýkový provázek. Květináč potřete lepidlem typu Hercules a omotejte stejnoměrně provázkem. Snažte se, ať nemáte mezery mezi jednotlivými vrstvami.

K dozdobení můžete použít proužek krajky, kterou lze také připevnit lepidlem.

Jakmile bude vše suché, můžete do květináče naaranžovat květinu s vajíčky na špejli, ideálně ozdobenými stejnými materiály. Pokud nemáte vyfoukaná vajíčka, vystřihněte si je z kartonu a omotejte je rovněž lýkovými provázky, přidejte krajku či nějakou mašličku.

Velikonoční květináče s břízou
zdroj: etsy.com

Vánoční dekorace z břízy

S břízou vykouzlíte i krásné Vánoce! V podstatě můžete využít nápady výše uvedené, jen místo vajíček použijete šišky, jehličnaté větvičky, jeřabiny, malou mašli… a velikonoční dekorace z břízy jsou na světě!

Vánoční dekorace z břízy
zdroj: theholidazecraze.com

Sněhuláčci z břízy

Do tohoto tvoření můžete jednoduše zapojit i děti. Pokud máte k dispozici polínka, pak si vždy připravte minimálně tři různých velikostí. Ty naskládejte na sebe, čímž vytvoříte něco jako pyramidu. Spojte je silným lepidlem, ideálně silnou vrstvou tavné pistole.

Takto vytvoříte základní tělo sněhuláka. Nechejte děti, ať ho sami pomalují – pomocí fixů či temper mohou namalovat obličej, případně knoflíky. Přilepte na prostření polínko dvě malé větvičky připomínající ruce a vymyslete sněhulákovi pokrývku hlavy. Může jít o další kousek dřeva, které děti pomalují.

Sněhulák z březových polínek
zdroj: countrydoor.com

Jestliže nemáte k dispozici celá polínka, nevadí, budou vám stačit i plátky cca 1 cm široké. I ty k sobě slepíte tavnou pistolí. Doporučujeme přilepit jedno kolečko jako podstavec (viz obrázek níže), aby vám sněhuláček stál.

sněhulák z březového dřeva
zdroj: holidappy.com

Vánoční dekorace z březových větví

Doteď jste si zoufali, že píšeme jen o kusech kůry, ale vy máte k dispozici větve, ze kterých žádný důstojný kousek kůry nedostanete? Nevadí, můžete tvořit s celými větvemi!

Z březových větví totiž snadno vytvoříte stromeček. Stačí si větve seřadit od nejmenší po největší a pomocí tavné pistole a případně i drátku připevnit jednu větev nad druhou – ideálně dejte stromečku rozměr, a to tak, že nebudou všechny větve naskládané jedním směrem, ale spíše je vždy trochu pootočte kolem své osy. Výtvor můžete připevnit na podstavec ze silnějšího polínka. Navrch stromečku připevněte hvězdičku a pokud jej nechcete mít holý, dodejte i další ozdoby na větvičky.

Stromeček z březových větví
zdroj: pinterest.com @Georgie Purple

Podobnou dekoraci můžete vytvořit také na stěnu. Z větví a provázku si vytvořte základní kostru, viz obrázek:

zdroj: inspirationswholesale.co.uk

Tuto zatím nevábně vyhlížející konstrukci dozdobte hvězdou na špičce a dolepte baňky, rolničky či další hvězdičky. Zakombinovat můžete také světýlka! Výhodou takové dekorace je, že o její velikosti a výraznosti si rozhodujete sami!

Vánoční dekorace z břízy - stromeček
zdroj: myevergreen.com

Při sběru materiálu prosíme, ať myslíte také na přírodu a na samotné stromy. Vybavte se pomůckami, kterými větve snadněji odštípnete a kterými strom nepoškodíte.

Tak kdy vyrážíte na procházku? Máte za sebou již některé dekorace z břízy? Povedly se? Podělte se s námi v komentářích!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *