Nejen přírodní barvení a zdobení vajíček

Velikonoční svátky se bez barevnách vajíček rozhodně neobejdou. Pokud ale patříte k těm, které kupované velikonoční dekorace nijak nelákají, pak vám nezbývá, než vyhrnout rukávy a pustit se do výroby vlastní výzdoby a barvení vajíček. Ale nebojte se – jdeme do toho s vámi!

zdroj: pixabay.com

Barvy velikonočních vajíček a jejich význam

Dnes je pro nás velikonoční dekorace spíše estetickou záležitostí, kdysi se ale na tyto svátky pohlíželo jinak. Velikonoční tradice a barvy měly svůj význam. Barvená vajíčka připravovala děvčata chlapcům, kteří chodili koledovat. Zelená vajíčka znamenala pozitivní emoce vůči chlapci, modrá a fialová jim dodávali naději, u žluté si mladík posteskl, že nemá šanci. Červené vajíčko však byla trefa – takové dávaly děvčata svým vyvoleným!

Podobný význam měly také barvy stuh, které děvčata uvazovaly na pletenou pomlázku.

Jak připravit vajíčko před barvením?

Samozřejmě získáte nejvýraznější barevné rozdíly, pokud budete pracovat s bílými slupkami. Výsledků ale dosáhnete i s klasickými hnědými.

Ať už si vyberete jakýkoli způsob zdobení vajíčka, vždy se ujistěte, že je jeho povrch řádně očištěný. Jakákoli mastnota může totiž způsoby, že barvy nechytí, jak mají.

Důležité tedy je vajíčko pořádně omýt a odmastit. Na to můžete použít ocet s vodou, pokud vám nejde o přírodní barvení vajíček, pak můžete použít i odlakovač.

Přírodní barvení vajíček

Náš favorit mezi různými postupy je rozhodně přírodní barvení vajíček, a to z několika důvodů. Toto barvení není toxické, takže pokud budete vařit vajíčka natvrdo, tak je můžete beze strachu konzumovat, ani se nemusíte bát o děti, pokud vám budou pomáhat. Navíc pravděpodobně najdete většinu ingrediencí doma, tím pádem odpadá dlouhé hledání barviv v obchodech.

Hned ze startu si řekneme, s jakými surovinami budeme pracovat. Připravili jsme si pro vás přehlednou tabulku:

zdroj: otevrenysuplik.cz

Samozřejmě platí, že čím intenzivnější vývar připravíte, tím silnější barevný výsledek získáte.

Minimální doba vaření vajíček v barevném nálevu (asi 750 ml vody s barvícím materiálem) je 15 – 20 minut, ale pokud chcete dosáhnout výraznějších barev, doporučujeme nechat je v roztoku několik hodin, klidně i přes noc. Samozřejmě je nemusíte celou dobu vařit, po uvaření je prostě nechejte „louhovat“. Také nešetřete surovinami, kterými vajíčka obarvujete. Pro sytější odstíny jich dejte klidně trochu více.

Během louhování nezapomeňte vajíčka otáčet a trochu vývarem míchat, aby se vše obarvilo rovnoměrně.

Váš postup by měl vypadat takto:

  1. Připravte si nálev / vývar / výluh (říkejte tomu, jak chcete) z 750 ml vody a barvící suroviny. Pokud budete chtít vařit vajíčka natvrdo, myslete na to, aby byl na začátku výluh vlažný – díky tomu vám vajíčka nepopraskají.
  2. Na mírném ohni přiveďte k varu a vařte asi 10 minut. Poté vypněte plamen, ale vajíčka ve vodě nechejte minimálně do vychladnutí.
  3. Pro silnější zbarvení nechejte vajíčka ve vodě déle, jen občas zamíchejte.
  4. Po vytažení položte na savý materiál a nechejte oschnout tak, aby se co nejméně navzájem dotýkala. Pro lesk vajíček se kdysi používal olej nebo slanina.
Přírodní barvení vajíček - suroviny
zdroj: pixabay.com
Pokud chcete mít na vajíčkách různé obtisky, pak na vajíčka před vložením do vody přitiskněte lístky či jiné tvary a dejte je do silonkové ponožky. Tu kolem vajíčka pořádně utáhněte a zauzlujte. Hezky působí troj- i čtyřlístek nebo snítka petrželky.
zdroj: pexels.com

Barvení vajíček pomocí potravinářských barviv

Většina z nás běžně neví, kde potravinářská barviva sehnat. Naštěstí ale již notnou dobu před Velikonocemi můžeme v obchodech narazit na barvy určené právě k barvení vajíček. Některá balení obsahují také chytré pomůcky, jako držák na vajíčka či pomůcky ke zdobení.

