Pokud jste se do této doby o přikrmování ptactva v zimních měsících nezajímali, vězte, že ptačí krmítko je pro přírodu mnohem důležitější, než si myslíte.
O tom, že krmítko v každém druhém okně není jen nový trend a naháněč lajků na Instagramu, se vás pokusíme přesvědčit v tomto článku.
Na závěr přidáme na inspiraci pár tipů na podomácku vyrobená krmítka. Příjemné čtení přejeme.

Obsah
Proč přikrmovat
Na začátek bychom měli vysvětlit důležitost dokrmování. Jistě, mnoho ptáků si během teplých dnů obstará potravu samo, lovem. A když přijde zima, hlodavci a hmyz zalezou do půdy, ptáci prostě jen popoletí (třeba do Afriky) a jdou zas lovit. Vyjmenovat stěhovavé ptáky zvládají již předškolní děti. Ale přeci jen – čáp, vlaštovka, kukačka, kachna, husa nebo rorýs. A mnoho dalších.
Samozřejmě mnoho dalších ptáků zde přes zimu zůstává. Ve většině případů jde o semenožravé ptáky, protože hmyzožraví mnoho těch žížal v mrazivých dnech nenajdou. Spousta druhů je však přizpůsobivá a v zimě na semennou stravu přejdou. Nejlepším příkladem je sýkora koňadra, který je v létě postrachem mnoha žijících druhů, nevyjímaje ostatní pěvce či dokonce netopýry.
Za roky lidského přikrmování si sýkorky zvykly na semínka. I když by v krmítku uvítali směs brouků a motýlů, stále je to lepší, než létat stovky kilometrů za teplem.
Nejde jen o sýkorky. Mnoho dalších druhů zde zůstává, protože my lidé jim dopřáváme dostatek potravy, a ne vždy vědomě. Své by o tom mohl vyprávět krkavec, který se v zimě krmí hlavně našimi odpadky. Ptáci v lesích se živí jinak než ti v obydlených částech. To je případ kosa, který má v městských částech rozšířený jídelníček a často jej u krmítka zahlédnete.
Snad jsme vám na těchto několika příkladech vysvětlili důvody přezimování různých druhů a také potřebu je dokrmovat. Pojďme tedy na další důležitý krok při dokrmování ptactva, a to…

Kdy dokrmovat
Zde se názory různí. Někteří dokrmují po celý rok a ostatní jen v zimních měsících. My jsme příznivcem přikrmování pouze v zimě, a to od listopadu do března. Pokud budete krmit celý rok, ptáci si na pravidelný příjem potravy zvyknou a přestanou lovit svou přirozenou potravu. Zleniví, zvyknou si na vaše krmítko a když zapomenete delší dobu dokrmovat, nemusí včas sehnat jiný zdroj. Navíc se v teple jídlo rychleji kazí a to je potom ideální prostředí pro Trichomonózu, krmítkovou nemoc.
Pod pojmem Trichomonóza si představte parazity, kterým se daří v teplém a vlhkém prostředí, napadají krk ptáků a ti pak nemůžou polykat a na plných krmítcích umírají hlady. Takto nemocní ptáci jsou bohužel neléčitelní a jediným řešením je krmítko vyčistit, nechat vyschnout a na 2 týdny dokrmování odstavit.

Všechny zmíněné problémy se mohou stát i v zimě, ale krmení se tak často nekazí a doplňovat krmení pár měsíců v roce je časově méně náročné, než to dělat nonstop.
Je však potřeba dodržovat několik pravidel:
- Zimní krmítka mají mít střechu proti sněhu a dešti
- Dávejte pozor na materiál, na kterém mohou ptáci přimrzávat či klouzat
- Krmení dávejte více v mrazivějších měsících
Nyní se podívejme na postup výroby ptačích krmítek.
Jednoduché dřevěné krmítko
Jako první si vyrobíme snadné krmítko, které lidé vyrábí odjakživa. Na zhotovení budete potřebovat pár dřevěných desek, nějaké to nářadí a lepidlo na dřevo.

Na krmítko ze dřeva si připravte:
- 7 dřevěných desek (podrobnosti s rozměry v obrázcích)
- Pilku na dřevo
- Vrtačku
- Lepidlo na dřevo
- Šroubovák a 14 šroubků
- Provázek na uchycení krmítka
- Ptačí zob
Jak krmítko připravit:
- Pilkou na dřevo upravte dřevěné díly podle obrázků a slepte lepidlem.
- Vrtačkou vyvrtejte do dvou dílů dírky.
- Pomocí lepidla přilepte boční zešikmená dřívka a dno přišroubujte k ohrádce. Připravíte tak základ krmítka.
- Na dno krmítka vyvrtejte tři díry, kterými bude odtékat dešťová voda a ptačí zob se nebude zbytečně kazit. Nedělejte díry moc velké, aby jimi nepropadávalo krmivo.
- Přišroubujte poslední dvě dřívka – střechu. Máte hotové krmítko. Stačí jen provléct (například JUTA) provázek dírkami, které jste vyvrtali ve druhém bodu.
- Krmítko můžete zavěsit v přírodě, ale také třeba doma na balkoně.
Zdroj: 100things2do.ca
Jak vidíte, tvorba krmítka není žádná věda a s trochou materiálu a investovaného času budete mít ptačí krmítko přesně podle vašich představ. A určitě vás to bude stát méně, než hotový kus z obchodu.
Ptačí krmítko z pomerančové slupky
Přírodní materiál, to není jen dřevo, například zbytky od ovoce také patří mezi biologický odpad. A než takovou slupku z pomeranče házet do kompostu, co takhle vyrobit si z ní jednoduché ptačí krmítko? Výroba je tak jednoduchá, že jí zvládnou i děti.

Na krmítko z pomeranče potřebujete:
- Jeden větší pomeranč
- 4 špejle
- Provázek
- Ptačí zob
Výroba pomerančového krmítka:
- Pomeranč rozkrojte na dvě půlky a opatrně vydlabejte.
- Špejlemi probodněte kůru tak, aby se uvnitř pomeranče špejle křížily.
- Na každou špejli uvažte provázek.
- Bod 2. – 3. můžete opakovat s druhou půlkou pomerančové kůry.
- Pomerančové krmítko nasypte ptačím zobem a zavěste na větev.
Velmi snadné, ale také velmi efektivní krmítko je na světě a vám nezbývá než sledovat, jak jej opeřenci v okolí ocení.
Krmítko pro ptáky z dřevěného polínka
Poslední krmítko, které si můžete podle našeho návodu připravit, je opravdu jednoduché. Základem je přiměřeně dlouhé a silnější dřevěné polínko.

Na zhotovení krmítka budete potřebovat:
- Silnější polénko, zhruba půl metru dlouhé
- Vrtačku se silnějším vrtákem
- Provázek na uchycení krmítka
- Arašídové máslo a ptačí zob
Postup výroby krmítka z dřevěného polínka:
- Dlátem vydlabejte po celém obvodu polínka několik děr. Nemusíte dbát na přesnost, čím nahodilejší, tím víc přírodnější.
- Silnějším vrtákem provrtejte na jedné straně polénko naskrz. Tato díra bude sloužit pro úchyt provázkem.
- Asi nejtěžší částí na tomto jednoduchém krmítku bude provlečení provázku. Použijte třeba pevnější jutový provaz. Provázek po provlečení zauzlujte, abyste krmítko mohli zavěsit.
- Teď přijde zábavná část. Naberte vždy polévkovou lžíci arašídového másla a tu posypte ptačím zobem. Nebojte se hmotu pořádně promačkat, ať je plná prosa a kousků slunečnice. Až budete s míchanicí spokojeni, namačkejte směs do děr v polínku. Opakujte pro každou vydlabanou díru.
- Hotové krmítko zavěste do přírody, nejlépe ke stromu, kde splyne s prostředím. S tímto postupem máte zcela ekologické krmítko, které jen stačí v případě potřeby doplnit arašídovou směsí. Dlouhá trvanlivost zaručena.
Jak vidíte na třech zmíněných návodech, vyrobit ptačí krmítko není vůbec složité. A to navíc z přírodních materiálů, které ani po letech nedělají v přírodě nepořádek.
Pokud chcete podpořit další tvorečky na vaší zahradě, pokračujte třeba s jednoduchými domky pro včely samotářky.
Dokrmujete ptactvo v zimních měsících? Pokud ano, jakým způsobem? Podělte se s námi v komentářích se svými tipy.