Rady a návody na ozdobné prostírání s papírovými ubrousky

Během roku se běžně chystáme na oslavy narozenin, výročí a různých svátků. Jste-li v roli hostitele, je jedno, jestli chystáte hromadnou oslavu, svatbu nebo jen romantiku ve dvou. Všechno prostě musí být perfektní. Od jídla až po prostírání. A proto přinášíme tipy, jak takové slavnostní prostírání dovést k dokonalosti. Podívejte se na návody na skládání ubrousků!

Jaké ubrousky použít?

Zodpovězme hned ze začátku důležitou otázku. S jakými ubrousky vůbec můžeme tvořit?

Tou nejelegantnější variantou jsou samozřejmě látkové ubrousky. Jsou větších rozměrů a ozdoby z nich tak opravdu upoutají pozornost. Avšak i z papírových vytvoříte opravdu krásné dekorace. ALE! K tvorbě opravdu nedoporučujeme ty nejlevnější, neboť jsou velmi tenké a měkké a nedokáží tak udržet tvar. Proto volte minimálně třívrstvé ubrousky, které udrží poskládanou formu a nerozloží se ještě dříve, než stolování započne.

Pozor dávejte také na ubrousky se vzorem. Samy o sobě vypadají sice krásně, ale ve chvíli, kdy s nimi chcete skládat, mohou vzorky spíše narušit konečný výsledek. Platí to třeba u skládání vánočního stromečku, který je několikrát překládaný a příliš výrazný vzorek naruší efekt.

A co se týče barev? Tak zde nás žádné omezení nenapadá. Trh nabízí nepřeberné množství barev a odstínů, takže záleží jen na vás, jak chcete své prostírání ladit.

Skládání ubrousků pro ozdobné prostírání
zdroj: Otevřený šuplík

Skládání ubrousků alá kapsy na příbory

Co k tomuto typu skládání dodat? I obyčejný nedělní oběd hned dostane jinou atmosféru, když příbory naaranžujete do ozdobných kapes z ubrousků.

A že nemáte při chystání jídla času nazbyt? Nevadí! I přesto, že některé varianty vypadají složitě, budete je mít během chvíle hotové. Přesvědčte se sami prostřednictvím video návodu, se kterým se můžete naučit celkem 9 postupů.

zdroj: youtube.com @Kevin Hutson Origami

Co dělat, pokud váš výtvor nedrží tvar a má tendenci se zvedat? Pokud nemáte čas na to, nechat ubrousek „vylisovat“ pod něčím těžkým, pak zkuste popřemýšlet, čím můžete skládaný ubrousek zatížit. My jsme zvolili dřevěné srdce.

Kapsa na příbory z papírových ubrousků
zdroj: Otevřený šuplík

Skládání ubrousků s motivem květin

Skvělá varianta pro romantickou večeři při svíčkách, dámskou jízdu a nebo prostě pro každého milovníka květin.

Romantické růžičky z ubrousků
zdroj: Otevřený šuplík

Růže

Mezi nejoblíbenější květiny patří bezpochyby růže. přinášíme návody na dvě varianty. První je růže stočená z jednoho ubrousku.

zdroj: youtube.com @MadeByFate

Druhou variantou je skládání ubrousků pomocí skleničky. Tento postup je vhodný především v případě, že máte ubrousky menších rozměrů. Samozřejmě jich budete potřebovat více.

zdroj: youtube.com @Анжела Сидоркина

Lilie

Pokud chcete na své talíře umístit spíše vyšší ozdobu, pak doporučujeme lilii. Budete překvapeni, jak jednoduše ji lze složit!

zdroj: youtube.com @CK-Creative Kitchen

Lotus

A poslední květinou, kterou si můžete dle video návodu poskládat, je lotus. Je ideální především v případě, kdy chcete doprostřed dodat nějakou malou ozdobu nebo třeba sladké překvapení v podobě bonbonu nebo pralinky.

zdroj: youtube.com @ideenundanleitungen

Motivy pro jarní či letní prostírání

Nejlepší oslavy jsou ty, které mohou probíhat venku. Ne nadarmo se také drtivá většina svateb plánuje právě na jarní a letní měsíce.

Pokud chcete svá posezení nebo oslavy tematicky dozdobit, pak se podívejte na 5 návodů na skládání ubrousků, které odráží tvary přírody. Nezapomeňte použít veselé přírodní barvy!

zdroj: youtube.com @Jenny W. Chan – Origami Tree

Něžně a vesele pak působí malé dřevěné ozdoby, které můžete k ubrousku přidat.

Skládání ubrousků - ozdobné prostírání
zdroj: Otevřený šuplík

Sváteční skládání ubrousků: Vánoce a Velikonoce na talíři

Jak dozdobit štědrovečerní tabuli? Ideální vánoční dekorace na stůl, která poslouží nejen o Štědrém dni, je stromeček z ubrousku.

zdroj: youtube.com @Kim Wilson

Právě zde nedoporučujeme používat moc vzorované ubrousky. Pokud ale chcete výtvoru dodat více barev, můžete třeba do špičky stromečku zapíchnout malou ozdobu.

Vánoční ozdobné prostírání
zdroj: Otevřený šuplík

A jak si poradit o Velikonocích? Našimi favority jsou zajíčci z ubrousků!

zdroj: youtube.com @NAPKIN Tutorial

Zde vřele doporučujeme kombinace zelené, žluté a oranžové barvy. Při skládání se ujistěte, že v zadní části opravdu pevně zasunete cíp hlavičky tak, aby opravdu dobře držel. Doporučujeme, abyste během úprav uší a celkového tvaru drželi hlavičku právě za zmíněný spoj (stejně, jako vidíte na videu), aby se vám hlavička nerozjela.

Velikonoční prostírání - motiv zajíce
zdroj: Otevřený šuplík

Klasická labuť z ubrousku

Co by to byl za článek o skládání ubrousků, kdyby chyběla zlatá klasika – labuť z ubrousku.

zdroj: youtube.com @Abia Stos

Tuto elegantní ozdobu není nijak těžké vytvořit, pouze doporučujeme, abyste použili pevný ubrousek – pokud použijete tenčí variantu, ubrousek vám neudrží vzpřímený krk a celé dílo bude mít tendenci se rozkládat.

Labuť z papírového ubrousku
zdroj: Otevřený šuplík
TIP: Jak jinak ještě dozdobit sváteční tabuli? Co takhle přidat svíčky vlastní výroby?

Nemusíte být zběhlí v umění origami, abyste si skládání ubrousků užili. Nás to rozhodně bavilo!

Už jste některý z postupů vyzkoušeli? A který je vaším favoritem? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *