Jak si uplést vlastní pomlázku na Velikonoce

V České republice se každé jaro prodá tisíce a tisíce karabáčů a bylo zjištěno, že o velikonočním pondělí chodí koledovat až dvě třetiny Čechů. Většina z nich se ale věnuje pletení pomlázky osobně a dávají tak přednost vlastnímu originálu.

Také vás to láká, jen nevíte, jak si uplést pomlázku sami doma? Pak právě pro vás máme rady a návody, se kterými to jednoduše zvládnete. A není od věci zapojit do pletení pomlázky i děti! U složitější varianty naleznete také video návod.

Co je to velikonoční pomlázka?

Velikonoční pomlázce se v mnoha koutech naší republiky říká různě. Poměrně rozšířené je označení karabáč, v některých krajích jí však také říkají tatar, metla či dokonce dynovačka a pamihoda. Ve všech případech však jde o spletenec mladých proutků, který je na tenkém konci ozdoben stužkami.

Může být pro vás překvapující, že mrskání děvčat o Velikonocích není v jiných zemích tak obvyklé. Mezinárodně rozšířenou variantou těchto jarních svátků je spíše hledání schovaných vajíček a zajíčků. Ne jedna dívka by tedy jistě ocenila, kdyby na velikonoční pondělí mohla emigrovat někam na západ 🙂

Pletení pomlázky a hlavně samotné koledování někteří spojují s křesťanstvím, přesněji s odháněním žen od Kristovy hrobky, kořeny má tato tradice ale ještě z doby pohanské. Abychom ale nezabíhali do porobností, řekněme jen tolik, že tyto svátky vychází z oslav jara a mrskání mladými proutky má předat děvčatům pružnost, svěžest, zdraví a mladost. No, ženám nezbývá než této teorii věřit… Mužská polovička za tuto „službičku“ dostává jako poděkování nějakou odměnu a tradičně také na svou pomlázku barevnou stužku.

Pokud chcete k tomuto tématu zjistit více, můžete si přečíst náš článek o velikonočních tradicích.

zdroj: pixabay.com

Pletení pomlázky

Mnohdy je u nás slavení Velikonoc již jistou „setrvačností“, spoustu z nás však pletení pomlázky stále baví a nechtějí se o tuto tradici ochudit. Není ale pletení jako pletení!

Pozor na počet proutků u pletení

Hned ze začátku musíme upozornit, že k pletení budete potřebovat tenké ohebné proutky. Musí být tedy čerstvé, proto je zbytečně dělat si zásobu proutků na další rok.

Dalším krokem je promyslet si, z kolika proutků chcete pomlázku uplést. Na internetu naleznete návody na pletení pomlázky z 6 proutků, zde ale pozor! K pletení pomlázky jich budete potřebovat celkem sedm. Potřebujete totiž jeden proutek navíc, který se provléká prostředkem karabáče a dotváří se s ním rukojeť. To stejné platí i u pletení z 8 proutků – potřebujete devátý na dokončení, u pletení z 11 jich potřebujete 12.

Pletení pomlázky z 6/7 proutků

Nejsnadnější na výrobu je pomlázka z 6 proutků. Zvládne ji opravdu každý, proto jí doporučujeme, pokud chcete zapojit i děti. K výrobě si připravte 7 proutků, stužky na ozdobu a provázek.

Jak uplést pomlázku z 6 prutů:

 1. 6 proutků si seřaďte podle těch nejtenčích a na tom místě svažte provázkem.
 2. Plést budete od tenké části. Proutky si rozdělte na 3 a 3. Vezměte proutek úplně zleva, provlečte mezi pátým a šestým a vraťte na střed, tedy na třetí místo zleva.
 3. Teď udělejte to stejné, ale z druhé strany. Pokračujte, dokud nemáte pomlázku dostatečně dlouhou.
 4. Jakmile jste s pletením spokojeni, vezměte krátký proutek a provlečte na místě rukojeti. Provázek otáčejte po obvodu pomlázky. Na konci proutek zastrčte dovnitř.
 5. Přebytečné proutky na silnější straně odřežte či odstřihněte. Máte hotovo.
Pletení pomlázky ze 6 proutků.
Rukojeť při pletení pomlázky.
Zdroj obrázku: youtube.com @Michal Kadlec

Velikonoční pomlázka z 8/9 proutků

Karabáč z 9 proutků je oblíbený. Jeden z nich použijete na rukojeť a zbytek na samotnou pomlázku.

Připravte si:

 • 9 vrbových proutků
 • barevnou stuhu na ozdobu

Výroba mrskačky:

 1. Proutky střihněte na stejné délky a také od přebytečných větviček. Proutky srovnejte tak, aby všechny začínaly slabšími konci.
 2. Tenkým vrbovým proutkem protáhněte 8 proutků a zpevněte na silnějším místě, za které budete karabáč držet. Máte hotovou rukojeť pomlázky.
 3. Do každé ruky uchopte 4 proutky a začněte plést. Vrchní proutek z jedné strany provlečte uprostřed proutků na druhé straně a vraťte jej zpět na původní stranu naspod. Stejně tak pokračujte s vrchním proutkem druhé strany, dokud nebudete mít celou pomlázku spletenou.
 4. Na konci zajistěte provázkem.
 5. Nakonec uvažte barevnou stuhu podle vašeho vkusu.
8 proutků a jeden tenký jako základ pro pletení pomlázky.
Správná velikonoční pomlázka musí mít pevnou rukojeť.
Postup pletení pomlázky.
Hotová velikonoční pomlázka bez stuhy.

Jde o základní a nejjednodušší velikonoční pomlázku, kterou můžete dělat i s malými dětmi. Pokud se chcete pochlubit pokročilejší mrskačkou, vyzkoušejte následující z 12 proutků.

Pletení pomlázky z 11/12 prutů

O něco složitější, ale o to hezčí a pevnější, je tento karabáč z 12 proutků.

Na pomlázku z 12 proutků budete potřebovat:

 • 11 vrbových proutků
 • jeden proutek na uvázání rukojeti
 • mašle na ozdobení

Postup výroby karabáče:

 1. Všech 11 proutků srovnejte podle tenkých částí.
 2. Dvanáctý proutek zasuňte mezi ostatní a začněte vázat po obvodu – zde budete mít rukojeť. Odstávající proutek odstřihněte.
 3. Proutky si rozdělte na 5 na každé straně s tím, že jedenáctý proutek bude uprostřed.
 4. Začněte po jednom proutku z každé strany provlékat přes prostřední proutek.
 5. Jakmile budete mít všech 10 proutků ve vodorovné poloze, berte vždy ten nejnižší a provlečte okolo prostředního proutku. Poté vraťte zpět na vrchní část strany, na které proutek začínal. Pokračujte nejnižším proutkem z druhé strany.
 6. Pokračujte až do konce a uvažte šňůrkou. Vyčuhující větvičky ořežte a na tenké straně ovažte mašlí. Máte hotovo.
Správný postup pletení pomlázky.
Zdroj obrázku: youtube.com @Luki’s Videos
Velikonoční pomlázka z 12 prutů.
Zdroj obrázku: youtube.com @Luki’s Videos

Velikonoční pomlázka z 12 proutků je trochu složitější na výrobu. Pokud jste z popsaného postupu zmatení, využijte následujícího youtube videa, ze kterého jsme čerpali.

Pletení pomlázky z papíru

Chcete své okolí překvapit netradičním karabáčem? Nebo jen v okolí nemáte vrbu, ze které byste nastříhali proutí? Zkuste si podle následujícího videa vytvořit pomlázku z papíru.

Jak pletete pomlázky vy, milí čtenáři? Volíte také netradiční cestu, jako ve videu výše? Napište nám do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *