Ozdobné prostírání aneb Tipy na skládání ubrousků

Během roku přicházejí oslavy narozenin, výročí či svátky. Jako hostitel chcete jistě zazářit, od jídla až po prostírání. A proto přinášíme tipy, jak takové slavnostní prostírání dovést k dokonalosti. Podívejte se na návody na skládání ubrousků!

Jaké ubrousky použít?

Zodpovězme hned ze začátku důležitou otázku. S jakými ubrousky vůbec můžeme tvořit?

Tou nejelegantnější variantou jsou samozřejmě látkové ubrousky. Jsou větších rozměrů a ozdoby z nich tak opravdu upoutají pozornost. Avšak i z papírových vytvoříte opravdu krásné dekorace. ALE! K tvorbě opravdu nedoporučujeme ty nejlevnější, neboť jsou velmi tenké a měkké a nedokáží tak udržet tvar. Proto volte minimálně třívrstvé ubrousky, které udrží poskládanou formu a nerozloží se ještě dříve, než stolování započne.

Pozor dávejte také na ubrousky se vzorem. Samy o sobě vypadají sice krásně, ale ve chvíli, kdy s nimi chcete skládat, mohou vzorky spíše narušit konečný výsledek. Platí to třeba u skládání vánočního stromečku, který je několikrát překládaný a příliš výrazný vzorek naruší efekt.

A co se týče barev? Tak zde nás žádné omezení nenapadá. Trh nabízí nepřeberné množství barev a odstínů, takže záleží jen na vás, jak chcete své prostírání ladit.

Skládání ubrousků pro ozdobné prostírání
zdroj: Otevřený šuplík

Skládání ubrousků alá kapsy na příbory

Co k tomuto typu skládání dodat? I obyčejný nedělní oběd hned dostane jinou atmosféru, když příbory naaranžujete do ozdobných kapes z ubrousků.

A že nemáte při chystání jídla času nazbyt? Nevadí! I přesto, že některé varianty vypadají složitě, budete je mít během chvíle hotové. Přesvědčte se sami prostřednictvím video návodu, se kterým se můžete naučit celkem 9 postupů.

zdroj: youtube.com @Kevin Hutson Origami

Co dělat, pokud váš výtvor nedrží tvar a má tendenci se zvedat? Pokud nemáte čas na to, nechat ubrousek „vylisovat“ pod něčím těžkým, pak zkuste popřemýšlet, čím můžete skládaný ubrousek zatížit. My jsme zvolili dřevěné srdce.

Kapsa na příbory z papírových ubrousků
zdroj: Otevřený šuplík

Skládání ubrousků s motivem květin

Skvělá varianta pro romantickou večeři při svíčkách, dámskou jízdu a nebo prostě pro každého milovníka květin.

Romantické růžičky z ubrousků
zdroj: Otevřený šuplík

Růže

Mezi nejoblíbenější květiny patří bezpochyby růže. přinášíme návody na dvě varianty. První je růže stočená z jednoho ubrousku.

zdroj: youtube.com @MadeByFate

Druhou variantou je skládání ubrousků pomocí skleničky. Tento postup je vhodný především v případě, že máte ubrousky menších rozměrů. Samozřejmě jich budete potřebovat více.

zdroj: youtube.com @Анжела Сидоркина

Lilie

Pokud chcete na své talíře umístit spíše vyšší ozdobu, pak doporučujeme lilii. Budete překvapeni, jak jednoduše ji lze složit!

zdroj: youtube.com @CK-Creative Kitchen

Lotus

A poslední květinou, kterou si můžete dle video návodu poskládat, je lotus. Je ideální především v případě, kdy chcete doprostřed dodat nějakou malou ozdobu nebo třeba sladké překvapení v podobě bonbonu nebo pralinky.

zdroj: youtube.com @ideenundanleitungen

Motivy pro jarní či letní prostírání

Nejlepší oslavy jsou ty, které mohou probíhat venku. Ne nadarmo se také drtivá většina svateb plánuje právě na jarní a letní měsíce.

Pokud chcete svá posezení nebo oslavy tematicky dozdobit, pak se podívejte na 5 návodů na skládání ubrousků, které odráží tvary přírody. Nezapomeňte použít veselé přírodní barvy!

zdroj: youtube.com @Jenny W. Chan – Origami Tree

Něžně a vesele pak působí malé dřevěné ozdoby, které můžete k ubrousku přidat.

Skládání ubrousků - ozdobné prostírání
zdroj: Otevřený šuplík

Sváteční skládání ubrousků: Vánoce a Velikonoce na talíři

Jak dozdobit štědrovečerní tabuli? Ideální vánoční dekorace na stůl, která poslouží nejen o Štědrém dni, je stromeček z ubrousku.

zdroj: youtube.com @Kim Wilson

Právě zde nedoporučujeme používat moc vzorované ubrousky. Pokud ale chcete výtvoru dodat více barev, můžete třeba do špičky stromečku zapíchnout malou ozdobu.

Vánoční ozdobné prostírání
zdroj: Otevřený šuplík

A jak si poradit o Velikonocích? Našimi favority jsou zajíčci z ubrousků!

zdroj: youtube.com @NAPKIN Tutorial

Zde vřele doporučujeme kombinace zelené, žluté a oranžové barvy. Při skládání se ujistěte, že v zadní části opravdu pevně zasunete cíp hlavičky tak, aby opravdu dobře držel. Doporučujeme, abyste během úprav uší a celkového tvaru drželi hlavičku právě za zmíněný spoj (stejně, jako vidíte na videu), aby se vám hlavička nerozjela. Takové prostírání s kombinací klasických velikonočních receptů dodá vašim svátkům nový rozměr.

Velikonoční prostírání - motiv zajíce
zdroj: Otevřený šuplík

Klasická labuť z ubrousku

Co by to byl za článek o skládání ubrousků, kdyby chyběla zlatá klasika – labuť z ubrousku.

zdroj: youtube.com @Abia Stos

Tuto elegantní ozdobu není nijak těžké vytvořit, pouze doporučujeme, abyste použili pevný ubrousek – pokud použijete tenčí variantu, ubrousek vám neudrží vzpřímený krk a celé dílo bude mít tendenci se rozkládat.

Labuť z papírového ubrousku
zdroj: Otevřený šuplík

Valentýnské prostírání

Jaké jinak ozdobit stůl při valentýnské večeři, než srdíčkama? Ke skládání budete potřebovat jednoduchý červený nebo růžový ubrousek. Není to nic složitého, přesvědčte se na videu!

zdroj: youtube.com @folding and art tutorial
TIP: Jak jinak ještě dozdobit sváteční tabuli? Co takhle přidat svíčky vlastní výroby?

Nemusíte být zběhlí v umění origami, abyste si skládání ubrousků užili. Nás to rozhodně bavilo!

Už jste některý z postupů vyzkoušeli? A který je vaším favoritem? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *