Návod na výrobu papírového draka

S každým příchozím podzimem je u nás i ve světě oblíbenou aktivitou pouštění draků. Touhle dobou často můžete zahlédnout děti s rodiči, kteří pobíhají po volném prostranství a nad nimi létají barevní draci všech tvarů se stužkami na konci. Víte, jak vyrobit draka, kterého budou vaše děti milovat? Návody jak vyrobit draka hledejte právě v tomto článku!

Historie pouštění papírových draků

Historie pouštění draků se datuje až do časů starověké Číny. Na rozdíl od dnešního využití kdysi draci létali zejména z náboženských důvodů. Tito majestátní draci pomáhali přivolat déšť a z výšky měli dohlížet na úrodu.

U nás již touto aktivitou zabíjeli čas lidé se svými dětmi, které milovaly třepotání majestátních papírových letců. A proč se pouští draci právě na podzim? Na podzim měli obyvatelé českého venkova po sklizni a najednou byla spousta volného času, který právě děti trávily výrobou a pouštěním draků. Dnes meteorologové doporučují pouštění draků na jaře, kdy jsou povětrnostní podmínky vůbec nejlepší.

Závody v drakiádě aneb soutěž o nejhezčího draka

Možná to pro vás bude překvapením, ale soutěž v pouštění draků neboli drakiáda je rozšířenou zábavou pro rodiny napříč celým Českem. Soutěží se jak v letu, tak ve výzdobě draka, a ty nejlepší kousky většinou opravdu stojí za pozornost.

V zemi původu už mají dračí festivaly úplně jiný rozsah. V čínském Weifangu se každoročně shromažďují tisíce draků, kteří vytváří na nebi famózní podívanou. Během dvoutýdenního festivalu pouštění draků můžete na obloze spatřit létající postavy znázorňující snad vše, co znáte. Od známých videoherních či filmových postaviček až po tradiční čínské draky s obrovskýma očima.

Dračí festival v čínském měste Weifang

Pouštění draka jako relax či lék na deprese

Výroba draka je do jisté míry meditativní činností, která vám umožňuje soustředit se na jednoduché úkoly a vypnout od stresu a ruchu každodenního života. Stejně tak i samotné pouštění draka pozitivně ovlivňuje psychické a fyzické zdraví.

Aby také ne. Jste na čerstvém vzduchu, daleko od všeho stresu a při pouštění vašeho ručně vyrobeného papírového draka vnímáte pouze jeho pohyby všemi směry podle toho, kam zrovna vane vítr. Celý proces od výroby po samotné pouštění draka tedy nelze než doporučit.

Rekord pro největšího létajícího draka na světě drží drak pojmenovaný Impian. S velikostí téměř 17 metrů na šířku a 36 metrů na délku drží rekord v Malajské knize rekordů.

Jak vyrobit draka – postup

Výroba draka z papíru není vůbec složitá. S trochou materiálu a času jej zvládne každý. Tvorba jednoduchého papírového draka je navíc také skvělou zábavou pro děti. Připravte si tedy pár věcí, necelou hodinku volného času, a pojďme na to!

Potřebné materiály:

 • Lehký papír (nejlépe balící, novinový, hedvábný), zhruba 20×25 cm
 • Dřevěná špejle, může být také brčko na pití
 • Provázek na draka
 • Stuha nebo krepový papír v jiné barvě než papír na draka
 • Nůžky
 • Fix
 • Lepící páska
Jak vyrobit draka z papíru

Kroky k výrobě papírového draka:

 1. Začněte spojením špejlí, které by měly být ve tvaru kříže. Ve spoji převažte provázkem. Na krajích špejlí udělejte tenké zářezy.
 2. Přes zářezy uvažte po obvodu další provázek. Máte vytvořenou kostru draka.
 3. Kostru draka přiložte na papír a fixou okolo obtáhněte – nakreslíte tělo draka. Dbejte na to, aby bylo tělo zhruba o 3 cm delší než samotná kostra.
 4. Vystřihněte tělo draka, delší části přeložte okolo provázku po obvodu a přelepte izolepou na zadní části.
 5. Na spodní část draka přivažte stuhu.
 6. Teď už zbývá jen přivázat na střed draka provázek, který budete držet ve chvíli, kdy draka budete pouštět.

Videonávod na výrobu papírového draka

Pro ty z vás, kteří máte raději video postup, jsme našli toto jednoduché video, pomocí kterého si můžete vytvořit jednoduchého papírového draka. V tomto konkretním případě z pytlů na odpadky :).

Drak má v mnoha kulturách bohatou symboliku. Je spojován s mocí, štěstím, sílou a nadpřirozenými schopnostmi.
Výroba létajícího draka

Pouštíte na podzim draky? A jaký je váš postup při tvorbě? Pochlubte se vlastními nápady v komentářích. Pokud rádi vytváříte výrobky z papíru, určitě vyzkoušejte naše návody na pletené košíky nebo papírové květiny!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *