Možná jste se někdy zamýšleli, jak kromě skvělého jídla z avokáda získat něco dobrého také z jeho pecky. A nebo jste někde viděli, jak taková mladá rostlina avokáda vypadá a chtěli byste ji taky. Ať už vás vede k pěstování avokáda cokoli, připravili jsme pro vás článek s postupem, jak se o takový avokádový keř (nebo strom, záleží, jak jej chcete pojmenovat) postarat.
A jako bonus na konci článku přidáváme tři naše nejoblíbenější recepty na avokádovou pomazánku.
Obsah
Jak a kde získat pecku
Vůbec nejjednodušší cesta, jak avokádovou pecku získat, je koupit si avokádo.
Při výběru se řiďte hlavně podle toho, aby avokádo bylo jedlé – bylo by přece škoda koupit jen přezrálý plod, ze kterého získáte pecku a dužinu vyhodíte. Někdy je ale obtíž odhadnout, jak má správně zralé avokádo vypadat.
Řídit se můžete barvou slupky. Ta by měla být do hněda. Plod by zároveň neměl být měkký, to je známka přezrání a případně i začínající hniloby. Nezralé avokádo je naopak většinou moc tvrdé, velmi těžce se s něj sundává slupka a ani chuť není ideální.
Zralé avokádo se dá poznat také podle stopky – pokud jde těžce odloupnout, je nezralé. Pokud odloupnout jde a plod je pod stopkou zelený, je to známka ideální zralosti. Hnědá barva indikuje přezrálost.
Jak s peckou naložit
Avokádo lze snadno otevřít. Zabodněte do něj nůž (narazíte na pecku, tu se nesnažte zbytečně prorazit) a obřežte jej jako na fotce výše. Dobré je rozkrojit jej na čtvrtiny – z těch se pak lépe sundává slupka.
Pokud pecku neloupete, vyjměte pecku a pečlivě ji pomocí houbičky důkladně umyjte. Zbytky dužiny by totiž mohly způsobit nechtěné zahnívání a celé snažení by bylo zbytečné.
Klíčení oloupané pecky
Tato metoda se nám osobně osvědčila nejvíce – nehrozí žádné zahnívání ani každodenní kontrola.
Po vyjmutí avokádové pecky jí omyjte, jemně nařízněte a oloupejte její slupku. Po hnědou slupkou najdete jádro světlé barvy.
Poté pecku zabalte do navlhčeného papírového kapesníku či ubrousku a schovejte jí do sáčku. Uložte jí do tmavého místa a přibližně měsíc si jí nevšímejte. Po třech až čtyřech týdnech můžete po rozbalení sledovat, že se pecka „otevře“ a zespodu začne vykukovat kořínek. V takovém případě vždy pecku navlhčete a vraťte jí v sáčku na místo.
K dalším krokům se uchylte, až se kromě kořínku (který bude stále narůstat), objeví také stonek. V tu chvíli můžete začít sadit (viz níže).
Klíčení ve vodě
Známou variantou, jak vdechnout pecce život, je klíčení ve vodě. Díky tomu můžete snadněji sledovat fáze, ve kterých se klíčení nachází, a podle toho určit, kdy je čas k dalším krokům.
Pecka má tvar podobný vajíčku – otočte si ji tak, aby špička směřovala nahoru. Přibližně do poloviny zabodněte dvě nebo čtyři párátka. Najděte skleničku nebo menší nádobu s takovým objemem, aby na ní dokázala párátka pecku udržet. Skleničku naplňte vodou tak, aby byla pecka avokáda do poloviny ponořená.
Umístěte na teplé a světlé místo.
Od teď budete muset přibližně 6 týdnů dbát na to, aby byla voda pod peckou vždy čerstvá. Měňte ji proto každý den nebo obden. Nepoužívejte moc studenou nebo teplou vodu, nejlepší bude voda odstátá.
Vrch pecky začne praskat, zespodu se začnou pouštět kořínky a mezi 2. až 6. týdnem se objeví klíček. Stále pečujte o to, aby měla rostlinka čerstvou vodu.
Začnou se objevovat silnější kořeny a na klíčku uvidíte první lístky. Jakmile máte 3 až 4 lístky, přichází na řadu zasazení do květináče.
Pěstování avokáda bez klíčení ve vodě
Krok s vodou můžete přeskočit, pokud máte zeminu s rašelinou a nemáte zájem pozorovat postupné objevování kořínků.
Při tomto postupu však po otevření avokáda a získání pecky dlouho nečekejte, jakmile se vysuší, vytratí se z ní potenciální život. Proto pecku hned pečlivě omyjte a zasaďte do květináče o průměru 9 cm. Nedávejte ji moc hluboko do hlíny, postačí tak 2 – 3 cm. Dbejte na to, aby špička směřovala nahoru.
Celý květinář poté přikryjte mikroténovým sáčkem, zajistěte po obvodu gumičkou a dejte jej na světlé a teplé místo, podpoříte tak správné mikroklima. Jakmile se objeví klíček a začnou vyrůstat lístky, máte vyhráno.
Zasazení pecky s klíčkem
Tyto kroky se vás týkají, pokud jste zvolili klíčení pecky v sáčku nebo ve vodě.
Zasaďte ji do květináče o průměru okolo 10 cm. U klíčení v sáčku jsme zkusili zahrabat celou pecku a stonek začal velmi brzy stoupat vzhůru. Při klíčení ve vodě se doporučuje nechat část pecky odkrytou.
Substrát udržujte vlhký a vyberte pro avokádo takové místo, ať na něj nesvítí přímé slunce.
Další kroky při pěstování avokáda z pecky
K rozvětvení rostliny přispějete tím, že ji budete pravidelně zaštipovat. Při pravidelném zastřihávání navíc zvýšíte šanci, že se kromě okrasného efektu dočkáte také plodů.
Při přesazování se řiďte klasickými pravidly. Jakmile uvidíte, že by rostlina potřebovala více místa, přesazujte ji opatrně, abyste nenarušili strukturu kořenů. Při pravidelném hnojení zajistíte rychlý růst.
V létě můžete rostlinu umístit také ven, pokud ale můžete, nedávejte ji na přímé slunce, listy by se mohly spálit. Pokud se to náhodou stane, buďte trpěliví a avokáda se nezbavujte – jako rostlina původem z tropů vydrží hodně a je velká šance, že znovu obrazí novými listy.
Avokádo není na zimu zvyklé, proto jej během zimních měsíců udržujte v teple (ideálně okolo 25 °C) a na světlém místě.
Co od avokáda vypěstovaného doma očekávat?
Pokud budete rostlinu pravidelně zaštipovat, hezky se vám rozvětví a je zde i šance, že vám po 5 až 8 letech začne plodit. Pro to je ale také důležité pravidelné hnojení.
Rozhodně se při pěstování avokáda nebojte, že by vám takzvaně přerostla přes hlavu a dorostla (jako ve svých přirozených podmínkách) velikosti stromu. V našem podnebí očekávejte maximální výšku okolo dvou metrů.
Bonus: Avokádová pomazánka 3x jinak
Na začátku jsme slíbili, že se podělíme o naše oblíbené recepty na pomazánku z avokáda.
Jednou z nejchutnějších variant je avokádová pomazánka s kozím sýrem. Očistěte avokádo od slupky a pecky a spolu s kozím sýrem jej rozmačkejte. Měkkou hmotu pořádně promíchejte. Přidejte olivový olej a sůl a pepř dle chuti. Pomazánka má jemnou konzistenci a delikátní chuť.
Výbornou variantou je avokádová pomazánka se sušenými rajčaty a bazalkou. Sušená rajčata a bazalku rozmixujte spolu s avokádem. Přijdete olivový olej, sůl, pepř a podle chuti můžete dodat také česnek nebo chilli. Dochutit můžete také trochou citronové šťávy.
Poslední variantou je pomázanka s avokádem a vajíčkem. Uvařte vajíčko, nechejte jej vychladnout a oloupejte. Nakrájejte je spolu s avokádem na drobno. Přidejte na jemno nakrájenou červenou cibulku a důkladně promíchejte. Osolte a opepřete podle chuti.
Tak povídejte, už jste na pěstování avokáda vrhli? A jaké jsou vaše výsledky? A co nejraději z avokáda připravujete vy?
dobrý den
z jedné pecky jsem vypěstoval 3 ks avokáda,dvě jsou cca 1 m vysoké,po třech letech,ale to jedno už mi přerostlo přes hlavu,ma přes 2 metzry na výšku a dvojita koruna je přes metr v obvodu..kam to příští rok dám,netuším..
Tak to klobouk dolů! Vypadá to, že se dočkáte i toho, že vám začne avokádo plodit 🙂 A prozradíte fintu, jak se vám z jedné pecky podařilo vypěstovat tři kusy? Případně, jako ně pečujete?