Kreativní tvoření s dětmi aneb Jak zabavit děti doma!

Co si budeme povídat, tvoření s dětmi doma je nyní nevyhnutelné.

Ač své potomky milujeme, nemáme zrovna největší radost, když musí sedět doma. Nouzový stav, zavřené školy, karantény… Bohužel, těch situací, kdy jsme odkázáni na zábavu mezi čtyřmi stěnami, je v současné době až nad míru.

Nebudeme ale plakat nad rozlitým mlékem, stejně bychom si nijak nepomohli. Pojďme se místo toho podívat, jak naše potomky doma zabavit. Přinášíme nápady na domácí tvoření s dětmi, mezi kterými můžete najít aktivity pro menší i větší rarachy.

Na konci článku najdete také tipy na jednoduché hry, které ukrátí volnou chvíli.

Jednoduché tvoření s dětmi

U počítačů, telefonů i tabletů naše děti tráví času dost, a to jak během online výuky, tak i ve svém volném čase. Odtrhnout je od obrazovek a zaujmout jejich pozornost něčím jiným se stává stále náročnější.

A to především v těch případech, kdy sami nemáme žádný nápad, jak je zabavit. Přitom je to tak jednoduché. Nejdříve projděte své šuplíky, zda se v nich neschovávají kousky věcí, které si rádi odkládáte, „protože se budou jednou hodit.“ Možná přišel jejich čas.

Nechejte děti ozdobit domov

Nejvděčnější materiál, který umožňuje kreativní tvoření, je rozhodně papír. Tvrdý, měkký, krepový, barevný, bílý i nabarvený.

Do svých pokojíčků si děti mohou pomoci různých šablon vytvořit modely autíček či princeznovských zámků, mladší pak pomocí kolíčků jednoduché ozdoby na záclony.

Pokud byste chtěli rozzářit svůj domov, pak se můžete inspirovat návody na výrobky z papíru, z nichž některé zvládnou děti i samotné.

Aby kreslení nebyla nuda!

Není divu, že z kreslení nejsou naši potomci vždy nadšení. Vždyť na tom není nic originálního! Je třeba tuto činnost trochu ozvláštnit.

Právě zde se vám budou hodit zapomenuté drobnosti ze šuplíků. Nemáte drobné knoflíky, které se vám k ničemu nehodí? Děti je mohou využít ve svých kresbách! Louka plná knoflíků místo květin, stromy s knoflíkovými listy, vázička s knoflíčky nebo originální kola aut? A co takové neobvyklé sluníčko?

Obrázek s knoflíky jako varianta pro domácí tvoření s dětmi
zdroj: happinessishomemade.net

Pokud se chcete do tvoření s dětmi zapojit co nejméně, dodejte jim jen materiál a nechejte pracovat jejich fantazii. Nejlépe se bude dětem pracovat s tvrdým papírem a takovým lepidlem, které rychle schne a nebude zanechávat skvrny (doporučujeme Herkules).

Fantazii se meze nekladou, lepit mohou kousky větviček, kamínků, sušené květiny, luštěniny a klidně i těstoviny. Záleží jen na vás, kolik a jaký materiál dětem poskytnete.

Koláže: barevné tvoření s dětmi

Od výše uvedeného dolepování detailů jsme jen krok od koláže. Aby nebyly děti limitovány nosností papíru, můžete pro tuto činnost využít pevnější karton. Děti jej mohou pomalovat nebo na něj nalepit nějaké pozadí.

Téma koláže? Ať si zvolí samy! Mají rády vesmír? Závodní auta? Přírodu? Princezny? Proberte své i dětské časopisy, vystřihněte obrázky použijte stará trička, utěrky, barevné ubrousky,… V podstatě cokoli, co bude držet a co by mohlo koláž doplnit. Připravte lepidlo a zábava pro děti může začít!

Příprava na koláž pro děti
zdroj: mollymoocrafts.com

Svíticí medúzy nejen pro milovníky moře

Tvoření s dětmi není jen o papíru, proto přinášíme i jiné možnosti. Zkuste do dětských pokojů přinést trochu barev a vůni dálek prostřednictvím barevných medúz, které mohou i svítit!

Na výrobu budete potřebovat:

papírový talíř nebo misku

bílou bavlnku, vlnu, provázky či tkaničky

temperové nebo akrylové barvičky (ideální je, když jsou některé z nich fosforeskující) 

štětce na malování

čistý průhledný sáček (může být uzavíratelný)

nůžky

Postup výroby:

1 – Pomocí štětců a barviček si děti dle svých schopností a fantazie vybarví papírový talíř.

2 – Do sáčku vložte několik různě dlouhých provázků a bavlnek, ideálně mějte odměřeny okolo jednoho metru.

3 – Do sáčku přimáčkněte zvolenou barvičku. Zavřete jej a nechejte děti, ať sáček mačkají tak, aby se všechny tkaničky obalily barvou.

4 – Vyjměte je opatrně ze sáčku a nechejte uschnout, ideálně na papírových ubrouscích. Opakujte s dalšími barvičkami a provázky.

5 – Jakmile máte připraveno dost šňůrek/chapadel, přejděte k jejich připevnění k papírové misce. propíchněte papír na dvou místech, přibližně 3 cm daleko od sebe (samozřejmě záleží na tom, jak velký talíř máte.

Tvoření s dětmi: pomalovaný talíř na medúzu
zdroj: craftiments.com

6 – Dírkami provlékejte bavlnky a po provlečení zauzlujte. Uvědomte si, že vytváříte medúzu, při zavěšení tedy musí být talíř vzhůru nohama a chapadla musí trčet dolů. Zkontrolujte, zda to tak opravdu máte ještě před tím, než bavlnky svážete.

7 – Jakmile máte provlečeno a zavázáno, rozmotejte provázky z vlny, pokud jste je použili, a získáte díky tomu vlnkovaná chapadýlka.

8 – nakonec provlečte opačným směrem poslední provázek, díky kterému budete moci medúzu zavěsit.

Barevné medúzy pro děti
zdroj: craftiments.com

Pokud jste použili fosforeskující barvičky, budou chapadýlka v noci svítit!

A co dělat, když vám zbyly papírové talíře, ale žádné bavlnky? Můžete přidělat medúzám želví kamarádky.

Barevná želva z papírového talíře
zdroj: happinessishomemade.net

Výroba slizu

A samozřejmě nemůžeme opomenout dětmi tolik milovaný sliz. Tato jednoduchá zábava pro děti vždy sklízí úspěch!

Návod, jak vyrobit sliz bez chemie, jsme pro vás zpracovali v samostatném článku – je zde totiž několik možností!

Tvoření s dětmi: Sliz pro děti bez chemie
zdroj: bbc.com

Praktické tvoření s dětmi

Co takhle zabít dvě mouchy jednou ranou? Zabavte své děti a nechte je vytvořit takové výrobky, ze kterých budou krásné dárky pro vaše blízké!

Výroba domácích svíček a mýdel

Výroba domácích svíček
zdroj: otevrenysuplik.cz

Zůstali vám po Vánocích nedohořelé adventní svíčky? Našly jste při úklidu další svíčky, které nikdy nevyužijete? Pak udělejte dětem prostor v kuchyni a ukažte jim návod na vlastní domácí svíčky!

Pokud jste ochotni dětem nakoupit ingredience, ze kterých by mohly tvořit, pak můžete koupit mýdlovou hmotu (není drahá), barviva a vůně. Díky tomu totiž mohou vyrobit krásná domácí mýdla! V našem článku naleznete podrobný postup a také spoustu tipů, čemu se vyvarovat a jak k výrobě přistupovat.

Stačí trocha fantazie a při tvoření s dětmi můžete vytvořit malá voňavá dílka, která potěší nejednoho obdarovaného. A jistě i ve své koupelně pro ně naleznete využití!

Domácí výroba mýdla
zdroj: pixabay.com

Záložky do knížek

Další tvoření s dětmi, které může být praktické a zároveň kreativní, jsou záložky do knížek.

Jednou z variant může být klasická záložka – tedy tvrdší papír, který děti dozdobí, Jak? Třeba tak, aby vytvořili barevného červíčka.

Dětská záložka do knížky vhodná ke tvoření s dětmi
zdroj: weareteachers.com

Oblíbenou formou jsou také záložky do rohu knížky. K výrobě vám bude stačit tvrdý papír, nůžky a lepidlo.

Připravte si jeden čtverec o velikosti minimálně 10 x 10 cm. Složte jej podle návodu na videu:

zdroj: youtube.com/Fido Origami

Dozdobit je děti mohou tak, že je pokreslí, nebo pomocí barevného papíru dolepí oči, zoubky, uši, vlasy. Jestli vytvoří zvířátka nebo bláznivá monstra je jen na nich!

Tvoření s dětmi: Papírové rohové záložky do knížky
zdroj: easypeasyandfun.com

Mini zahrádka

Nejde sice o tvoření s dětmi v pravém slova smyslu, o kreativní tvoření se ale rozhodně jedná! Navíc u svých dětí můžete rozvinout lásku k přírodě a k péči o rostliny.

Máte doma květiny, ze kterých můžete odebrat odnože? Pak to udělejte. Případně se v obchodech podívejte po malých rostlinkách, ideálně takových, aby všechny vyžadovaly stejnou půdu.

Pak to chce jen květináč s větším průměrem a nějaké malé ozdůbky. Myslíme, že víc není třeba dodávat.

Mini zahrádka - tvoření s dětmi
zdroj: goodhousekeeping.com

Jednoduchá domácí zábava pro děti

A nyní přichází slibované tipy na hry pro děti.

Papírové vlaštovky s bodováním

Nad samotnými papírovými vlaštovkami vám děti zakoulejí očima, co takhle ale vytvořit i bodovací systém a cíl? I ten může být v jejich režii.

K výrobě postačí karton, nůžky a fixy. Do kartonu mohou děti vystřihnout různě velká kolečka a připsat počty bodů. Samozřejmě platí, čím menší kolečko, tím větší počet bodů – velikost by se měla odvíjet podle velikosti vlaštovek! Teď jen stačí poskládat vlaštovku a zaujmout startovní pozici!

Házení vlaštovek na terč
zdroj: goodhousekeeping.com

Kresli podle mě!

Dvě osoby, dva papíry, fixy a kousek izolepy. To vše stačí k zábavě!

Jeden aktér si nechá na záda přilepit papír a sám si vezme papír před sebe, třeba na stůl. Druhá osoba kreslí na papír, který je připevněný na zádech.

Začíná ten, který kreslí na papír na zádech. Kreslí jednoduchý obrázek a zastavuje se po každém tahu. Podle toho, co cítí na zádech, snaží se druhý kreslíř u stolu překreslit to stejné na papír. Rozdílné výsledky překvapí nejednoho diváka!

Zábava pro děti - kreslení na záda
zdroj: youtube.com/Kaycee&Rachel in wonderland family

Máte i vy nějaké osvědčené aktivity, jak doma zabavit děti? Pochlubte se, jak vypadá tvoření s dětmi u vás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *