Jak oslavit Halloween? Máme pár tipů

Svátek Halloween, stejně jako Dušičky, vychází ze starého keltského svátku a v podstatě jde o uctění našich zesnulých. V České republice jsme zvyklí Dušičky slavit velmi poklidně, návštěvou hřbitovů a tichým vzpomínáním u zapálené svíčky. Při této příležitosti pokládáme věnce a další dušičkovou výzdobu na hroby.

Halloween, který se slaví poslední říjnový den, má v současné době velmi odlišnou podobu a je to svátek, který si získal oblibu hlavně u malých dětí. Své pozornosti se ale těší také u nás dospělých. Halloweenská party totiž umožňuje popustit fantazii co se kostýmů i občerstvení týče.

Máte v plánu se svými blízkými oslavit Halloween? Pak pro vás máme pár nápadů, jak si halloweenský večer ozvláštnit.

Proč se slaví Halloween?

Kdy je Halloween? Jak jsme již řekli, vždy vychází na 31. října. Ještě zajímavější otázkou je, proč se slaví. Původem jde o keltský svátek, který oslavuje spojení živého a mrtvého světa – Keltové totiž vnímali konec října jako přechod podzimu do zimy, což podle nich stíralo hranici mezi světem živých a mrtvých, čímž si jsou tyto světy nejblíže, jak je to jen možné.

Dnešní podoba oslav, které probíhají především v anglosaských zemích (USA, Kanada, Irsko, Austrálie,…), se od původní podoby velmi liší. Lze říci, že vychází z některých legend, které se okolo Halloweenu postupně vytvořily.

halloweenské dýně
zdroj: pexels.com

Jack-o‘-lantern

Název Jack-o‘-lantern označuje vydlabanou svítící dýni (lantern znamená v angličtině lucerna, lampa). A jméno Jack se s vydlabanými dýněmi pojí na základě irské pověsti.

Ta vypráví o opilci Jackovi, který se několikrát dostal do křížku s ďáblem, kterého vždy přelstil. Užíval si dál svého nezřízeného života, dokud ho nedoběhlo stáří a nemoci. Ve chvíli, kdy umíral, si uvědomil, že je v těžké situaci – kvůli svému životnímu stylu se nemůže dostat do nebe, ale do pekla se také nedostane, kvůli problémům s ďáblem.

Proto měl být odsouzen k věčnému zatracení a bloudění po světě jako ztracená duše. Ďáblovi se ale Jacka přece jen zželelo a na jeho cestu mu dal pár uhlíků, které budou v temnotě žhnout a ukazovat mu cestu. Jack si vydlabal otvory do řepy a zasadil do nich uhlíky.

A tak chodí s touto vyrobenou lucernou po světě a lidé si dávají vydlabané dýně do oken, aby nabídli světlo Jackovi při jeho bloudění a on jim za to na oplátku poskytne ochranu.

Jak se slaví Halloween?

Z původní podoby Halloweenu se postupem času rozvinul svátek, který je spojený s motivem dýní, pavouků, černých koček, duchů a hrůzostrašných kostýmů. Důvody, proč tomu tak je, jsme si již ve zkratce vysvětlili výše. Jak ale taková oslava Halloweenu probíhá v dnešní době?

Je to především svátek pro děti. Přes den se vyřezávají dýně s různými obličeji. Večer se převlíkají do různých hrůzostrašných kostýmů a chodí po okolí, zvoní a klepou na sousedy a se slovy „Trick or treat“ (ve volném překladu „koledu, nebo ti něco provedu“) koledují o sladkosti.

A jak slaví dospělí? Prostě si udělají párty s kostýmy!

výzdoba na Halloween
zdroj: pexels.com

Jak oslavit Halloween s přáteli v České republice?

U nás v Česku je asi zbytečné vyhlížet koledující namaskované děti. Stejně tak je jen málo šťastných, kteří dokáží své kamarády přemluvit, aby na akci přišli v nějakém převleku. Přesto si však halloweenskou akci můžete užít trochu neobvykle. Stačí jen správná výzdoba a stylové občerstvení.

Halloweenská výzdoba

I přestože není Halloween nejtypičtějším českým svátkem, v obchodech naleznete začátkem podzimu mnoho tematické výzdoby.

Pokud se však nechcete spokojit s konvenční výzdobou, můžete návštěvu překvapit svou vlastní. Typickými barvami pro tento svátek jsou oranžová a černá, případně lze použít i fialovou.

Dýně všude, kam se podíváš

Kromě toho, že by vchod do vašeho domu měla zdobit vydlabaná dýně, existuje ještě několik variant, jak si vlastní dýně vyrobit. Nejdříve ale zodpovíme otázku, proč by vydlabaná dýně měla být u vchodu? Kvůli její trvanlivosti. Pokud budete držet vydlabanou dýni v teple, začne brzy sesychat a ztrácet tvar.

Malé ozdobné dýně můžete vyrobit v podstatě z jakéhokoli měkkého materiálu a provázku.

K výrobě můžete použít vatu, staré tričko, svetr či staré povlečení.

Ručně vyrobené dýně
zdroj: fletchercreekcottage.com

Výroba je velmi jednoduchá a jistě jí pochopíte na základě níže přiloženého videa. Jak vidíte, ve videu jsou dýně plněny polštářovou výplní, místo toho ale můžete použít zbylé kousky trička nebo klidně i plastové sáčky, pro které již nemáte využití.

zdroj: youtube.com @Fletcher Creek Cottage

Strašidelnější dekorace

Pro strašidelnější dekorace vám postačí prázdné PET lahve, kterým se často ani v sebe ekologičtější domácnosti nevyhneme. Tak je můžeme aspoň znovu zužitkovat. Věříme, že samotná fotka je výmluvná a není třeba cokoli dodávat 🙂

Halloweenská výzdoba
zdroj: pinterest.com

Samozřejmě nezapomeňte na dostatek pavouků a netopýrů. Abyste vyplnili interiér, můžete vystřihnout tvar netopýrů z černého tvrdého papírů a zavěsit je na provázky po místnosti. Stejně tak můžete z kousku černé látky a drátků vytvořit pavouky. A pokud si chcete vyhrát, nic nezkazíte ani čarodějnicí na koštěti.

Halloweenská výzdoba
zdroj: pinterest.com

Halloweenské občerstvení

Trefou do černého bude, pokud na vámi připravené tabuli najde návštěva něco neobvyklého. Ani byste neřekli, jak to může být snadné.

Máte v plánu připravit dezert do skleničky nebo poháru? Ať už je to tiramisu nebo cokoli jiného, dozdobte jej perníkem v oválném tvaru. Napsat R.I.P. (rest in peace = odpočívej v pokoji) čokoládovou polevou jistě zvládnete! Odvážnější mohou zkusit z roztopené čokolády na pečicí papír vytvarovat malé pavoučky, které pak po zaschnutí opatrně přenesete na dezert.

Halloweenský dezert
zdroj: pexels.com

Jste spíše klasický sušenkový typ? Nevadí! Ať už budete mít kupované nebo vlastní výrobu, opět si roztopte čokoládu – tentokrát tmavou i bílou. Její pomocí dodáte sušenkám oči a strašidelné výrazy!

Halloweenské sušenky
zdroj: pexels.com

Poslední sladký typ vyžaduje marcipán nebo fondue. Upečte čokoládové muffiny nebo malé bábovky a na ně si z vytvarujte strašidýlka!

Připravte si bílou hmotu a rozválejte jí na opravdu tenký plát. Pomocí formičky nebo nože vykrojte kolečka. Ty pak různě ohněte ve stylu, jaký vidíte na fotce. Oči dodělejte pomocí černé hmoty nebo opět použijte roztopenou čokoládu.

Halloweenské muffiny
zdroj: pexels.com

Je libo kus prstu?

Máme pro vás také tip na slanou chuťovku. Budete potřebovat:

  • párky dle vašeho výběru – rozpulte je, ať mají poloviční délku
  • listové těsto
  • mandle
  • kečup

Postup:

  1. Rozválejte listové těsto na tenký plát. Nařežte jej na plátky asi 5 cm široké a dlouhé tak, aby zakryly celý nachystaný páreček.
  2. Na připravené plátky pokládejte po jednom párečku.
  3. Potřete párky tenkou vrstvou kečupu a úhledně je zabalte do listového těsta.
  4. Nyní přišel čas na mandle. Ty nejdříve oloupejte (pomocí toho, že je necháte nejdříve pár minut ve vroucí vodě). Poté pomažte jednu stranu připravených roliček kečupem a mandli do něj pevně vmáčkněte.
  5. Vložte do trouby vyhřáté na 170°C a pečte do zlatova.
  6. Servírovat můžete s omáčkami, ideálně samozřejmě do červena zbarvenými.
Halloweenské občerstvení
zdroj: pexels.com

Něco pro děti…

Pokud chystáte párty pro děti a chtěli byste pro ně mít připravenou halloweenskou koledu, pak máme jednoduchý, ale příhodný nápad. Nakupte průhledné lékařské rukavice. Do prstů vložte podélnější sladkosti, dlaň vyplňte třeba bonbony nebo menšími čokoládkami. Pak rukavici zavažte stužkou, dozdobte třeba pavoukem nebo lebkou a máte hotovo!

Halloweenská odměna pro děti
zdroj: pinterest.com

Tak co myslíte? Jste řádně připraveni? Pokud máte své osvědčené nápady, podělte se s námi!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *