Co si budeme nalhávat, šumivé koule do koupele baví jak naše děti, tak i nás dospělé! Na tom šumění a vulkanickém efektu je prostě něco uklidňujícího. Takže pokud patříte mezi ty, které klasická sůl do koupele omrzela, máme pro vás jednoduchý návod na výrobu šumivých bomb.
Obsah
Jaké ingredience patří do šumivé koule?
Důvodem, proč si vyrobit šumivé koule do koupele doma, je za prvé nízká cena a za druhé znalost surovin, které při výrobě používáte. Nestane se tak, že byste se zbytečně vy nebo vaše děti koupali v chemii.
K výrobě potřebujete:
100 g soli do koupele
200 g jedlé sody
100 g kyseliny citronové
2 lžíce oleje (olivový, kokosový, avokádový, mandlový)
1 lžíce vody
éterický olejíček nebo aroma vhodné k výrobě kosmetiky
barvivo (kosmetické, potravinové)
bylinky nebo sušené květy
kulatou nebo jinou formu
Jsme si vědomi, že v ingrediencích pro výrobu šumivé koule se většinou objevuje také kukuřičný škrob. Slouží především jako pojivo a zahuštění, my jsme vyzkoušeli výrobu bez něj a můžeme ji jen doporučit!
Výrobky sice nazýváme jako šumivé koule, samozřejmě ale platí, že můžete použít jakoukoli formu, ze které vám půjde hmota dobře vyklepnout.
Sůl do koupele
Pokud vás napadla otázka, jakou sůl do koupele zvolit, tak výběr máte docela široký. Samozřejmě je nutné použít sůl určenou do koupele, v žádném případě jí nezaměňujte za klasickou kuchyňskou – ta je příliš agresivní a mohla by podráždit vaší pokožku.
Jinak ale může být vaší volbou klasická, magnéziová či mořská sůl do koupele. Chcete-li ušetřit čas přidáváním barviva či aroma do šumivých bomb, můžete rovnou koupit barevnou a ovoněnou sůl.
Jedlá soda
Tuto přísadu nesmíte vynechat, pokud vám jde o šumivý efekt koule! Při kontaktu s vodou totiž tento bílý prášek (označovaný také jako soda bicarbona) šumí a rozpouští se.
V domácnosti pro něj naleznete spoustu využití, ať už v roli pomocníka při překonání pálení žáhy, nebo jako neodmyslitelnou přísadou do domácích pracích prášků a čistících prostředků v případě, že chcete vést svou domácnost non-toxic cestou.
A jednou z největších výhod tohoto zázračného prášku je to, že 50 g seženete za dvě kačky!
Kyselina citronová
Kyselina citronová je další z řady ingrediencí, které najdete v kuchyňských zásobách. K čemu se vlastně používá? Můžete s ní dochucovat pokrmy či koktejly. Kromě chuti však přispívá svou schopností konzervovat.
Šumivé koule tak díky této přísadě déle vydrží.
Oleje, vůně a barviva a ostatní přísady
Pokud doma naleznete olej do koupele, můžete jej použít místo olejů zmiňovaných v ingrediencích. V opačném případě musíte opět zamířit do kuchyně. Výběr oleje nemá vliv na „výrobní proces“ šumivých bomb, vybírejte tedy takový, aby z příjemné relaxační koupele získala něco pro sebe také vaše pokožka. Olej ale rozhodně nevynechávejte – potřebujete s ním zvlhčit ingredience, aby pak držely pohromadě.
Bio kokosový olej dodá koupeli jemnou kokosovou vůni a vaše pokožka hydratovaná a zjemněná. Je skvělou volbou také v případě, pokud léčíte ekzém nebo trpíte na suchou kůži.
Olivový olej oceníte převážně v letních měsících po delším pobytu na sluníčku. Kromě toho, že dodáte pokožce výživu, dokáže zklidnit popálenou kůži.
Mezi dražší varianty patří mandlový nebo avokádový olej. Pomáhají v boji se suchou a svědivou kůží. Vaše pleť bude po jejich použití velmi hebká a vyživená. Avokádový olej navíc zabírá proti lupénce a atopickému ekzému.
A jak dodat do šumivé koule barvu a vůni? Jak jsme zmiňovali na začátku, můžete zakoupit sůl do koupele, která již bude zbarvená a voňavá. Kromě toho můžete použít potravinářské barvivo, éterické oleje nebo barvy a vůně, které jsou vhodné pro výrobu domácích mýdel či jiné kosmetiky.
Šumivé koule do koupele lze doplnit také o různé bylinky a sušené květy. Velmi oblíbenou přísadou je levandule, jejíž vůně má uklidňující účinky. Vhodné je použít také sušený zelený čaj, sušený heřmánek i různé sušené květy, ať už kvůli zdravotním účinkům nebo estetickému efektu.
Postup výroby
Samotná výroba je jednoduchá, jen je důležité ohlídat spojení suchých a tekutých ingrediencí.
1 – Nejdříve v misce smíchejte sypké ingredience. Množství uvedené výše vám vystačí na čtyři velké koule.
2 – V malé misce smíchejte dvě lžíce oleje se lžící vody a éterickým olejíčkem nebo jinou vůní, pokud je tekutá.
3 – POMALU A OPATRNĚ začněte přidávat po kapkách tekuté přípravky do misky se suchými ingrediencemi. Nejlepší je, když hned vše promícháváte. Pokud byste vlili vše najednou, došlo by hned k reakci, soda by začala šumět a sůl do koupele i kyselina citrónová by se začala rozpouštět. Proto zde buďte opravdu opatrní.
4 – Ve chvíli, kdy budete mít vše smícháno, by se měla hmota podobat mokrému písku.
5 – Posledním krokem je naplnit touto hmotou formy. Nevyklápějte je ale hned, nechejte hmotu proschnout a ztuhnout, až poté ji můžete vyjmout.
Zde přikládáme fotku toho, co se stane, když si nedáte při přilévání surovin nedáte pozor – přísady začaly reagovat a jedlá soda začala „bobtnat“. Naštěstí však tekutiny bylo málo a tak je šumivá bomba i přesto použitelná a neztratila tolik ze svého efektu. Zda jste to přehnali poznáte také po sluchu. Pokud vaše hmota šumí, není to dobře!
Tady uvádíme příklad správně připravené hmoty. Nemění se její objem a nešumí.
A proč tyto šumivé bomby pořád nazýváme koulemi, když mohou mít jakýkoli tvar?! Fantazii se meze nekladou. Samozřejmě volte takovou formu, aby vám šly výrobky lehce vyklepnout.
Máte i vy nějaké osvědčené postupy, aby byly vše domácí šumivé koule dokonalé? Podělte se s námi v komentářích!