Jak vyrobit vlastní svíčky? Pojďte do toho s námi!

Jsou oblíbenou dekorací a také častým dárkem. Dokáží prozářit a provonět nejeden pokoj. Jak ale sehnat opravdu originální kousek? Odpovědí může být domácí výroba svíček.

Snad každý z nás již svíčku od někoho dostal, nebo ji sám podaroval. V některých situacích se může zdát, že jde o dárek na poslední chvíli nebo bez nápadu – a to je přece škoda.

Proto přicházíme s nápady, jak z tohoto obyčejného dárku udělat opravdu neobyčejný skvost, který potěší nejen svým vzhledem, ale časem, který jste do tvorby vložili.

Ale nemusíte se vůbec bát – výroba svíček je jednodušší, než si myslíte. Sami jsme to vyzkoušeli! A k práci přizvěte i děti!

Kávová svíčka ve skle
zdroj: cappersfarmer.com

Co je třeba vědět?

Ač by se mohlo na první pohled zdát, že bude výroba svíček zdlouhavá práce, opak je pravdou. Domácí výroba nabízí několik způsobů a v podstatě záleží jen na vás, jaký vám bude nejvíce vyhovovat.

V podstatě vždy potřebujete mít připravené nádoby na vodní lázeň. Hmotu, ať už parafín, voskovky nebo staré svíčky (dle postupu, jaký si vyberete) budete totiž muset nejdříve roztopit. Samozřejmě ji budete přelívat do předem vybraných nádobek (viz níže), takže i ty budete muset mít připraveny.

Vosky a gely

K výrobě neodmyslitelně patří vosk. Existuje několik různých typů, které lze k tvorbě sehnat. Tím nejrozšířenějším a nejznámějším je rozhodně parafín, pokud se budete chtít pouštět do experimentování, k sehnání jsou také včelí, palmové či sójové vosky.

Před tvorbou si ale vždy zjistěte, jaké mají vlastnosti, jaká je jejich teplota rozpouštění a jak k nim přistupovat.

Všechny tyto vosky lze bez problémů zakoupit různých prodejnách a e-shopech.

Pokud se vám nechce hmotu kupovat, i pro vás máme řešení. K výrobě lze použít svíčky, které již máte doma! Vosk, ze kterého jsou vyrobeny, lze ve vodní lázni snadno roztavit. A to platí jak pro nepoužité, tak i částečně vypálené kousky.

Voskovky jako barvivo!

I barvivo na svíčky lze samozřejmě sehnat, použít ale můžete něco tak prostého, jako jsou voskovky! Nesnižují hořlavost svíčky a krásně svíčku zbarví.

Skvělé jsou i v případě, že chcete mít svíčku několika barevnou – díky balení voskovek můžete snadno dosáhnout různých odstínů jedné barvy.

V případě, že přidáte více různých barev, barvy se smíchají, nezůstanou odděleně. Nedoporučujeme proto použít několik různých voskovek najednou – nemusíte být spokojeni s výsledkem.

Knoty

V případě, že k tvoření používáte staré svíčky, můžete použít také zbylé knoty. Důležité je ale promyslet, k čemu je na dně uchytíte, aby dobře držely.

Nemáte-li ale čas vymýšlet a hledat řešení, i knoty můžete jednoduše objednat, a to jak knoty samotné, tak i rovnou s plíšky, do kterých se na dně svíček uchycují.

Výběr je různorodý, obecně platí, že čím větší průměr svíčka má, tím širší by knot měl být. U knotů bývají tyto parametry uvedeny, při nákupu je tedy dobré si buď předem promyslet, jaké rozměry by měla vaše svíčka mít, nebo se můžete zásobit různými typy. Stojí pár korun a nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit.

K výrobě pak potřebujete délku o něco vyšší, než je zvolená sklenička či nádoba, abyste byli schopni knot uchytit a abyste jej celý nezalili voskem.

Zdobení

Do hmoty lze kromě barviv přidávat také glitry nebo třpytky. Kromě toho se zde hodí sušené bylinky, okvětní lístky, ale i sušené plátky pomerančů a různé koření, které svíčku provoní.

Je třeba si ale uvědomit, že vosk je průhledný jen ve chvíli, kdy je rozehřátý a tekutý, proto je třeba ozdoby umisťovat na okraj skleniček.

To neplatí u gelových svíček, které jsou průhledné celou dobu – pokud tedy chcete, aby bylo vše krásně vidět, pracujte se speciálním želé, se kterým je výroba gelových svíček možná.

Čeho se při domácí výrobě svíček obávat?

Moc toho není. Samozřejmě, k rozehřívání budete potřebovat oheň, takže pokud se rozhodnete pro tvoření s dětmi, je třeba dávat pozor, aby nedošlo k popálení. Samotná roztavená hmota je také velice horká a neměla by se dostat do kontaktu s kůží.

Kromě toho se ale nemůže stát snad nic, co by se nedalo vzít zpátky. Pokud se stane, že vám vosk ukápne na pracovní plochu, postačí jej nechat zaschnout a sloupnout. Z textilu dostanete vosk tak, že jej po zaschnutí co nejvíce seškrábete. Poté skvrnu nahřejete žehličkou a přiložíte novinky nebo ubrousky, aby nasákly zbylou mastnotu. Takto můžete opakovat, dokud skvrna nezmizí.

A co se týče samotných výrobků, konečný výsledek by mohlo pokazit, kdyby se do rozpouštěné hmoty přimíchala voda nebo látky, které k výrobě nepatří (tekutiny, nesprávná barviva,…). Svíčka by kvůli tomu nemusela hořet. Zapálili byste sice knot, pokud by se ale okolní vosk nerozpouštěl a neodpařoval, plamínek brzo zahyne.

A když již zmiňujeme knoty, doporučujeme se opravdu ujistit, že jej při lití vosku máte dobře upevněný. Jistě jej pak nechcete lovit z horké hmoty :).

Svíčky se sušenými bylinkami
zdroj: https://sees-all-colors.livejournal.com/

Do čeho vosk nalít?

První zásada je, že můžete použít jakékoli nádoby, které odolají vysokým teplotám. Jakékoli plastové kelímky, mističky nebo kalíšky tedy rovnou vyškrtněte.

Poté je dobré uvědomit si, zda chcete dát vyniknout samotné svíčce nebo chcete mít i prostor k dozdobení.

Pokud si chcete pohrát s barvami a jejich vrstvením, uděláte nejlépe, pokud k tvorbě použijete papírové kelímky. Po zatvrdnutí vosku je totiž můžete snadno rozříznout a získat tak svíčku bez obalu.

Výroba svíček v silikonových formách
zdroj: onecrazyhouse.com

Použít můžete také čiré skleničky. Zde doporučujeme, pokud chcete dát vyniknout barvám, použijte jednoduché nezdobené skleničky. Do zdobenějších a různě tvarovaných skleniček se hodí naopak jednobarevná svíčka. Díky tomu nebude váš výsledek působit přezdobeně.

Velmi stylově působí malé zavařovací sklenice nebo jakékoli skleničky s víčkem (z přesnídávek, z pesta, marmelád,…). Jejich jednoduchý styl potěší téměř každého a navíc je lze jednoduše dozdobit mašličkou, krajkou či třpytkami.

Domácí výroba svíček - s krajkou a mašlí
zdroj: thesimpletimesblog.wordpress.com

Chceme vám představit svého favorita – a to svíčky v porcelánových hrníčcích! Zde zvládne veškerý dekorativní efekt samotný hrníček, nemusíte tedy přemýšlet nad barvami vosku a nad jeho speciálními efekty.

Pokud chcete barevnou svíčku, doporučujeme sladit jí s hrníčkem. Pro hezký efekt je také možné přilepit podšálek k hrnečku tavnou pistolí.

I kdybyste po prohledání půdy žádný hezký hrneček nenašli, můžete se vydat na bleší trhy či do second handů, kde se často nachází kousky z neúplných servisů za pár korun. A ten výsledek pak rozhodně stojí za to!

Ruční výroba svíček do porcelánových hrníčků
zdroj: hubpages.com

Při výběru konkrétní skleničky či nádoby vždy přemýšlejte především nad tím, aby zvládla vysokou teplotu, a to jak během tuhnutí vosku, tak i poté při používání – plamínek svíčky může i hodiny vytvářet teplo a působit tak na sklenku.

Aby vás výroba svíček nestála zbytečně moc vosku, vybírejte spíše užší nádobky – pokud použijete širokou skleničku, při zapálení svíčky se vám rozpálí jen vosk kolem knotu, vzdálený vosk zůstane nedotčen. Řešením však může být více knotů.
Domácí svíčka se třemi knoty
zdroj: Otevřený šuplík

Domácí výroba svíček: 3 základní způsoby

Obecné informace již máte. Teď přichází samotná výroba svíček. Přinášíme 3 návody, jak lze jednoduše a efektivně vyrobit opravdu pěkné kousky.

Rozdíl spočívá především v tom, zda si suroviny k výrobě rozhodnete nakoupit, nebo se vám podaří sehnat vše doma. A nemůžeme také nezmínit, jak přistupovat k výrobě gelových svíček.

Výroba ze starých svíček z vosku

Pokud se vám nechce zbytečně utrácet, můžete se po surovinách podívat doma. Máte nějaké staré nezapálené svíčky? Nebo zbytky z napůl vypálených? Pak jste v podstatě ready.

Na výrobu svíček budete potřebovat:

vosk očištěný od ohořelých částí a knotu

voskovky na zbarvení

esenciální oleje či aroma

knot

nádobu odolnou vysokým teplotám

párátka či špejle k přidržení knotu

Postup:

1 – Rozehřejte vodu na vodní lázeň. Do menšího hrnce vložte kousky vosku – pro rychlejší rozpouštění je vhodné nakrájet je na menší.

2 – Pokud chcete svíčku barevnou, vhoďte k vosku také voskovku ve zvolené barvě.

3 – Míchejte, dokud se vše nerozpustí.

4 – Během rozpouštění si připravte knoty a nádobky, do kterých budete vosk lít. Skleničky či kelímky musí být čisté a suché. Knoty upravte do požadované délky a umístěte je doprostřed – pomozte si špejlemi, abyste je udrželi na místě. Do skleniček je možné umístit také různé sušené ozdoby.

Domácí výroba svíček ve skle - postup a přidržení knotů
zdroj: Otevřený šuplík

5 – Do tekuté hmoty přidejte vonný olej nebo aroma, pokud chcete, aby svíčka voněla.

6 – Jakmile bude hmota celá rozpuštěná, opatrně jí přelijte do připravených skleniček.

7 – Nechejte vychladit. Poté dozdobte podle svého vkusu.

Pokud pracujete s papírovými kelímky, po vychlazení hmoty jej opatrně nastřihněte a sloupněte. Není třeba k tomu používat moc síly.

Domácí výroba svíček ve skle
zdroj: Otevřený šuplík

Pro ty z vás, kteří se rádi podívají na postup krok za krokem, přikládáme video:

Výroba se zakoupeným voskem (parafínem)

Není třeba zde rozepisovat krok za krokem – výroba svíček se zakoupeným voskem je téměř totožná. K tvoření si odeberte tolik množství, kolik budete potřebovat, rozhodně zbytečně nerozehřívejte všechen.

Doporučujeme přikoupit si také stearin, což je látka, která zlepšuje vzhled svíčky a také její hořlavost. Bude se vám hodit hlavně v případě, že budete chtít vyklápět svíčku z formy nebo kelímku – tuto práci vám usnadní.

V ostatních krocích se můžete řídit předchozím návodem.

Pohrát si můžete i barvami. Roztavit můžete čistý vosk, rozdělit jej na několik částí a do každé vložit jinou barvu.

Při lití do skleniček však vždy čekejte, než předchozí vrstva zaschne, aby se vám barvy nesmíchaly.

Několika barevné svíčky ve skleničce
zdroj: blog.consumercrafts.com

Výroba gelových svíček

Gelové svíčky se vyrábějí pomocí speciálního čirého svíčkového gelu.

I zde postupujte stejně jako v prvním případě, gel stačí roztavit a přidat vůni a barvivo. Zde však nepracujte s voskovkami, použijte barvivo přímo určené.

Gelové svíčky díky své průhlednosti přímo vybízejí k tomu, aby se do nich umístili ozdoby. Možností zde máte spoustu, hlavně vybírejte nehořlavé komponenty.

Modré gelové svíčky s mořskými motivy
zdroj: weddingshop.theknot.com

Fantazii se meze nekladou

Vlastní výroba svíček je skvělá především v tom, že můžete popustit uzdu své fantazie a vytvořit opravdu originální kousky.

Můžete si různě hrát s vrstvením barev, zalít různé ozdoby, případně různě polepit a dekorovat skleničky.

Svíčky můžete dozdobit také tematicky, například k Vánocům se hodí sušené pomeranče, skořice či hřebíček.

Pro milovníky kávy pak doporučujeme pohrát si s kávovými zrníčky. Tyto vonné svíčky vám navíc pomohou v boji proti nepříjemných pachům, a to díky tomu, že káva umí mimo jiné neutralizovat vůně.

Pro inspiraci přikládáme galerii.

Věříme, že nyní více vše, co je potřeba. Nebo máte ještě své vlastní tipy, o které byste se chtěli podělit? Budeme jen rádi!

5 komentářů v “Jak vyrobit vlastní svíčky? Pojďte do toho s námi!

 1. Dobrý den,
  prosila bych o radu, udělala jsem svíčku v silikonové formě. Po zapálení se za chvíli začala celá rozehřívat do stran. Tak se díky tomu úplně zbortila. Nevíte co jsem udělala špatně? Moc děkuji Markéta

  1. Hezký den,
   přemýšleli jsme nad tím, kde mohl být problém a napadá nás jediná věc. Víte, z jakých materiálů jste svíčku tvořila? Pokud potřebujete, aby i po zahřátí držela tvar, musíte se dívat na hmoty, které jsou vhodné pro výrobu právě se silikonovými formami. Jsou upraveny tak, aby se nerozehřívaly celé, ale pouze v oblasti okolo knotu a díky tomu se neroztečou.
   Pokud používáte hmotu z přetavených svíček nebo nijak blíže specifikovanou, pak je lepší použít nějakou nádobu či skleničku, ve které svíčka bude po celou dobu, aby se neroztekla.
   Na internetech lze koupit různé vosky i parafíny, většinou by u nich mělo být uvedeno, k čemu se přesně hodí (ty, které se vyklápějí z forem, se neroztékají a jsou většinou upraveny také tak, že se nepřilepují na formu a jdou snadněji vyklopit). Přejeme hodně zdaru při další výrobě! Redakce Otevřeného šuplíku.

 2. Prosím o radu – při nalévání vosku do skla, vosk je po zchladnutí ve vrchní části jakoby strhaný, není celistvý. Na pohled to není dobré. Jinak při nalévání vosku při vyšší teplotě je hladina celkem v pořádku až na případy, kdy je vosk v oblasti dřevěného knotu spadený – propadlá hladina a je vidět odtržení samotného vosku od knotu.
  Děkuji za odpověď!!!

  1. Hezký den, toto se nám také u pár svíček stalo, nebyl to sice dřevěný knot, ale klasický. Problém přestal, když jsme zkusili dávat jiné barvivo a dávali jsme méně vůně. Možná si tedy zkuste pohrát s těmito poměry ostatních přísad. Držíme pěsti!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *