Dobrý nakládaný hermelín a pořádně vonící nakládané tvarůžky mohou každé posezení u piva příjemně doplnit. Pokud si však nechcete tyto dobroty dopřávat jen v hospodách nebo restauracích, rádi vám poradíme, jak na jejich domácí přípravu. Variant, jak si připravit výtečné nakládané sýry, je opravdu hodně.
Obsah
Na co si při nakládání sýrů dát pozor
V mnoha článcích najdete recepty na nakládané hermelíny snad na sto způsobů. Co ale často nenajdete, jsou nějaké rady a tipy, na co si dát pozor. My bychom vás rádi upozornili na pár věcí, které platí nejen pro hermelíny, ale pro nakládané sýry obecně.
Čistota je základ
V kuchyni je čistota samozřejmě základ všeho. U nakládaných sýrů to platí dvojnásobně. Sklenice, které budete pro nakládaní používat, musí být čisté, suché a nesmí být načichlé předchozím obsahem. Nezapomínejte, že sýry budete mít ve sklenicích i několik týdnů, takže cokoli zůstane zachycené na sklenici, tak se automaticky dostane i do jídla. A to určitě nechcete.
A to samozřejmě platí i pro víko sklenice! A je jedno, zda použijete sklenice s klasickým víčkem nebo s patentním uzávěrem. Čistota je prostě základ. I obyčejná voda může natropit neplechu.
Nic nesmí vykukovat ven
Už se vám stalo, že jste naložili sýry, několik dní jste kolem nich mlsně chodili a pak konečně nadešel ten den, kdy jste neodolali, otevřeli sklenici a se znechucením jste se zarazili, protože povrch pokrývala nekutná plíseň? Nám se to stalo. A zjistili jsme proč.
Ať už nakládáte do piva, bujónu či oleje, vždy platí jasné pravidlo – veškeré suroviny musí být v „tekutině“ plně ponořené. Stačí plátek cibule, který bude vykukovat… a máte téměř 100% jistotu, že chytne plíseň. Přece jen nezapomínejte na to, že sklenice není nijak zavakuovaná ani zavařená, takže cibule se bude kazit stejně rychle, jako kdyby jste jí hodili jen tak do misky a nechali jí venku.
Před uložením na tmavé místo nebo do lednice se tedy vždy ujistěte, že máte vše ponořeno.
Hlídejte datum spotřeby
Člověk by si řekl, že když děláte nakládané sýry, tak je datum spotřeby jedno. Ale není. Pokud budete mít hermelín nebo tvarůžky, které jsou těsně před datem spotřeby a nebo nedej bože již po datu spotřeby… Tak je raději nenakládejte. Některé tvrdé zavakuované sýry vydrží bez problémů i o několik dní déle, než je na obale uvedeno, u těchto zrajících sýrů je ale situace jiná. A tento proces naložení rozhodně nezastaví, spíše naopak… Pokud nemáte nakládané sýry uložené v lednici, ale jen v tmavém místě, tak jsou sýry v teplejším prostředí, než bývá doporučováno.
Z nekvalitních surovin delikatesu neuděláte
Nebudeme jmenovat konkrétní značky, ale sami jste jistě vyzkoušeli bezejmenný camembert či hermelín a také nějaký „značkový“. Rozdíl chuti jste pravděpodobně cítili všichni. A stejně tak lze koupit zahraniční neznámou značku tvarůžků, a nebo vyzkoušet ty naše české.
Je to na každém, proti gustu… U nakládání se chuť sýrů v průběhu samozřejmě změní, nezávisle na jejich výrobci či kvalitě. Stejně ale doporučujeme používat ty sýry, které vám chutnají nejvíce. Pokud se budete orientovat spíše podle ceny než podle chuti, pak to bohužel pocítíte i na talíři.
Extra panenský olivový olej není vítaný
Takto, pokud chcete extra zdravou variantu nakládaných sýrů, pak asi olivový olej použít můžete, my to ale nedoporučujeme, a to ze dvou důvodů. Za prvé má olivový olej výraznou chuť, která se s hermelínem nebo jinými sýry může nepříjemně bít. A za druhé kvalitní olivový olej se při nižších teplotách sráží.
Takže ve chvíli, kdy sklenici přesunete do lednice, vytvoří olivový olej nehezky vypadající „cucky“, které na celkovém vzhledu ani chuti nijak nepřidají.
A pokud se máme podívat na finanční stránku – kvalitní olivový olej je několikanásobně dražší než obyčejný slunečnicový a přitom žádnou parádu nenadělá. Tak proč jej raději nepoužít do salátu?
Tak, obecných rad stačilo a pojďme nakládat!
Nakládaný hermelín v oleji
Na internetu jsme narazili na nakládaný hermelín v pivu, ale protože s tím nemáme bližší zkušenosti, chceme se soustředit na klasický nakládaný hermelín.
V podstatě platí, že vše můžete podvolit vlastním chutím. To znamená, že kdo má rád pikantnější chutě, sáhne po pálivějším koření. Kdo si chce vychutnat spíše chuť hermelínu, tak s kořením pošetří.
Co by ale rozhodně nemělo chybět v žádném případě? Alfou a omegou je cibule, česnek, bobkový list a nové koření. Bez toho si nakládaný hermelín neumíme představit.
Nejlepší nakládaný hermelín by měl podle nás obsahovat:
- hermelín
- slunečnicový olej
- červenou papriku, případně oblíbené koření – může být i grilovací
- na měsíčky nakrájenou klasickou i červenou cibuli
- na plátky nakrájený česnek (aspoň 5 stroužků
- kuličky nového koření (aspoň 4)
- kuličky černého nebo tříbarevného pepře
- bobkový list
- pokud máte, tak sušená rajčata i olej z nich
Jak na nakládání
- Nejdříve rozřízněte hermelíny na dvě části a ty pak rozdělte podélně. Díky tomu, že budete mít takto rozkouskovaný sýr, bude rychleji „prosáklý“ chutěmi.
- Rozříznuté, a tedy měkké části hermelínu potřete paprikou (kořením). Pokud máte rádi pikantnější variantu, použijte směle pálivou papriku.
- Vtiskněte do jedné poloviny plátek cibule a česneku. Přitlačte poloviny k sobě.
- Jakmile takto připravíte všechny půlky hermelínu, přejděte ke slenici.
- Jak jsme již dříve avizovali, připravte si čistou a suchou sklenici.
- Na dno sklenice položte pár plátků cibule, česneku a nasypte trochu koření. Položte na ně hermelín a zalijte olejem.
- Na hermelín opět položte cibuli, česnek, koření, bobkový list, sušená rajčata a opět zalijte olejem.
- Kousky cibule či česneku můžete natlačit také mezi sklo a hermelín. Takto vrstvěte, dokud nevyužijete všechny suroviny.
- Při poslední vrstvě se ujistěte, že je vše ponořeno v oleji. Cibule má tendenci vyplavávat napovrch, pokud se tak stane, zatlačte jí mezi hermelíny, aby neplavala na hladině a nepřivolala tak nežádoucí plíseň.
- Jakmile budete mít naloženo, začněte jemně poklepávat sklenicí o stůl, aby se uvolnily přebytečné bublinky.
- Poté sklenici pevně uzavřete a dejte buď do lednice, nebo na chladnější tmavé místo.
- V lednici nechte cca týden, poté můžete servírovat. Pokud máte raději výrazněji proleželý sýr, servírujte nejdříve po dvou týdnech.
- Pokud necháváte hermelín mimo lednici, nechte venku pár dní, poté přemístěte do lednice. Nidky by doba neměla přesáhnout tři týdny.
Je velmi těžké říci přesně, který den je hermelín dokonale naložený – každý ho má rád jinak. My preferujeme týden naložený hermelín v lednici. Čím déle ho necháte, tím více bude měkčí a chuťově výraznější.
Co dalšího můžete přidat?
My jsme vám zde napsali naši oblíbenou variantu. To vám ale nebrání vyzkoušet přidat například olivy, kapari či další druhy koření. Vyvarujte se ale ingrediencí, které zmiňujeme výše v kapitole „Na co si při nakládání sýrů dát pozor„.
S čím servírovat nakládaný hermelín?
Stejně jak u samotného nakládaní, kvalitní suroviny jsou základ. Pečivo podávané s nakládaným hermelínem i jinými nakládanými sýry by mělo být čerstvé. Skvěle se jako ozdoba hodí cibule (ať už naložená nebo čerstvá), feferonky, kozí rohy či nakládané okurky.
Nakládané tvarůžky
Co si budeme povídat, tvarůžky nejsou pro každého. Jakmile jim ale přijdete na chuť, dokážete je spořádat téměř v jakékoli podobě. My jsme tady proto, abychom vám dali pár tipů na nakládání.
V čem lze nakládat tvarůžky?
Nakládané tvarůžky chutnají každému jinak. V hospodách či restauracích narazíte nejčastěji na tvarůžky v pivě či oleji. Napadlo by vás ale, že můžete nakládat také ve smetaně nebo bujónu?
Tvarůžky nakládané v pivu
Tvarůžky si s chutí piva celkem notují, proto jde při nakládání o častou kombinaci. Nakládat můžete jak ve světlém, tak v tmavém pivě. Raději se ale vyhněte svrchně kvašeným pivům, tedy IPA, APA, ALE není nic pro vás. Lepší je sáhnout po klasickém ležáku.
K nakládání si připravte:
- čistou sklenici
- tvarůžky
- pivo dle vašeho výběru
- plátky česneku
- plátky cibule
- nové koření
- bobkový list
- můžete přidat kmín i jiné koření
Nakládaní probíhá stejně, jako u výše zmiňovaného hermelínu. Opět dejte pozor, aby nic z piva nevyčuhovalo.
Pivo obsahuje bublinky, takže se jich nezbavíte. Díky nim ale pravidelně celý nálev kontrolujte, v jakém je stavu, abyste nepropásli správnou dobu zrání.
Tvarůžky nedrží tvar jako hermelín, začnou tedy v nálevu měknout a smíchají se s pivem. Zkontrolujte tedy a ochutnejte, jestli se vše vyvíjí směrem, jakým má.
I zde se můžete rozhodnout, jestli necháte tvarůžky zrát venku, nebo v lednici. I tak byste je ale měli mít na chladnějším a temném místě.
Nakládané tvarůžky ve smetaně
Nakládané tvarůžky ve smetaně se mohou zdát jako zvláštní nápad, věřte ale tomu, že jde o opravdovou dobrotu.
V podstatě můžete následovat postup výše, jen místo piva použijete smetanu na vaření a cibuli nekrájejte na plátky, ale na co nejmenší kostičky. Po cca 4 denním zrání se tvarůžky začnou „rozpouštět“ a smíchají se se smetanou. Vytvoří se tak konzistence podobná pomazánce, která je chuťově velmi jemná a skvěle se hodí na chleba spolu s cibulí.
Tvarůžky nakládané ve vývaru / bujónu
Stejný postup můžete zopakovat také s vývarem. Ať už použijete vývar nebo bujón, ideálně jej ohřejte. Je to sice zvláštní nápad, ale výsledek je výborný a hlavně rychlý!
Pokud zalijete tvarůžky horkým vývarem, máte je do dvou dnů hotové. Opět se vytvoří pomazánka, která bude díky vývaru skvěle ochucená.
Nakládání dalších sýrů
Nakládat můžete i jiné sýry. Například eidam, gouda, balkán i jejich uzené varianty lze naložit do oleje. Musí jít ale o jejich tučnější, tvrdší varianty, jinak riskujete, že se vám „slepí“ v nedobrou kouli. Zde je nejlepší experimentovat, abyste si vyladili, jaké chutě vám budou nejvíce vyhovovat. Hodí se zde pikantnější koření, protože tyto sýry nezrají, a tak nemají „říz“ samy o sobě.