Barvení pomocí potravinářských barev je jednoduché a stačí se řídit instrukcemi na obale. Většinou potřebujete jen barvu, vodu a vajíčko. Délka ponoření vajíček samozřejmě ovlivní intenzitu obarvení. Samozřejmě i zde platí, že povrch byste měli nejdříve odmastit.

Pokud chcete dosáhnout zajímavých efektů, zkuste před namočením do barviva uvázat na vajíčko obyčejné gumičky – místa pod nimi se neobarví a budete mít vajíčka s linkami. Jak moc budou uspořádané nebo ledabylé je jen na vás.

Pohrát si také můžete s kousky krajek, které na vajíčko můžete před barvením připevnit.

Existují také barvičky, které se nemíchají s vodou ale nanášejí se na vajíčka pomocí štětce. Je to ideální technika pro zdobení s dětmi. I zde je nejlepší postupovat podle návodu na obalu.

Lesklých vajíček dosáhnete tím, že je po barvení a usušení namažete kouskem slaniny či trochou oleje. Dejte vajíčkům chvilku, aby mastnotu nasákly a poté je otřete do ubrousku. Zůstanou krásně lesklá.
Barvení vajíček pomocí potravinářských barviv
zdroj: pixabay.com

Vajíčka alá kraslice

Kdo se nebojí výzev a má rád tradice, tomu doporučujeme vyhrnout rukávy a seznámit se s metodou zdobení pomocí vosku či voskovek.

Vajíčka si nejdříve obarvíte jedním z výše zmíněných postupů a poté se můžete vrhnout na další část. Nejlépe se s postupem seznámíte prostřednictvím videa:

zdroj: youtube.com @Anna Balážová
Barvení vajíček pomocí vosku a voskovek
zdroj: pixabay.com

Barvení vajíček s laky na nehty

Že vám vajíčka a laky na nehty nejdou dohromady? Budete se divit, jakých efektů můžete dosáhnout! Počítejte ale s tím, že taková vajíčka nebudou jedlá – proto pracujte raději s vyfouknutými skořápkami.

Jde o velmi jednoduchou techniku, díky které ale docílíte velmi zajímavých efektů.

Vše pečlivě odmastěte a připravte si:

  • barevné laky na nehty
  • misku s vlažnou vodu
  • čistý povrch na odložení a oschnutí vajíček

Jste ready? Pak mrkněte na video a pusťte se do práce!

zdroj: youtube.com @Fun Money Mom

Barvení vajíček holicí pěnou

Ne, nezbláznili jsme se. Pokud máte potravinářské barvivo a nechcete jen klasická jednobarevná vajíčka, pak je tato metoda pro vás ta pravá.

zdroj: youtube.com @Everybody Craves

Pokud nemáte holicí pěnu, můžete podobný efekt vytvořit pomocí ubrousků, na které také nanesete barvivo a poté tím zdobíte vajíčka. Díky pěny ale dostáhnete „hladších“ přechodů.

Zdobení vajíček polepy a potisky

Kdo nemá čas nebo trpělivost, nemusí se trápit s dlouhými barvícími postupy. Hlavně, pokud pracujete s dětmi, tak je jasné, že někdy na výsledek spěcháte. Proto doporučujeme vyhledat různé polepy či potisky na vajíčka. Případně můžete dát dětem k dispozici různé nálepky s jarními motivy – tedy kytičky, zajíčci, kuřátka atd.

Na trhu jsou také „tetovačky“ s klasickými motivy, díky kterým budou vaše vajíčka za pár minut vypadat hezky tradičně. Posloužit mohou také ubrousky s velikonočními vzory, které můžete opatrně na vajíčko nalepit.

Ozdobená vajíčka s motivem kytiček
zdroj: pixabay.com

Vajíčka na sváteční tabuli

Barvená vajíčka můžete naaranžovat opravdu všude. Velikonočních dekorací totiž nikdy není dost a začátkem jara do domácnosti barvy prostě patří.

I při svátečním obědě můžete naaranžovat tabuli svátečně. Můžete se naučit různé ozdobné prostírání z papírových ubrousků a nebo můžete použít jen ubrousek, vyfouknuté vajíčko, provázek a černý fix. Roztomilý nápad, nemyslíte? Malůvku můžete také trochu upravit, aby působila jako zajíček.

Velikonoční prostírání
zdroj: pexels.com

Máte jiné ověřené metody, díky kterým každoročně vytváříte velikonoční skvosty? Podělte se o nápady s námi v komentářích!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *