Jak vyrobit domácí mýdlo?

Co si budeme povídat, domácí mýdla jsou skvělým dárkem k narozeninám, Vánocům i k jiným příležitostem. Jak ale taková výroba mýdla probíhá? Bojíte se, že to nezvládnete?

Nebojte, v tomto článku přinášíme postupy, nápady a také rady, čemu se vyhnout!

Jaké existují varianty

Můžete si vybrat, zda se chcete vydat delší nebo kratší cestou. Pokud si zvolíte tu delší, budete se sice muset stát na určitou dobu chemikem a přesně dodržovat postup, na konci ale budete odměněni naprosto originálním vlastním mýdlem.

Pokud se ale na něco takového necítíte, výroba mýdla může být i jednoduchá, a to díky mýdlové hmotě, kterou si můžete zakoupit a s ní pak dále pracovat.

Také se můžete rozhodnout, jestli zvolíte zpracování, při kterém se hmota rozehřívá, nebo naopak, zda zvolíte výrobu za studena.

Je tolik možností! Ale ujišťujeme vás, že ať se pustíte do kterékoli, s trochou trpělivosti jistě uspějete. My vám s tím rádi pomůžeme.

Barevná mýdla ozdobená levandulí
zdroj: craftfoxes.com

Výroba vlastní hmoty

Jak jsme již zmínili výše, vyrobit mýdlo s tím, že si vytvoříte vlastní hmotu, vyžaduje určité znalosti chemie. K výrobě budete potřebovat hydroxid sodný, destilovanou vodu, a oleje, které si můžete vybrat dle vlastních preferencí (olivový, kokosový, mandlový, avokádový,…).

S těmito surovinami vyrobíte nejen ozdobná mýdla do koupelen vhodná také jako dárek, můžete se pustit dále a vyrobit třeba i mýdlo na praní.

Protože je možností spousta a my nechceme nic opominout, doporučujeme Vzdělávací materiál k výrobě mýdla, kde naleznete všechny informace, které potřebujete.

Výroba s nakoupenou hmotou

S výrobou mýdla z mýdlové hmoty máme osobní zkušenosti, a proto se tomuto postupu budeme věnovat více. Chceme, abyste si odnesli tipy, které vám práci usnadní, a také menší poučení, čemu je lepší se vyhnout.

Mýdlovou hmotu můžete zakoupit v jakémkoli specializovaném kamenném obchodu nebo e-shopu. Většinou se prodává ve větších kostkách (500 g, 1 kg), seženete ale také menší balíčky pro začátečníky, případně i sady pro děti). Samozřejmě platí, že větší balíček se oplatí, proto se toho nebojte a klidně hmoty nakupte více. Pokud jí uskladníte na suchém místě, tak vám vydrží dlouho a můžete z ní pravidelně vyrábět.

Výhodou totiž je, že rozhodně nemusíte pracovat s veškerým materiálem – mýdlová hmota se snadno krájí, proto si vždy můžete oddělit tolik materiálu, kolik na výrobu chcete.

Výroba mýdla - různé varianty a tvary
zdroj: pouted.com

Průhledná versus neprůhledná hmota

Abyste mohli tvořit více kombinací, doporučujeme zakoupit jak průhlednou, čirou hmotu, tak i bílou. Kromě toho lze sehnat také poloprůhlednou hmotu. Zda si u vás najde uplatnění, to je je na vás.

V čem spočívá rozdíl? Průhledná hmota je v podstatě tou nejzákladnější. Je skvělá, pokud do ní chcete něco zalít nebo jí kombinovat s neprůhlednou vrstvou. Existují také varianty s olivovým olejem, takže mytí s takovým mýdlem zaručuje vyživenou pokožku.

Neprůhledná hmota pak bývá často s příměsí kozího mléka či bambuckého másla. Má bílou barvu, ale to vám nebrání přidávat při výrobě různá barviva a experimentovat.

Právě díky olejům, mléku či máslu dodává mýdlo vaší pokožce živiny, takže jej můžete používat k umývání celého těla. Díky tomu nevytváříte jen ozdobu, která bude ve vaší koupelně dobře vypadat, ale zároveň také kosmetického pomocníka.

Mýdlová hmota na domácí výrobu mýdla
zdroj: amazingenterprises.in

Výroba mýdla z mýdlové hmoty

Nastal čas přejít od teorie k praxi. Předem bychom rádi řekli, že dlouhé přípravy ani nemají smysl – nejvíce se toho naučíte právě při samotném zkoušení. Proto se vybavte větším množstvím hmoty, ať máte hned na začátku možnost zkoušet různé varianty. Nám se osvědčila výroba mýdla ve vodní lázni.

Na základní výrobu mýdla si připravte:

  • mýdlovou hmotu (čirou nebo neprůhlednou)
  • barvivo na mýdlo (pokud chcete, můžete nechat přírodní barvu)
  • vůně do mýdla
  • nádoby na vodní lázeň
  • formu na mýdlo (ideálně silikonová)
  • odstraňovač bublinek (výrobu zvládnete i bez něj, ale nedosáhnete tak hezkého vzhledu na spodní straně mýdla)

Postup výroby:

  1. Z mýdlové hmoty si odkrojte množství, se kterým budete pracovat – to volte podle toho, jakou formičku máte vybranou. Abyste dosáhli rychlejšího rozpouštění, nakrájejte si ji na menší kousky.
  2. Vložte jej do skleněné misky nebo do menšího hrnce. To pak vložte do většího hrnce s vodou, ať vytvoříte klasickou lázeň. Rozhodně ale nesmíte přimíchat vodu k mýdlové hmotě.
  3. Nahřívejte hmotu na mírném plameni. Jakmile budete mít hmotu téměř všechnu rozpuštěnou, přimíchejte pár kapek zvolené vůně a barviva. Během rozpouštění míchejte.
  4. Ve chvíli, kdy budete mít hmotu kompletně rozpuštěnou, dlouho neváhejte – mýdlo by nemělo projít varem!
  5. Přelijte hmotu do připravené čisté nádoby. Zvolit můžete jakýkoli tvar, rozhodně ale doporučujeme měkkou, ideálně silikonovou nebo plastovou, ať se vám mýdlo po ztvrdnutí dobře vyloupne ven.
  6. Pokud se vám na povrchu vytvoří bublinky (což se stává snad vždy), rychle mýdlo jednou, dvakrát postříkejte odstraňovačem bublinek. Díky tomu nemusíte nevzhlednou část mýdla odřezávat.
  7. Nechte pořádně vychladit buď volně, nebo v lednici. Nesnažte se mýdlo vyklopit dříve, dokud je měkké, mohlo by se vám zdeformovat.
  8. Opatrně vyklopte z formičky.
  9. Odložte výrobek na tmavé místo. Rozhodně hned nebalte! Mýdlo potřebuje ideálně 3 týdny, aby se „vypotilo“. Jakmile se vám tedy na mýdle začne dělat mastnější povlak, nebojte se, je to normální, stačí jej jemně setřít.
  10. Až bude mýdlo suché, můžete jej zabalit.

Další z možností je také použití mikrovlnky. K tomuto postupu doporučujeme shlédnout video. Můžete si tak některé kroky sami ověřit a inspirovat se různými kombinacemi.

zdroj: youtube.com @
Rézina Kudrnatá

Jak můžete hmoty kombinovat?

Výše uvedený postup se týká toho nejzákladnějšího mýdla. Meze vaší fantazii se však nekladou! Zkoušet můžete různé tvary, díky různě tvarovaným silikonovým formám na muffiny můžete vytvářet i různě tématické mýdla.

Při tvoření zkuste také zkombinovat mýdlo ze dvou hmot. Rozpusťte zvlášť hmotu průhlednou a neprůhlednou. Nejdříve do formy nalijte průhlednou variantu, nechejte jí částečně ztuhnout a na ní nalijte tu neprůhlednou.

Zde pro vás máme dvě varování – pokud nenecháte první vrstvu ztuhnout, tak se vám může stát, že druhá hmota tu první „prorazí“ a neuděláte tak hezky oddělené vrstvy. Na druhou stranu, pokud necháte první vrstvu ztuhnout až moc, tak se s ní druhá vrstva dobře nespojí a při manipulaci nebo pozdějším používání mýdla se vám mohou tyto dvě hmoty oddělit.

Krásných výrobků docílíte tím, když si z neprůhledné hmoty vyrobíte menší tvary, které pak zalijete čirou hmotou. Zde ale pozor! Z vlastní zkušenosti víme, že když neprůhlednou hmotu obarvíte barvivem, má pak tendenci v té čiré hmotě svou barvu pustit a ne vždy to vytvoří hezký efekt. Proto doporučujeme ty menší tvary nebarvit a nechat je bílé, barvivo přidejte spíše do průhledné hmoty. Aby pak efekt hezky vynikal, na spodek mýdla můžete dolít tenkou neprůhlednou hmotu.

Pokud však chcete jít do barevných variant, doporučujeme se podívat po barvivech, které garantují, že barvu nepustí, nebo vyhledat, zda existuje ustalovač barvy.

Průhledné mýdlo s barevnými kousky
zdroj: etsy.com

Postup by vypadal takto:

  1. Pomocí malinkých formiček si vytvoříte malá neprůhledná bílá mýdelka.
  2. Vložíte je do vybrané formy na mýdlo.
  3. Rozpustíte si čirou hmotu (můžete obarvit), kterou nalijete do formičky tak, ať jsou menší kousky bílých mýdel komplet potopené. Formičku nenaplňujte po okraj.
  4. Rozpustíte trochu neprůhledné hmoty (tu můžete obarvit), a tu nalijete v tenké vrstvě na mýdlo.
  5. Dále postupujete stejně jako v předchozím návodu.

Při této tvorbě se nám osvědčili formičky, které se používají na výrobu ozdob na dorty.

Silikonové formičky na tvorbu malých čokoládových nebo mýdlových ozdob
zdroj: adminvolodarsk-nn.ru

Co můžete do mýdla přidávat?

S mýdlem si ale můžete vyhrát i jinak! Co vše můžete kombinovat?

Bylinky a sušené ovoce

Do hmoty lze přidávat různé bylinky, sušené květiny i sušené ovoce. Zde je ale vhodné dokoupit si speciální dezinfekci nebo ustalovač, který zamezí tomu, aby se sušené ovoce začalo kazit nebo nezačalo plesnivět.

Oblíbenou variantou, co se vůně i vzhledu týče, je fialová kráska – levandule. Tady pozor! Nám se tvorba s levandulí zrovna neosvědčila. Zaprvé má tendenci vyplavat na povrch, takže se nevyskytuje v celém mýdle. A navíc má tendenci tmavnout. Na kvalitě jí to sice neubírá, ale pokud jste měli v plánu svěže vypadající fialové mýdlo, tak toho bohužel nedocílíte. Můžete však na mýdlo připevnit snítku levandule, která jej zkrášlí.

Káva

Milujeme varianty s kávou! A to hlavně protože, že se s ní dají dělat opravdu kouzelné varianty.

K výrobě můžete zvolit celá zrnka, která buď zalijete do mýdla, nebo je připevníte na povrch do ještě neztuhnuté hmoty.

Vyrobit můžete ale také peelingové mýdlo, a to tak, že použijete namletou kávu. Nepoužívejte instantní, rozpustí se! Víte ale, co dělá káva, že? Barví!

Rozpusťte tedy mýdlovou hmotu, do ní přisypejte kávu a zamíchejte. Hmota se vám obarví do hněda, sedlina v ní však zůstane a při používání mýdla pak působí jako peeling.

Krásných výsledků také dosáhnete, pokud budete kávovou hmotu kombinovat s vrstvou bílé neprůhledné hmoty. A abyste umocnili vůni kávy, můžete do mýdla přidat pár kapek kávového aroma (i takové naleznete mezi vůněmi do mýdel).

Domácí výroba mýdla s kávou
zdroj: lifenreflection.com

Výroba mýdla s překvapením

Do mýdla můžete zapustit i různé předměty! Pokud máte doma děti, snad je donutíte dodržovat mytí rukou, pokud jim do mýdla zapustíte nějakou malou figurku nebo hračku. Samozřejmě se tady bavíme spíše o plastových nebo silikonových věcech, aby je horká hmota neponičila.

Vytvořit ale můžete i překvapení pro dospělé! Stačí k tomu sehnat opravdu malý uzavíratelný, ideálně neprůhledný boxík. Skvěle se hodí například obal z hračky, kterou najdete v Kinder vajíčku, případě něco podobného. Pokud je vodotěsné, mýdlo se do takové schránečky nedostane. Díky tomu do ní můžete schovat nějakou drobnost či vzkaz a celý boxík zalít mýdlem.

Zda zvolíte neprůhlednou hmotu a překvapení tak budete schovávat do poslední chvíle, je jen na vás. A asi nemusíme připomínat, že výroba mýdla je aktivita, kterou s vámi děti rády zkusí!

Výroba mýdla pro děti s hračkou uvnitř
zdroj: craftwhack.com

Co s nepovedenými mýdly?

I přes bohaté zkušenosti se nám stává, že se některé mýdlo prostě nepovede. Případně se stane, že si rozehřejeme více hmoty, než potřebujeme.

Takže – Lze mýdlo znovu přetavit? ANO! Pokud se vám tedy něco nepodaří, museli jste něco odřezávat nebo jste něco dobře nevypočítali, nic se neděje, pokud hmotu znovu rozehřejete, můžete s ní dále tvořit. Pokud smícháte různobarevné kousky, barvy se smíchají, můžete tak vytvořit zajímavé odstíny.

Zde bychom ale chtěli upozornit na jeden nešvar – pokud bylo do mýdla přidáno dost barviva, hmota se sice rozpustí, ale má tendenci daleko rychleji tuhnout, proto doporučujeme opravdu rychlé přelívání.

Ozdobné mýdlo s razítky
zdroj: pixabay.com
Způsobů zdobení je opravdu spousta. Na obrázku můžete vidět mýdla dozdobená razítky. Bát se nemusíte ani třpitek či glitrů, které jsou určeny do kosmetických přípravků.

Výroba mýdla nabízí opravdu velký prostor pro fantazii. Již máte vymyšleno, do jakých mýdel se pustíte? Plánujete je někomu podarovat, nebo si chcete jejich domácí výrobou přivydělat? Podělte se s námi o své nápady a zkušenosti!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *