Máte spoustu bioodpadu a zbavujete se jej vyhazováním do směsného odpadu? Chcete to změnit a ještě si přilepšit? V tom případě si vyrobte domácí kompostér.
Biologický odpad je jediným druhem odpadu, který můžeme proměnit na cenné hnojivo.
Dodnes jste si mysleli, že na kompostér potřebujete velkou zahradu a spoustu odpadu, jinak to nestojí za to? Omyl. Kompostovat můžete i v bytových podmínkách.
Návody na domácí kompostér do kuchyně, ale i na zahradu si můžete přečíst tomto v článku.
Obsah
Proč kompostovat a jak to funguje
Zbytky ovoce, zeleniny, ale i ostatního jídla jsou rozložitelné a kompostování je jistě lepší volbou než odhazování do kontejneru. Živý odpad tak vracíte přírodě a ta se vám za to odmění hnojivem v top kvalitě, ale také třeba tekutinou na čistění odtoku.
S kompostováním se nejčastěji setkáte na zahradách, ale dnes už není nezvyklé mít vlastní vermikompostér v bytě v kuchyni. A jak kompostování funguje? Bioodpad, jako různé potraviny a zeleň, se v kompostéru rozkládá a s pomocí drobných živočichů se přeměňuje na kyprou zeminu, která je plná prospěšných látek. Kompostér si můžete samozřejmě koupit, ať už z plastu či dřevěný, ale s trochou práce si vyrobíte vlastní na míru stavěný. Pojďme na to.
Čím žížaly krmit
Podestýlka, kterou se žížaly živí, je velmi důležitá. Obecně ale stačí do kompostéru dávat pouze produkty rostlinného původu. Základem může být navlhčený karton z vajec a noviny (ne letáky a podobně).
Žížaly si smlsnou na veškerém ovoci, takže dávejte slupky od banánů, od jablek a tak dále. Ze začátku můžete slupky nakrájet na malé kousky a zamrazit. Poté jej dejte žížalám. Sledujte, jak rychle žížaly odpad zpracovávají a podle toho přidávejte či snižujte dávky. Vhodná je také kávová sedlina nebo čajové sáčky.
Nedávejte však slupky z citrusů, je to hlavně díky chemickému ošetření těchto slupek.
Plastový kompostér do bytu
Tento domácí vermikompostér se skládá ze tří plastových beden. Dvě slouží pro samotné kompostování a do třetí vespod odkapává takzvaný žížalí čaj.
Co budete potřebovat:
3 stejně velké plastové bedny / kontejnery
Netkaná textilie
Jednoduchý kohoutek
Podestýlka pro žížaly
100 – 200 gramů žížal
Jak sestavit kompostér do kuchyně:
1 – Pokud možno, vyberte si takové kontejnery, které do sebe zapadnou a stále v nich bude dost místa na odpadky. Měly by být více široké, ne však moc hluboké.
2 – Z boku jednoho kontejneru navrtejte díru, do které přijde kohoutek. Dbejte na to, aby byl kohoutek nízko dna. Dalším dvěma kontejnerům udělejte díry do dna. Těmi budou prolézat žížaly.
3 – Textilii natáhněte na poslední kontejner, pořádně napněte a upevněte. Slouží to k tomu, aby žížaly nepadaly do posledního patra a neutopily se.
4. Prostřední patro naplňte podestýlkou, jako jsme si psali výše. Podestýlku pořádně navlhčete, to je pro žížaly důležité. Zhruba tak, aby po zmáčknutí z podestýlky kapala voda. Správnou vlhkost udržujte po celou dobu. Vrchní patro bude stále prázdné.
5 – Vložte asi 200 žížal do připraveného kontejneru s podestýlkou. Žížaly nemohou být jakékoliv, nejosvědčenější jsou žížaly kalifornské. Pokud nevíte, kde takové žížaly sehnat a v okolí nemáte nikoho, kdo kompostuje, podívejte se na komunitu lidí, kteří kompostují. Žížaly se rychle množí a určitě nebude problém si jich pár opatřit.
6 – Denně žížaly přikrmujte slupkami od ovoce a zeleniny, asi hrst denně. V žádném případě do kompostéru nedávejte nic živočišného, žížaly se živí jen rostlinnou stravou. Můžete přidávat také sáčky od čajů a kávovou sedlinu.
7 – Jakmile prostřední patro naplníte, začněte bioodpadem plnit i vrchní patro. Ve chvíli, kdy žížaly prostřední patro přemění na kompost, vyvrtanými dírkami si prolezou do vyššího patra. Celý kompostér přikryjte víkem.
8 – Vyjměte prostřední kontejner, ve kterém by již neměla být ani jedna žížala, použijte kompost a prázdný kontejner položte na nejvyšší příčku. Opět plňte bioodpadem.
9 – Kompostér skladujte v místě s teplotou mezi 5 – 30 °C. Větší teplo je bude vyhánět z kompostéru a při velmi nízké teplotě zamrznou.
A takto stále dokola. Žížaly budou měnit váš odpad v užitečný kompost a snad ještě užitečnější „žížalí čaj“, který používejte na zalévání rostlin. Nejprve jej však nařeďte vodou v poměru 10 dílů vody na 1 díl čaje.
Tekutina nazvaná žížalí čaj je vhodná také na čistění odtoku. Prostě jen připravenou směsí prolijte odpad, nechte chvíli působit a opět zalijte vařící vodou.
Vytvoříte si taky vlastní vermikompostér, nebo si jej koupíte? Pochlubte se vašimi kompostéry v komentářích!