Pleťové sérum, denní a noční krémy, krém s SPF… Správná skin care, česky péče o pleť, se dostává stále více a více do popředí. A spolu s tím se pojí spousta přípravků, které nám mají na cestě k lepší pleti pomoci. Jenže vyvstává spousta otázek. Potřebujeme všechny tyto krémy? K čemu vlastně slouží? A jak je správně aplikovat?
To vše s vámi chceme projít krok za krokem. Správná skin care není tak složitá a velmi rychle si můžete vytvořit rutinu, kterou brzy pocítíte – i uvidíte!
Obsah
Základ všeho je typ pleti
Vaše kolegyně používá přípravky, po kterých se vaše pleť osype? Máte ve svém okolí někoho, kdo si ráno svou pleť jen omyje vodou, ale přitom vypadá po celý den jako porcelánová panenka, zatímco vy potřebujete svou pleť natřít, abyste neměla pleť nepříjemně napnutou?
Za těmito rozdíly stojí různé typy pleti. Jistě jste se již dočetli, že existují čtyři základní, a to normální, suchá, mastná a smíšená. S tímto faktem nic nenaděláme, své prsty v tom má genetika.
Jak zjistit svůj typ pleti?
Pokud si nejste jistí tím, jakou pleť máte, můžete si doma udělat snadný test. Odličte a vyčistěte svou pleť a hodinu na ní nic nenanášejte. Sledujte, co se s ní začne dít.
Nejšťastnější z nás nepocítí nic a pleť bude i po hodině vypadat pořád stejně. Pokud to tak máte, můžete slavit, máte normální pleť, která je nejméně náročná na péči.
Pokud se vám bude zdát, že se vám pleť nepříjemně napíná, svědí a zdá se vám suchá, pak je to tím, že máte suchou pleť.
V případě, že se do hodiny vaše pleť začne mastit a velmi se leskne, pak máte mastný typ pleti.
A když se spojí předchozí dva příznaky, tedy že oblast T-zony (čelo, nos, brada) se budou lesknout, ale tváře budete mít suché, pak je vaše pleť smíšená.
Od tohoto základního dělení by se měl odvíjet váš výběr kosmetiky. Níže vám přiblížíme, jak by měla vypadat ranní a večerní rutina v péči o obličej – tyto prvky jsou pro všechny typy pleti stejné.
Pravidelná a dlouhodobá péče je důležitá
Potýkáte se s dlouhodobým problémem? Ač se vám zdají reklamy na kosmetiku sebevíc přesvědčivé, bohužel se nestane, že byste po první aplikaci měli pleť jako miminko. Ať už vaší pleť trápí cokoli, je důležité pečovat o ní dlouhodobě a najít si rutinu, kterou budete dodržovat. První pozitivní výsledky se dostavují většinou po prvních týdnech.
Nejdřív čištění, pak výživa
Než se blíže dostaneme ke skin care rutině, chtěli bychom zmínit důležitou věc, a to je posloupnost, s jakou je potřeba produkty na pleť nanášet. Nestačí totiž jen tak napatlat jedno na druhé. Vaše péče by měla dávat smysl.
Například je zbytečné nanášet vyživující krémy na pleť, která není vyčištěná. Nečistoty totiž zabrání látkám, aby se vstřebaly do pleti.
Stejně tak nedává smysl nanesení ochranných krémů a poté aplikace čistící vody nebo tonika. Tím byste všechny výživné a ochranné látky odstranili.
Pamatujte tedy, že nejdříve musíte vyčistit pleť a až poté jí pomocí séra a krémů dodat, co potřebuje.
Ranní skin care
Ráno byste na svou pleť měli nejdříve nanést čisticí vodu/pěnu/olej (podle toho, co vám nejvíce vyhovuje), které pleť zbaví mastnoty a nečistot, které se na pleti usadily během noci. Poté by mělo následovat pleťové tonikum. Proč? Protože má schopnost dočistit zbylou nečistotu, dodává pleti hydrataci a často je uzpůsobeno tak, že pomáhá srovnat pH pleti. Pleť navíc připraví na následující péči.
Tou by mělo být pleťové sérum. Zde je velmi důležité, abyste vybrali takové, které dodává vaší pleti to, co potřebujete. Má v sobě totiž koncentrovanější látky, než pleťový krém, může tedy vaší pleť výrazně prospět.
Na mnoha pleťových produktech vidíte, že nejsou vhodné pro oční okolí. Tam je totiž naše kůže nejtenčí a tím pádem také nejcitlivější. Právě zde se nejdříve objevují vrásky i jiné nedokonalosti. Jak se tedy o oční okolí starat, když se zdá, že pro něj nic není vhodné? Nejlepší je sérum na oční okolí. To je obsahuje látky, které tato jemná kůže potřebuje.
Poté přichází čas na ochranný denní krém. Ten také obsahuje vitamíny a prospěšné látky, nejsou ale tak koncentrované jako v séru. Úkolem krému je navíc vytvořit určitý film a ochraňovat pleť před okolními nečistotami.
Na co nyní nesmíte zapomenout? Na SPF ochranu! Ochranný denní krém vás před škodlivým ultrafialovým zářením neochrání (pokud nemá uvedeno, že má také SPF ochranu). Často naleznete SPF krémy s číslem 15. To není dostatečná ochrana, odborníci a vzdělané kosmetičky vám doporučí SPF minimálně 30, ideálně 50. Čím vyšší číslo je, tím větší ochranu získáte.
Po těchto krocích – čištění – výživě – ochraně – přichází čas na váš make-up. Víme, zdá se toho hodně. Pokud ale opravdu vaše pleť trpí nějakým nedostatkem, dodržování skin care přináší opravdu pozitivní výsledky.
Večerní skin care
Večerní rutina v péči o pleť vychází z podobného základu, jako ta ranní. Velmi důležité je vyčištění pleti, a poté její vyživení.
Přes den se na naší pleti usazuje mnoho nečistot z okolí, pot, maz, máme na ní make-up a také SPF a ochranný krém, které jsou přes den potřeba, v noci je tomu ale naopak – vaše pleť potřebuje dýchat a regenerovat.
Nejdříve tedy potřebujete vaši pleť od všeho očistit. Použít byste měli v řadě za sebou odličovací mléko, obličejovou mycí pěnu či olej a tonikum. Mléko uvolní většinu nečistot, mycí pěna je vyčistí a tonikum vše dočistí a připraví pleť na další krok. Tím je opět pleťové sérum a sérum na oční okolí. Mnoho značek vám nabídne séra na noc, můžete tedy zvolit je. Často bývají bohatší a mastnější. Přes den by to mohl být problém, v noci nám ale lesklejší pleť nevadí. Stejně tak je poté důležité použít krém, i zde doporučujeme noční krém, který mívá složení, které přispívá k regeneraci či vyhlazení pleti.
Co pleti prospěje kromě denní skin care?
Kromě pravidelných úkonů byste své pleti měli dopřát občasnou péči navíc. 1x až 3x týdně se doporučuje exfoliace pomocí AHA peelingu. Exfoliace odstraňuje odumřelé kožní buňky, čímž urychluje regeneraci pleti. Takový peeling se nanáší jako maska, nesmí se ale přehánět délka působení – pokud s tím začínáte, nechejte AHA peeling působit dvě minuty a poté vše důkladně omyjte.
Exfoliaci byste měli dělat večer a následující den opravdu důkladně nanést SPF ochranu. To proto, že kůže je po tomto úkonu velmi obnažená a při podráždění má tendence k začervenání.
Kromě toho můžete své pleti dopřát masky vhodné dle typu pleti. Vždy se podívejte na návod a na to, jak dlouho by měla působit.
Face Yoga
Slyšeli jste již tento pojem a přemýšlíte, o co se jedná? Anglický překlad vám vše vysvětlí. Face = obličej, a yoga je prostě yoga 🙂 Jde tedy o soubor cviků, které provádíte se svaly na obličeji.
K čemu je to dobré? Při správném provádění cviků vám face yoga pomůže bojovat s příznaky stárnutí. Svaly v obličeji se cvičením posilují (stejně, jako je tomu u cvičení svalů na těle), zpevňují se a tím pádem nepadají dolů.
Při cvičení navíc dochází k prokrvení obličeje, což napomáhá regeneraci pleti a také v boji proti vráskám. Do péče je vhodné zařadit také masáž pleti pomocí kamenů zvaných Gua sha. Rozhodně je to něco, co byste měli vyzkoušet!
Mýty v péči o pleť
Jedlá soda nebo citrónová šťáva? Rozhodně ne!
Jedlá soda a citrónová šťáva vám sice krásně vyčistí sprchový kout nebo stříbro, ale na pleti vám nadělá pěknou paseku!
Naše pleť má určité pH – mezi 5 až 6,5, na klasické škále (0-14) je tedy téměř uprostřed, je mírně kyselá (0 = kyselé pH, 14 = zásadité pH. Jedlá soda patří k poměrně zásaditým látkám (8 – 9). Takové látky narušují přirozené pH pleti a přirozenou ochranu pleti. Pokud narušíte svou kožní bariéru, nebude se moct bránit vnějším vlivům, bude se více znečišťovat a bude citlivá. Náprava může zabrat opravdu dlouhou dobu.
Citrónová šťáva je naopak velmi kyselá (2-3) a tím pádem se na pleť také vůbec nehodí. Traduje se, že pomáhá s tmavými pigmentovými skvrnami, tedy že je zesvětlí. To je sice pravda, ale pokud něco na své pleti zesvětlíte citronovou šťávou, bude problém s následnou péčí. Se světlými skvrnami toho totiž již moc nenaděláte.
Není olej jako olej
Mezi oblíbené produkty, které v posledních letech figurují v mnoha domácích receptech, patří kokosový olej. I zde budeme muset vyvrátit mýtus, že kokosový olej patří na pleť.
Jak píšeme, opravdu není olej jako olej. Pokud bojujete se suchou pletí, potřebujete jí dostatečně hydratovat a ano, mezi produkty, které se na takovou pleť hodí, patří i oleje. U oleje je potřeba řídit se viskozitou. Oleje s nízkou viskozitou se částečně hodí i na smíšenou pleť. Suchá pleť zvládne vyšší viskozitu, přesto ne tak vysokou, jakou má kokosový olej. Ten vaše pleť nedokáže vstřebat. Olej na pleti udělá jen film, přes který pleť nemůže dýchat. A to nechcete.
Pokud chcete na svou suchou pleť používat oleje, pak se hodí olej růžový, mandlový, avokádový či meruňkový.
Pravou přírodní kosmetiku můžeme jíst? Není to pravda!
Bohužel se objevují názory, že správná přírodní kosmetika by měla být z takových surovin, které jíme. Jinak jde o chemii. Toto rozhodně není pravda!
Někdy se pojem chemie zaměňuje a přisuzuje se jí negativní význam. Nezapomínejte ale, že vše kolem nás je chemie. I voda má chemické složení – H2O. Stejně tak i vzduch kolem nás se skládá z chemických prvků – kyslíku, dusíku oxidu uhličitého.
Není tedy nic špatného na tom, pokud váš krém obsahuje chemicky upravenou formu nějakého prvku nebo nějaký výtažek. Například pokud bude vaše pleťová voda z kaktusového extraktu, je to naprosto v pořádku. Kaktusový extrakt jíst určitě nechcete. Ale na pleti může udělat opravdové zázraky.
Buďte ohleduplní k planetě a ke zvířatům
Žádná krása nemá větší hodnotu než život. Proto bychom vás chtěli poprosit, abyste pečlivě vybírali, jakou kosmetiku si pořizujete.
Ač se stále více aktivistů a organizací snaží bojovat proti testování na zvířatech, bohužel je to v kosmetickém odvětví stále běžnou praxí.
Vybírejte produkty, které jsou cruelty free (= v překladu „bez týrání“). Pozor – označení vegan na kosmetice neznamená, že produkt nebyl testován na zvířatech, znamená to pouze, že produkt neobsahuje živočišné produkty (např. mléko).
Pokud se podíváte na kosmetický průmysl blíže, zjistíte, že ne každý výrobce, který se pyšní tím, že netestuje na zvířatech, mluví úplnou pravdu. Někdy totiž může daná společnost netestovat na zvířatech, přesto ale mohou mít jejich kosmetické produkty některé složky dodávané od jiných výrobců – a tam už nemáte jistotu, zda byly testovány, nebo ne.
Proto je vhodné dívat se na certifikace, které zaručují, že opravdu žádná složka neprošla testováním. Díky tomu, že dnešní kosmetický trh je velmi rozšířený, můžete snadno najít takové produkty, které budou vyhovovat vaší etice, pleti i vaší peněžence. Ekologicky nezávadné věci již nejsou tak cenově nedostupné, naopak se dají srovnat s jinými běžně dostupnými výrobky.
Stejně tak je dobré dívat se na to, z čeho se skládá obal výrobku. Již běžně se používají recyklovatelné materiály a některé firmy dodávají i samotné náplně, které jsou levnější a které si pak doplňujete do původního balení.