Vytvořte si vlastní vánoční ozdoby! Od věnců přes skřítky až po dekorace z knih

Vánoce se blíží a vy přemýšlíte, jaké vánoční dekorace letos použijete? Máme pro vás originální nápad! Vyrobte si vánoční ozdoby sami! Adventní i jiné vánoční věnce, vánoční skřítci, vánoční svícny, vánoční dekorace na stůl, do okna či na dveře… nechybí ani ozdoby na stromeček.

Pojďte se do toho pustit s námi!

Výroba nejen adventního věnce

Adventní věnec je takzvaný „must have“ Vánoc. Kromě tradičních provedení se již roztrhl pytel s alternativními styly, kdy místo klasického kulatého korpusu můžete použít dřevěný kulatý tácek, podélný hranol a jiné varianty. Více inspirací na toto téma jsme zpracovali v samostatnému článku, kde se věnujeme výrobě adventních věnců.

Stejné nápady a principy můžete samozřejmě využít i v případě, že se chystáte vytvořit vánoční věnec, který nemá plnit funkci toho adventního. Důležité je promyslet si vše na začátku, vybrat vhodný korpus, barevnou kombinaci a správné lepidlo (na některé materiály můžete použít klasický Herkules, obecně se ale doporučuje tavná pistole).

Vánoční věnce
zdroj: pexels.com

Pokud chcete vyrábět dekoraci na dveře, třeba myslet na to, v jakém úhlu bude věnec pověšený a dle toho tvorbu uzpůsobit. Hlavně si uvědomte, kde bude věnec viset. Pokud chcete dekoraci na venkovní dveře, pak vybírejte materiály, které dokáží odolat zimě i vlhku.

zdroj: pexels.com

Vánoční dekorace na stůl

Ne každý má prostor na honosné a masivní ozdoby. Ať už potřebujete šetřit místem, anebo se můžete rozšoupnout, přinášíme pár nápadů, jak váš stůl o vánočních svátcích oživit. Inspirujte se nápady na věnce, stojící dekorace či svícny.

Originální „stojící“ vánoční věnec

Rádi bychom vás také upozornili na originální výrobek, který neumíme nazvat lépe než stojící věnec. Jde o jemnější variantu věnce, která je tvořena z dřevěných obručí. K tomu, aby vánoční dekorace stála, potřebujete aranžovací pěnu zvanou florex. Do ní zasadíte obruče a zároveň vám slouží jako k místo na zapíchání dekorací.

zdroj: hometalk.com

Aby vynikla křehkost vánoční ozdoby, nezdobte celou obruč po obvodu, spíše udělejte hustší základu a vrch dozdobte spíše sporadicky. Díky tomu vytvoříte jemnou, ale nepřehlédnutelnou dekoraci. Hlavně můžete využít i volný prostor uprostřed a některé ozdoby zavěsit.

zdroj: hubpages.com

Můžete zvolit jen jednu, nebo dvě různých velikostí, které budou zasazeny do sebe jako na fotce. A samozřejmě je nemusíte zasazovat do aranžovací pěny, ale můžete z nich vytvořit vánoční výzdobu do okna, na stěnu či na dveře.

zdroj: ctendance.fr

Vánoční svícen z vínové skleničky

Přemýšleli jste, jak vytvořit originální vánoční svícen? Tato vánoční dekorace je jednodušší, než si myslíte!

Svícen z vínových skleniček jako vánoční ozdoba
zdroj: vamosmamaes.com.br

Na svícen z vínové skleničky budete potřebovat:

 • vínovou sklenku
 • drobné vánoční ozdoby, které se vejdou do sklenky – malé baňky, šišky, dřevěné či skleněné vločky, rolničky, hvězdičky,…
 • kolečko z kartonu nebo tvrdého papíru, které vyměříte podle hrdla sklenky
 • svíčku – může být čajová i větší
 • tavná pistole či jiné osvědčené lepidlo

Postup výroby

 1. Nejdříve si z kartonu odměřte kolečko tak, aby vám překrylo hrdlo sklenky. Uděláte to jednoduše – skleničku otočíte dnem vzhůru, umístíte jí na papír a pomocí tužky obroužíte. Tvar pak vystřihněte. Pokud papír by neměl rušit celkový vzhled – pokud bude třeba, přelepte jej jinou barvou, látkou či stuhou.
 2. Nejdříve si vše rozvrhněte, než začnete lepit! Aranžujte vybrané ozdoby na papíru tak, jak by se vám to líbilo. Občas přiložte sklenku, abyste se ujistili, jestli nejsou ozdoby moc vysoké nebo široké.
 3. Jakmile budete mít připraveno, můžete postupně připevňovat na předpřipravenou podložku.
 4. Poté tenkou vrstvou lepidla přilepte ke skleničce. Kdyby se vám nepodařilo okraj přilepit čistě, nezoufejte. Pomocí tenké stužky zakryjete nedokonalosti.
 5. Nakonec připevněte na otočený spodek sklenky svíčku. I tu můžete ozdobit mašlí, záleží na vás.
Svícen z vínových skleniček jako vánoční ozdoba
zdroj: reciclaredecorar.com

Pokud chcete vyzkoušet i jiný způsob tvorby, můžete si připravit jutový provázek a lepidlo. Tím můžete skleničku omotat – celou a nebo jen její část. Opět můžete dozdobit stuhou nebo polepit perlami. Vánoční dekorace můžete tak stejně připevnit také zvenčí.

Svícen z vínových skleniček jako vánoční dekorace
zdroj: hikendip.com

Vánoční skřítci a jejich výroba

Malí vánoční skřítci, nazývaní také gnómové, se v posledních letech stali hitem Vánoc. Pokud i vás zaujali tito roztomilí malí mužíčkové, pak si s námi můžete vyzkoušet několik variant. Vánočními skřítky můžete vyzdobit vánoční stromeček, provléct přes ně provázek a zavěsit je do oken, na lustr, anebo je prostě můžete nechat poposedávat různě po bytě.

Vánoční skřítci z pom pomu neboli vlny

Snad každý z nás jednou vyráběl pom pomy ze zbylé vlny, kterou naše babičky nebo mámy již nepotřebovaly. Dodejte těmto kuličkám čepičku a nos a uvidíte, jaké se z nich stanou krásní skřítci!

zdroj: ablogcalledwanda.com

Na výrobu budete potřebovat:

 • bílou nebo světle šedou vlnu na vousy
 • vlnu na čepičku dle vlastního výběru
 • asi 1 cm proužek ustřižený z rolky od toaletního papíru
 • kolečko s dírou uprostřed, například z kartonu
 • vatu
 • nůžky
 • malý korálek
 • lepidlo či jehlu s vlnou

Postup výroby čepičky pro skřítka:

 1. K výrobě čepičky vám postačí kroužek z ruličky toaletního papíru a vybrané vlna. Vlnu si nastříhejte na provázky o délce cca 10 – 15 cm. Každý provázel v půli ohněte a obvažte jej okolo připraveného proužku. Princip je takový, že si vytvoříte očko, kterým provlečete oba konce provázku. Lehce utáhněte a takto vázejte jednu šňůrku za druhou.
 2. Jakmile budete mít dostatečně hustě opletený proužek, protáhněte všechny provázky vnitřkem na druhou stranu. Díky tomu se uzlíky schovají vevnitř a rám čepičky bude vypadat hladce.
 3. Pečlivě natáhněte všechny provázky a asi centimetr před koncem je svažte. Konec pak pomocí nůžek vytvarujte do bambulky.
 4. Do tohoto místa můžete připevnit rolničku, hvězdičku či jinou drobnou ozdůbku.
 5. Nakonec vezměte chomáček vaty a tím vytvořenou čepičku vycpěte. V tuto chvíli byste měli mít čepičku hotovou.
výroba čepičky na vánočního skřítka
zdroj: easypeasyandfun.com

Výroba vousaté hlavičky

 1. Vyrobte si pom pom. Někdo k jejich výrobě používá od sebe mírně roztažené prsty, pro méně zkušené doporučujeme vyříznout si z kartonu nebo tvrdého papíru dva asi 3 cm široké kruhy, do nichž si vystřihněte asi 1 cm malou díru. Aby šla kolečka lehce vytáhnout, nastřihněte je.
 2. Držte obě vytvořená kolečka u sebe a pomalu omotávejte vybranou vlnou. Začátek nechejte mírně trčet. Čím více budete omotávat, tím hustší kulička bude.
 3. Jakmile skončíte s motáním, svažte konec se začátkem.
 4. Malými nůžkami začnete stříhat vlnu, ideálně v místech mezi kolečky. Připravte si zvlášť provázek, který mezi dvěma kolečky protáhnete, omotáte okolo a pořádně vše svážete.
 5. opatrně vytáhněte papírová kolečka, kuličku pořádně načechrejte a odstřihněte odstávající části.
 6. A teď přichází na řadu spojení obou částí. Buď použijte lepidlo nebo jehlu s vlnou, kterou čepičku k pom pomu přišijete. Stejně připevněte korálek doprostřed – ten představuje nosík.
výroba pom pomu
zdroj: thatcraftsite.com

Vánoční gnóm z pom pomu s plstěným kloboučkem

Výroba tohoto skřítka je velmi podobná jako výše. Pom pom vyrobíte stejným způsobem, rozdíl spořívá jen v čepičce – v tomto případě v klobouku.

Na výrobu budete potřebovat:

 • pom pom – výroba viz výše
 • trojúhelník z plstě viz obrázek – vhodná je červená či zelená barva, záleží ale na vaší výrobě
 • jehlu a bavlnku na přišití
 • tavnou pistoli

Postup zde je velmi jednoduchý. Z trojúhelníku plsti stočte kužel, který si vyměříte podle velikosti pom pomu. Spoj můžete sešít nebo slepit.

Kužel můžete, ale nemusíte vycpat vatou – záleží, zda drží tvar.

Poté jen připevněte a dozdobte korálkem, případně rolničkou.

Vánoční dekorace jako vánoční skřítek
zdroj: isabellarts.blogspot.com

Vánoční skřítek z ponožky nebo pytlíku

Ke správnému pochopení zde nebudeme plýtvat slovy, místo toho přikládáme obrázek s postupem.

Budete potřebovat:

 • ponožku nebo pytlík, který se dá snadno formovat
 • obilí, piliny nebo jiný sypký materiál
 • tenký provázek
 • trojúhelník z plstě – jeho velikost si rozměřte podle těla, které si vytvoříte
 • bavlnku a jehlu na sešití částí
 • kousek delší srsti na vousy – můžete použít z kapuce staré bundy

Postup výroby:

 1. Základem je naplnit připravený pytlík/ponožku tak, aby se vytvořil hezky kulatý tvar. Nahoře pořádně svažte, ať se vám nic nevysype.
 2. Pomocí tenkého provázku svažte kousek pytlíku tak, abyste vytvarovali nosík.
 3. Nahoru připevněte z plsti vytvořený klobouček ve tvaru jehlanu. Kdyby špatně držel tvar, můžete jej vycpat vatou.
 4. Vše pečlivě upevněte. Připravené a odměřené vousy přilepte nebo přišijte je těsně okolo nosu. nos samotný můžete potáhnout jinou látkou, pokud jej chcete béžový.
Vánoční dekorace - výroba vánočního skřítka
zdroj: defrenteparaomar.com

Dekorace ze starých knížek nebo barevného papíru

Staré knížky dokáží do domácnosti přinést velkou porci nostalgie. Proto až se dostanete ke třídění knihovny a budete chtít vyhodit starý brak – zadržte! O Vánocích budete za tento materiál rádi…

Vytvořit můžete snadno vánoční ozdoby na stromeček nebo třeba vánoční dekorace do oken. A zvládnou to i děti!

Vánoční stromeček ze staré knihy

Pokud máte starou knížku s pevnější vazbou, kterou můžete využít celou, pak bude vypadat skvěle tento skládaný stromeček. Je velice jednoduchý a nepotřebujete na něj žádná lepidla ani nůžky.

vánoční dekorace ze staré knihy
zdroj: otevrenysuplik.cz

Postup je takový:

 1. Otevřete knížku v její polovině.
 2. Pracujte s každou stránkou zvlášť. Vezměte horní roh stránky a přehněte jej doprostřed knihy. Poté jej přehněte ještě jednou tak, abyste se dostali až ke spodní stránce knihy. Vše můžete vidět na fotonávodu níže.
 3. Tu část, která bude přečuhovat, jednoduše ohněte dovnitř.
 4. Tímto způsobem poskládejte, kolik stránek budete chtít – čím více jich bude, tím bude stromeček hustší.
 5. Jakmile vám, bude díky stromečku celá vazba hezky stát, máte hotovo! Teď záleží na vás, zda chcete nechat čistý design, či jej nějak dozdobit. My jsme zvolili hvězdičky a pár lepících perliček, můžete ale použít také různé stužky, lepící pásky s vánoční tématikou, ozdobné provázky a další. Představivosti se meze nekladou.
Postup výroby vánoční ozdoby ze starého papíru
zdroj: otevrenysuplik.cz

Jiná varianta spočívá v tom, že použijete pouze část knihy. K pohodlné práci odejměte z knihy štos stále slepených! stránek. Díky tomu, že budou pořád slepené, bude se s nimi snadno pracovat a nemusíte je pak sami přilepovat k sobě. Takto můžete vytvořit buď stromeček, nebo pomocí seskládání jednoduché harmoniky a velkého korálku můžete udělat také andílka, viz níže.

zdroj: paulawilsonwrites.combyduhn.com

Vánoční andílci z knižního nebo novinového papíru

Vytvořte ze stránek klasickou „harmoniku“, přeložte je přibližně v jedné čtvrtině (kratší část vytvoří křídla, delší tělo), slepte je, dodejte velký korálek, perličku či baňku, dodejte mašličku… a máte krásnou vánoční dekoraci do okna, na stůl a nebo na stromeček!

výroba vánoční dekorace z knihy
zdroj: basteln-rund-ums-jahr.de
zdroj: mentootlet.blogspot.com

Roztomilou variantu získáte také tím, pokud dopředu přibližně do výšky dvou třetin přilepíte dvě střední perličky a na ně připevníte čtvereček nebo obdélníček tvrdého papíru. Bude to vypadat, jako by andílek držel knížku. Jak vidíte, tělo andílka se dá vytvořit také stejně jako výše zmiňovaný stromeček.

zdroj: pinterest.com @Tanja Andonova

Vánoční origami hvězdičky

Z knihy či jiného papíru se dá vytvořit spousta krásných hvězdiček. Záleží na tom, jak velikou trpělivost máte. Pokud jste zruční a máte více času, pak doporučujeme vyzkoušet různá origami. Díky nim vytvoříte nádherně skládané hvězdičky, které ozdobí váš vánoční stromeček nebo výhled z okna.

zdroj: marabeeswelt_blogspot.com

Popsat slovy tento postup je ale nemožné. Proto přikládáme video, kde vidíte krok za krokem:

zdroj: youtube.com @Origami Princess

Jednoduchá vánoční ozdoba – slepované hvězdičky

Pokud nemáte trpělivost na pečlivé skládání, pak si z papíru jednoduše vystřihněte peticípé nebo šesticípé hvězdy. Ty pak přeložte na půl a jednu polovinu vždy slepte s polovinou druhé hvězdičky. Takto spojte aspoň pět nebo šest hvězdiček a poslední slepte s první. Vytvoříte tak 3D hvězd. Pokud během slepování přidáte také provázek, máte jednoduchou ozdobu na stromeček!

zdroj: pinterest.com

Elegantní velká papírová hvězda

Tuto hvězdu jste již jistě viděli. Možná jste ale její výrobu zavrhli kvůli tomu, že se vám zdála složitá. Ale není tomu tak! Provedeme vás tím.

Na výrobu papírové hvězdy budete potřebovat:

 • 5 – 6 čtverců novinového, knižního či barevného papíru – barva a velikost je jen na vás. Doporučujeme čtverce aspoň 20×20 cm, abyste vytvořili opravdu velkou ozdobu
 • nůžky
 • lepicí pásku nebo sponkovacího koníka

Výroba:

 1. Papír si přeložíte tak, že vytvoříte trojúhelník.
 2. Nastřihnete jej ze zavřené strany, viz video – nesmíte si to poplést, jinak bude výrobek k ničemu. Nedělejte proužky až moc tenké, aby se vám při další manipulaci netrhaly.
 3. Po rozložení k sobě spojíte vytvořené protilehlé okraje proužků. Každý následující proužek spojíte na opačné straně než ten předchozí.
 4. Jakmile si takto připravíte všech 5 – 6 ramen papíru, spojíte je k sobě sponkovačkou či průhlednou lepicí páskou.
zdroj: youtube.com @tuteate

Hvězda z ruliček od toaletního papíru

Možná vám to připadá, že vás jen neustále nabádáme, abyste nic nevyhazovali… No jo, jenže když snad ze všeho se dají vyrobit nádherné dekorace. Třeba i z ruliček od toaletního papíru. Potřebovat budete šest ruliček, pravítko na odměření čtverce, nůžky a lepidlo. Přesvědčte se sami ve videonávodu:

zdroj: youtube.com@ Day with DIY

Vánoční dekorace z odličovacích tampónků

Nevěřili byste, že vlastní ozdoby na vánoční stromeček můžete vytvořit i po prošmejdění koupelny. Podívejte se na následujícího andílka. Stačit vám na něj bude pár bavlněných tampónků, provázek a korálek.

Vánoční dekorace na stromeček z přírodního materiálu - andílek z odličovacích tampónků
zdroj: easypeasyandfun.com

Pokud máte k dispozici červený tvrdý papír nebo plyš, můžete se pustit do těchto roztomilých Santa Clausů.

zdroj: isabellarts.blogspot.com

Více podobně snadných, ale krásných dekorací spolu s postupem naleznete třeba na Pinterestu. Ať už máte raději tradiční ozdoby, nebo modernější vzhled, jistě najdete takové ozdoby, které se vám budou líbit.

Máte nějaké vlastní typy na vánoční ozdoby? Které jsou vaše nejoblíbenější? Podělte se s námi!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *