Jak na bolest v krku: Osvědčené tipy od lékařů i našich babiček

Společně se sychravým a chladným obdobím přichází ke slovu také mnoho bakteriálních či virových onemocnění. Vedle rýmy a kašle k nim patří bolest v krku. Pokud se vám k tomu přidá také teplota, nejspíše vám žádné babské triky nepomohou, protože to může být angína. V takovém případě nic nepodceňujte a určitě co nejdříve navštivte svého lékaře.

Co ale dělat v případě, kdy bolest krku přijde neočekávaně večer nebo v situaci, kdy to zrovna k lékaři nestíháte? Zkuste využít našich tipů, jak bolest v krku zmírnit.

čaje nejen na bolesti v krku
zdroj: pixabay.com

Kdy zpozornět a navštívit lékaře s bolestí v krku?

Bolest v krku patří mezi jedny z nejčastějších zdravotních obtíží, které nás během roku potkávají. Zatímco v létě může být způsobena nadměrným používáním klimatizace, studenými nápoji, nebo hlasitým zpíváním na festivalech, v zimě je nejčastější příčinou virová či bakteriální infekce. Podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu postihne tento nepříjemný zdravotní problém ročně až 80 % dospělé populace.

Když se objeví první příznaky škrábání a pálení v krku, je důležité začít s léčbou co nejdříve. Včasný zásah může významně zkrátit dobu trvání obtíží a předejít možným komplikacím. Existuje mnoho způsobů, jak bolest v krku zmírnit – od osvědčených babských rad až po moderní léčebné postupy doporučované lékaři.

Základem úspěšné léčby je správná diagnostika. Ne každá bolest v krku znamená nutně angínu, může jít také o běžné nachlazení, laryngitidu nebo dokonce alergickou reakci. Pokud se k bolesti přidají další příznaky jako horečka nad 38 °C trvající déle než dva dny, silná bolest při polykání, zvětšené krční mandle nebo bílé povlaky v krku, je nutné navštívit lékaře. Ten může předepsat antibiotika, která jsou v případě bakteriální infekce nezbytná.

Síla přírodních léčiv v boji s bolestí

Pokud nejde o výše popsané závažné případky, k léčbě bolesti v krku můžeme využít sílu přírodních látek. Jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků je šalvěj lékařská. Tento léčivý keřík obsahuje látky s výraznými antiseptickými a protizánětlivými účinky. Připravte si silný šalvějový čaj a pravidelně s ním kloktejte – ideálně každé dvě hodiny. Pro lepší účinek můžete do vychladlého čaje přidat lžičku kvalitního medu a pár kapek citronové šťávy.

šalvěj na bolesti v krku
šalvěj, zdroj: pixabay.com

Podobně prospěšné účinky má při bolesti v krku také méně známý, ale přitom velmi zdravý Diktamos. Tato rostlina roste ve volné přírodě pouze na Krétě, je však k dostání v sušené podobě. Hledat ho můžete také pod názvem Origanum dictamnus, Krétský čaj nebo Dobromysl krétská. Dokáže pomoci s léčbou různých nepříjemností, ať už jde o nachlazení, bolesti nebo třeba i podrážděný žaludek. Kromě přípravy čaje z něj můžete přichystat také odvar k inhalaci.

diktamos na bolest v krku
diktamos, zdroj: wikipedia.com

Med je sám o sobě vynikajícím lékem na bolest v krku. Obsahuje enzymy a další látky s antibakteriálním účinkem. Kvalita surovin je samozřejmě klíčová. Vybírejte proto med od ověřených včelařů, ideálně v bio kvalitě. Med můžete užívat samostatně, přidávat do čaje nebo si z něj připravit směs s nastrouhaným zázvorem.

Med
med, zdroj: pixabay.com

Další účinnou bylinkou je heřmánek. Jeho protizánětlivé účinky jsou známé již po staletí. Heřmánkový čaj nejen zmírní bolest, ale také pomůže při případné horečce. Můžete jej střídat s čajem z řepíku lékařského nebo mateřídoušky. Všechny tyto bylinky mají dezinfekční účinky a pomohou vašemu tělu v boji s infekcí.

heřmánkový čaj na bolesti v krku
heřmánek, zdroj: pixabay.com

Kromě přípravy čajů je vhodné přistoupit také ke kloktání, inhalování a podobně.

Moderní přístupy v léčbě bolesti v krku

V dnešní době existuje také řada moderních přípravků dostupných v lékárně. Pastilky a spreje s obsahem antiseptických a anestetických látek poskytují rychlou úlevu od bolesti. Některé obsahují například benzokain nebo lidokain, které znecitliví bolestivou oblast. Jiné jsou obohaceny o přírodní látky jako propolis nebo výtažky z islandského lišejníku, který dokáže zklidnit podrážení vzniklé třeba častým kašlem.

Léky na bolesti v krku
zdroj: pixabay.com

Hydratace jako základ léčby

Důležitou součástí léčby je také správná hydratace organismu. Vyhněte se příliš studeným nebo horkým nápojům, které mohou podráždit již tak citlivý krk. Vhodné jsou bylinné čaje, vlažná voda s citronem nebo ředěné ovocné šťávy. Naopak se vyhněte alkoholu a kofeinovým nápojům, které mohou dehydratovat organismus.

Vhodnou variantou, jak do sebe dostat dostatek tekutin, je příprava čajů z výše zmiňovaných prospěšných bylinek.

léčivý čaj
zdroj: pixabay.com

Prevence a dlouhodobá péče

Stejně jako při správné péči o pleť a jiné péči o sebe, i v případě bolesti v krku je prevence lepší než léčba. Posilujte svou imunitu pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu, vyváženou stravou bohatou na vitamíny a minerály a dostatečným odpočinkem. V chladném počasí se teple oblékejte a chraňte si krk šálou.

Správné oblečení jako prevence proti bolesti v krku
zdroj: pixabay.com

Pro posílení imunity můžete vyzkoušet také tibetskou houbu, která je známá svými pozitivními účinky na imunitní systém. Tento přírodní probiotický nápoj pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru, která je základem dobře fungující imunity.

V místnostech udržujte optimální vlhkost vzduchu – příliš suchý vzduch může dráždit sliznice a zvyšovat náchylnost k infekcím. Můžete využít zvlhčovač vzduchu nebo alespoň položit na topení vlhký ručník. Pravidelně větrejte, ale vyhněte se průvanu. Dbejte také na důkladnou hygienu rukou, zejména po návratu z veřejných prostor.

Kdy vyhledat odbornou pomoc při bolesti v krku?

Mnoho lidí podceňuje význam odpočinku při léčbě bolesti v krku. Dostatečný spánek a relaxace jsou přitom klíčové pro správnou funkci imunitního systému. Pokud vás bolí v krku, dopřejte si klid, omezte hlasovou námahu a vyhněte se zakouřeným prostorům a místům s klimatizací.

Pokud se bolest v krku objevuje opakovaně, může to signalizovat oslabenou imunitu nebo chronický problém. V takovém případě je vhodné konzultovat situaci s lékařem, který může doporučit další vyšetření nebo dlouhodobější řešení problému. Někdy může být příčinou například chronická tonzilitida nebo refluxní choroba jícnu.

Léčiva
zdroj: pixabay.com

Nezapomeňte, že každý organismus je jiný a co zabírá jednomu, nemusí pomáhat druhému. Experimentujte s různými přírodními prostředky a sledujte, co vám osobně přináší největší úlevu. Kombinujte tradiční osvědčené postupy s moderními léčebnými metodami a vždy naslouchejte svému tělu. V případě přetrvávajících nebo zhoršujících se obtíží neváhejte vyhledat odbornou pomoc.

Máte své ověřené způsoby, jak se zbavujete bolesti v krku? Dejte nám vědět, jsme zvědaví!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *